Hlubinami vesmíru s Petrem Horálkem, astroturistika

Hlubinami vesmíru s Petrem Horálkem, astroturistika:
Neúnavný popularizátor astronomie, šéfredaktor astronomického serveru astro.cz, autor publikací a foto ambasador prestižní Evropské jižní observatoře.

Do našeho studia jsme si pozvali astrofotografa Petra Horálka.

V tomto prvním díle se zaměříme na nedávná putování našeho hosta po jižním nebi, kde se věnoval nejen fotografování. Zavítáme do úžasného „hvězdného ráje“, odkud lze sledovat oblohu nám Středoevropanům více než exotickou.

Také se zastavíme u autorských publikací Petra Horálka, a sice dvou knih – Tajemná zatmění a Dobytí jižního hvězdnatého ráje.

Pojďme se společně s Petrem Horálkem vypravit do končin, kde temné nebe ještě existuje!

V následujícím díle se blíže seznámíme, jak se dělá astrofotografie.

Hlubinami vesmíru

Tento publicistický seriálový pořad je zároveň pozvánkou ke sledování noční oblohy i vzdělávacím pořadem o vesmíru.

V roce 2007 TV Noe vysílala první cyklus, celkem 12 dílů, v kterém redaktor pořadu Jindřich Suchánek se svým hostem RNDr. Tomášem Gráfem, Ph.D., vedoucím Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě, postupně probírali souhvězdí, tělesa sluneční soustavy i nejznámější objekty hlubokého vesmíru a dotýkali se i některých základních zákonitostí astronomie. Podrobnosti lze nalézt na webu TV Noe pod jednotlivými díly. První díl byl odvysílán v únoru 2007 a poslední v lednu 2008.
Od roku 2008 vysílá TV Noe volné pokračování. Pořad je většinou zaměřen na současné dění ve vesmíru. Na obrazovkách defilují nejrůznější zajímavosti, události a objekty, na které je soustředěna aktuální pozornost astronomů. Redaktor pořadu Jindřich Suchánek si zve do každého dílu zajímavé hosty, jimiž jsou odborníci či nadšenci pro astronomii. Povídání je doprovázeno fotografiemi, videi a animacemi, které TV Noe laskavě poskytla NASA, ESA, ESO i jiné instituce anebo si je hosté sami připravili. Jednotlivé díly mají stopáž 35 - 60 min. Pořady se občas reprizují, podrobnosti o vysílání najdete pod notickou (odkazem) u jednotlivých dílů.
Pořady lze shlédnout v archivu TV Noe.