ARTBITR - Kulturní magazín

ARTBITR - Kulturní magazín: s pěvkyní Martou Infante
27. díl
s pěvkyní Martou Infante
Nedávno vystoupila na Slezskoostravské radnici známá španělská pěvkyně Marta Infante a při té příležitosti poskytla Artbitru rozhovor.

Marta Infante se narodila v katalánské Lleidě. Tady se také začala seznamovat se světem hudby a studovala zde hru na klavír, violu a zpěv. Ve studiu zpěvu potom pokračovala na Fakultě umění Ostravské univerzity u docentky Drahomíry Míčkové. Zpívala s Orquesta Nacional de España, Orquestra Simfònica de Barcelona i Nacional de Catalunya, Orquesta de la Comunidad de Madrid, Filarmónica de Málaga, Sinfónica de Madrid,  Sinfónica de Galicia,  Orquesta Sinfónica  de Bilbao a dalšími významnými španělskými i zahraničními hudebními tělesy. Spolupracovala s dirigenty jako Jordi Casas, Josep Vila, Aldo Ceccato, Ángel Gómez Martínez, Paul Daniels a s řadou dalších významných osobností.    Marta Infante Alexandre se věnuje písňové tvorbě a čerpá i z české hudby. V Palau de la Música Catalana v Barceloně získala cenu v soutěži El Primer Palau za interpretaci písní Gustava Mahlera a Antonína Dvořáka. Tvoří stálé duo s barokním harfistou Manuelem Vilasem. Spolu s ním vystupovala na mnoha festivalech a také pořídila četné nahrávky, v roce 2015 se společně představili na Svatováclavském hudebním festivalu v Ostravě.    V oblasti staré hudby zpívala Marta Infante Alexandre na mnoha evropských festivalech, jako jsou například Benátské bienále, The Bijloke (Belgie), Festival Baroque de Sablé (Francie), Mezinárodní festival duchovní hudby v Oslo (Norsko), představila se ale také například v Libanonu, na Kubě, v Argentině a dalších jihoamerických zemích. Koncertuje rovněž v České republice, znají ji nejen návštěvníci Svatováclavského hudebního festivalu, ale také festivalu Janáčkův máj či Concentus Moraviae.

ARTBITR - Kulturní magazín

Vítáme vás v novém kulturním
magazínu Artbitr.

Proč právě tento název, ptáte se? Gaius Petronius Arbiter nebo též zkráceně Arbitr známý i z románu Quo vadis, byl zřejmě prvním kritikem umění, co lidstvo zná. Přestože žil před dvěma tisíci lety, jeho jméno je stále symbolem kritika „ve věcích vkusu“. Tvůrci pořadu Na koberečku si proto z úcty k této velké postavě přisvojili jeho přízvisko, a tak se od roku 2015 bude náš Kulturní magazín
(v poněkud novém hávu) nazývat ARTBITR. Stačilo si jen pohrát si se starověkým jménem Arbitr, přesmyčkou připojit slovo Art - tedy zkratkou našeho věku pro umění všeho druhu - a nový název byl na světě.

Přejeme Vám, ať v něm naleznete mnoho inspirace k četbě, k výtvarnému umění, filmu i k mnoha odvětvím, kultury, jež můžeme sdílet. V dobách Gaia Petronia byla hitem římská mozaika. Soubor malých barevných kamínků, který se stal symbolem kultury. A tak i dnes, v multimediálním věku třetího tisíciletí, kdy se kultura neomezuje pouze na divadlo a knihy, a tak i dnes přijměte pořad Artbitr jako průvodce světem mnohačetného umění a kutury.

Snad vás povede dobře… :-)