Cesta k andělům

Roman Joch - publicista

MUDr. Roman Joch se narodil 27. října 1971 v Banské Bystrici na Slovensku. Vystudoval medicínu na 1. lékařské fakultě UK v Praze. V letech 1994 - 1996 byl zahraničním tajemníkem Občanské demokratické aliance. Od založení Občanského institutu v roce 1991 byl jeho spolupracovníkem, od r. 1996 stálým výzkumným pracovníkem. V roce 2003 se stal výkonným ředitelem Občanského institutu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické a na soukromé vysoké škole Cevro institut. Hlavními oblastmi jeho specializace jsou politická filosofie, především liberálně-konzervativní myšlení, mezinárodní vztahy, především obranné a bezpečnostní otázky a USA, především americká politika. Je autorem řady monografií, odborných studií a článků. Je ženatý a s manželkou Janou má dcery Janu Marii a Viktorii, jakož i syna Norberta Romana.

Roman Joch je poradcem premiéra Nečase a moderátor a režisér Otakáro Maria Schmidt se jej v talkshow televize NOE Cesta k andělům režisérky Jany Studničkové, ptal na sexuální výchovu ve školách, na nacionalismus, konzervatismus v dnešním světě a jaký je rozdíl mezi křesťanským neubližování bližnímu a odevzdaným pacifismem. Témata byla kontroverzní a odpovědi křesťansky konzervativní. Prostě příjemné posezení s člověkem, který to má srovnané v hlavě.

Cyklus: Cesta k andělům

Talkshow moderátora a režiséra Otakára Schmidta a střihačky a režisérky Jany Studničkové - Cesta k andělům (2x měsíčně) v televizi NOE má premiéru vždy druhou sobotu v měsíci ve 20.00. Tak jako se vynořujeme z moře nevědomí na hladinu, ze spánku do reality, snad vzkříšeni se po smrti vynoříme v nebi. Cestu do televizního nebe ve studiu si dláždíme bohulibými knihami. Diskusním pořadem s hostem, chtějí tvůrci tuto mlhovinu trochu rozptýlit a na leccos si v „nebeském“ studiu s pomocí andělů posvítit. Studio krášlí skleněné Pražské Jezulátko, jehož originál byl součástí filmu Pražské Jezulátko výše uvedených filmařů a který dostal v roce 2012 Svatý Otec papež Benedikt XVI. od kardinála Dominika Duky. Nebbia znamená v italštině mlha, tedy tak si ve střední Evropě představujeme nebe? Neboť ze slova nebbia je odvozené české nebe (latinské nebula – mlha, pára, mrak, kouř. Nebulósus – zamlžený, zamračený. Nubesque – mrak). Ale nebe je v latině caelum od čehož snad odvozujeme česky čelo, vypuklina našeho těla na tělě nahoře. Pater noster, qui es in caelis. Otče náš jenž jsi na nebesích. Amen. Caelum, coelum – nebe, nebesa, obloha. Caelus – nebe (Caeli).