ARTBITR - Kulturní magazín

ARTBITR - Kulturní magazín: s dramatikem Milanem Uhde
26. díl
s dramatikem Milanem Uhde
Nedávno se na Velehradě konala literární beseda věnovaná Karlu Vysloužilovi. Na básníka zavzpomínal Milan Uhde, který v Artbitru promluvil také o vlastní tvorbě.

Básník svědomí Karel Vysloužil byl ve vykonstruovaném procesu potrestán odnětím svobody. Jelikož se v té době rozšiřovala těžba uranu v Krušných Horách, mladý vězeň putoval na Jáchymovsko. Zmalomyslnět mu zabraňovala jen osobní víra v Boží prozřetelnost a také silná láska k ženě Jitřence. Okolnosti jejich nečekaného seznámení na Svatém Hostýně mají takřka románový charakter. Faktem je, oba mladí lidé se doslova pár hodin po prvním setkání rozhodli ke společné cestě životem. Později vydal básník vlastním nákladem řadu sbírek a založil „miničasopis“ poezie.Milan Uhde je významný český politik, dramatik, spisovatel a básník ověnčený řadou literárních cen.

ARTBITR - Kulturní magazín

Vítáme vás v novém kulturním
magazínu Artbitr.

Proč právě tento název, ptáte se? Gaius Petronius Arbiter nebo též zkráceně Arbitr známý i z románu Quo vadis, byl zřejmě prvním kritikem umění, co lidstvo zná. Přestože žil před dvěma tisíci lety, jeho jméno je stále symbolem kritika „ve věcích vkusu“. Tvůrci pořadu Na koberečku si proto z úcty k této velké postavě přisvojili jeho přízvisko, a tak se od roku 2015 bude náš Kulturní magazín
(v poněkud novém hávu) nazývat ARTBITR. Stačilo si jen pohrát si se starověkým jménem Arbitr, přesmyčkou připojit slovo Art - tedy zkratkou našeho věku pro umění všeho druhu - a nový název byl na světě.

Přejeme Vám, ať v něm naleznete mnoho inspirace k četbě, k výtvarnému umění, filmu i k mnoha odvětvím, kultury, jež můžeme sdílet. V dobách Gaia Petronia byla hitem římská mozaika. Soubor malých barevných kamínků, který se stal symbolem kultury. A tak i dnes, v multimediálním věku třetího tisíciletí, kdy se kultura neomezuje pouze na divadlo a knihy, a tak i dnes přijměte pořad Artbitr jako průvodce světem mnohačetného umění a kutury.

Snad vás povede dobře… :-)