Exit 316

Exit 316: Zlozvyky
36. díl
Zlozvyky
Ve třicátém šestém díle andělé zkoumají, proč lidé někdy jednají pod diktátem špatných návyků, byť by to bylo proti zdravému rozumu, proti logice, ke škodě svých blízkých ba dokonce i proti sobě samým.

Zlozvyky

Kde bychom byli bez svých zvyků? Díky tomu, že některé druhy chování jsou automatické a předvídatelné, šetříme mozek a můžeme ho využít na jiné důležité věci. Když se např. naučíme zavazovat tkaničky, můžeme to pak dělat automaticky a zároveň vést s někým rozhovor. Stejné je to s řízením auta nebo chytáním míče.

Nicméně, ne každý takový vzorec je pozitivní. Většina z nás si postupně osvojí zvyk, které pro nás ve skutečnosti nejsou moc dobré. Můžeš si vybudovat zvyk chodit pozdě nebo vybuchnout hněvem, když tě někdo kritizuje. Můžeš si zvyknout odkládat věci na později, zahánět stres jídlem nebo okusovat si nehty. Tak jako dobré zvyky, i tyto vzorce se vytvářejí postupně a způsobují, že jednáme opakovaně stejným způsobem, aniž bychom o tom přemýšleli.

Jsou tyto zvyky součástí naší osobnosti, nebo je můžeme změnit? Když nějaký zlozvyk v našem životě zakoření, proč je tak těžké se ho zbavit?