Noční univerzita

Noční univerzita: Mgr. Matyáš Zrno - Význam kultury v časech migrace
Mgr. Matyáš Zrno - Význam kultury v časech migrace
Přednáška byla pronesena v rámci 26. ročníku Akademických týdnů konaných na Pavlátově louce u Nového Města nad Metují v roce 2016.

Absolvent Německých a rakouských studií na Institutu mezinárodních studií FSV UK. Studoval také v Německu a Spojených státech. Pracoval jako vedoucí zahraniční rubriky týdeníku Respekt a jako redaktor zahraničního zpravodajství České televize. Přednáší na Vysoké škole finanční a správní a Vysoké škole CEVRO Institut. Je uznávaným odborníkem na problematiku bývalé Jugoslávie. Na toto téma publikoval v českých médiích stovky článků (Respekt, Týden, Lidové Noviny, Hospodářské Noviny, Mladá Fronta Dnes). Mnohokrát byl hostem českého vysílání BBC, Českého rozhlasu, České televize a elektronických médií v republikách bývalé Jugoslávie. Je místopředsedou Společnosti přátel Černé Hory a členem předsednictva Svazu černohorských asociací Evropy. Je starostou TJ Orel Praha 2 – Královské Vinohrady. Je členem studijní skupiny NATO „Transatlantic opinion leaders to Afghanistan“ a zastupujícím členem Rady vlády ČR pro lidská práva. Na jaře ukončil roční působení v pozici šéfa českého prov. rekonstrukčního týmu v provincii Lógar v Afghánistánu.

Noční univerzita

Duchovní a vzdělávací přednášky.

Komentáře

Zvukové záznamy všech přednášek včetně diskuzí je možné získat na http://www.akademicketydny.cz/nahravky

Noční univerzitu sleduji občas, když na ni náhodou narazím. A musím říci, že je to velmi zajímavý pořad. Ráda bych ho doporučila svým známým, ale nevím, kde jeho záznam najít.

Včerejší přednáška Mgr. Matyáše Zrna byla velmi zajímavá a poučná (to zní sice moc školometsky, ale jak to jinak vystihnout, že?). Moc mě potěšilo, že někdo umí bez emocí vysvětlit, co se ve světě děje, bez karatelského přízvuku. Proč takový pořad neodvysílá také veřejnoprávní televize? Bohužel, TV Noe je vnímána jako ryze náboženská TV a proto ji mnoho lidí vůbec neposlouchá. A je škoda, že se například přednáška pana Zrna nedostane k více lidem. Myslím, že by měla být k dispozici třeba pro výuku tzv. občanské nauky (nebo jak se tomu dnes říká), pro poučení všelijakách sluníčkových nanynek a nanynků, pro politiky, napříč politickým spektrem, aby nepůsobili jako alternativně inteligentní, když se vyjadřijí k migraci a interakci různých kultur.

Prosím, dejte mi někdo vědět, jak se k záznamu přednášky dostanu. Děkuji.

Bohužel neshlédl jsem celý pořad, rád bych jej shlédl od počátku.  Pokud by se objevil ve video archivu, byl by to velice dobrý počin. To co jsem stačil shlédnout, mi připadalo velice objektivní. Dost jsem cestoval , pobýval jsem i v Asii, Americe, měl jsem možnost žít i s arabským obyvatelstvem, Přednášku hodnotím jako objektivní a některá fakta potvrzují i moje zkušenosti. Bohužel, obávám se, že toto téma není vítáno řadou lidí, pro něž je tajemný Orient již Bulharsko, nebo východ býv. Jugoslavie. Negramotní, (v arabštině , natož v latince)  a nevzdělaní uprchlíci bez pracovních návyků, špičkoví pracovníci pro výrobní středisko NC strojů. Na druhou stranu musím říci, že jsem se setkal s řadou IT odborníků púvodem z Subsaharské Afriky, ale absolventů studia ve Francii, nebo v GB. Ti ovšem mezi "plavčíky" nejsou.