Cesta k andělům

Cesta k andělům: Mikuláš a Martin Kroupovi - novináři
24. díl
Mikuláš a Martin Kroupovi - novináři
Talkshow Otakáro Maria Schmidta.

Mikuláš Kroupa (narozen 1975) je novinář a publicista. Od roku 1997 se věnuje rozhlasové publicistice. Spolupracoval s Radiožurnálem, Vltavou, dva roky působil v zahraničním vysílání Českého rozhlasu Rádio Praha. V letech 2004 -2006 byl zaměstnán v české redakci BBC World Service jako reportér. Příležitostně publikuje v HN, LN, Týdeník Rozhlas, Nový Polygon, MF Dnes, Parlamentní zpravodaj, Aktuálně.cz a dalších. Nyní je redaktorem Českého rozhlasu - Rádia Česko, kde s Adamem Drdou připravuje rozhlasový dokumentární cyklus Příběhy 20. století. V roce 2001 založil sdružení Post Bellum, jehož je ředitelem. V roce 2008 spoluvytvořil a stal se vedoucím internetového mezinárodního projetu Memory Of The Nation (Paměť národa).

Martin Kroupa se narodil 2. 11. 1981 v Praze. Vystudoval Konzervatoř v Praze, obor viola. V letech 2003-2004 působil jako ,Special Assistent, v česko-americké neziskové organizaci Prague Society for International Cooperation. V současné době je studentem Akademie múzických umění v Praze. V Post Bellum pracuje od roku 2004. Je spolutvůrcem metodologie a několika dalších studií o cílových skupinách pamětníků. V rámci publikační činnosti PB spolupracoval s redakcemi Lidových Novin, časopisu Time in atd… Je produkčním a jedním z autorů šesti výstav realizovaných PB. V roce 2009 byl vedoucím projektu výstavy „My jsme to nevzdali aneb Příběhy 20. století“.

Cesta k andělům

Talkshow moderátora a režiséra Otakára Schmidta a střihačky a režisérky Jany Studničkové - Cesta k andělům (2x měsíčně) v televizi NOE má premiéru vždy druhou sobotu v měsíci ve 20.00.

Tak jako se vynořujeme z moře nevědomí na hladinu, ze spánku do reality, snad vzkříšeni se po smrti vynoříme v nebi. Cestu do televizního nebe ve studiu si dláždíme bohulibými knihami.

Diskusním pořadem s hostem, chtějí tvůrci tuto mlhovinu trochu rozptýlit a na leccos si v „nebeském“ studiu s pomocí andělů posvítit. Studio krášlí skleněné Pražské Jezulátko, jehož originál byl součástí filmu Pražské Jezulátko výše uvedených filmařů a který dostal v roce 2012 Svatý Otec papež Benedikt XVI. od kardinála Dominika Duky.

Nebbia znamená v italštině mlha, tedy tak si ve střední Evropě představujeme nebe? Neboť ze slova nebbia je odvozené české nebe (latinské nebula – mlha, pára, mrak, kouř. Nebulósus – zamlžený, zamračený. Nubesque – mrak). Ale nebe je v latině caelum od čehož snad odvozujeme česky čelo, vypuklina našeho těla na tělě nahoře. Pater noster, qui es in caelis. Otče náš jenž jsi na nebesích. Amen.

Caelum, coelum – nebe, nebesa, obloha. Caelus – nebe (Caeli).