ARTBITR - Kulturní magazín

ARTBITR - Kulturní magazín: Rozhovor s českým restaurátorem
66. díl
Rozhovor s českým restaurátorem
Respektovaný restaurátor, který se od roku 1973 stará o Katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha, vypráví o své pozoruhodné práci.

Restaurátorství je záslužný  umělecko-řemeslný obor, který jsme v Artbitru neprávem zcela opomíjeli. Zásluhou restaurátorů ožívají památky, které nám zanechali naši předkové. Pan Miloš Gavenda má to štěstí, že se zasazuje o lesk našeho  gotického skvostu.  

ARTBITR - Kulturní magazín

Vítáme vás v novém kulturním
magazínu Artbitr.

Proč právě tento název, ptáte se? Gaius Petronius Arbiter nebo též zkráceně Arbitr známý i z románu Quo vadis, byl zřejmě prvním kritikem umění, co lidstvo zná. Přestože žil před dvěma tisíci lety, jeho jméno je stále symbolem kritika „ve věcích vkusu“. Tvůrci pořadu Na koberečku si proto z úcty k této velké postavě přisvojili jeho přízvisko, a tak se od roku 2015 bude náš Kulturní magazín
(v poněkud novém hávu) nazývat ARTBITR. Stačilo si jen pohrát si se starověkým jménem Arbitr, přesmyčkou připojit slovo Art - tedy zkratkou našeho věku pro umění všeho druhu - a nový název byl na světě.

Přejeme Vám, ať v něm naleznete mnoho inspirace k četbě, k výtvarnému umění, filmu i k mnoha odvětvím, kultury, jež můžeme sdílet. V dobách Gaia Petronia byla hitem římská mozaika. Soubor malých barevných kamínků, který se stal symbolem kultury. A tak i dnes, v multimediálním věku třetího tisíciletí, kdy se kultura neomezuje pouze na divadlo a knihy, a tak i dnes přijměte pořad Artbitr jako průvodce světem mnohačetného umění a kutury.

Snad vás povede dobře… :-)