Hlubinami vesmíru SPECIÁL, Zatmění slunce v USA 2017

Hlubinami vesmíru SPECIÁL, Zatmění slunce v USA 2017:
Živé komentované vysílání úplného zatmění slunce v USA.

21. srpna se ve Spojených státech po celém jeho území odehraje úplné zatmění slunce. Dlouho očekávaná událost se stane jistě velmi sledovanou mnohými médii a my se budeme snažit s nimi spojit a přinést toto vesmírné divadlo v přímém přenosu.

Ve studiu bude spolu komentovat toto mimořádné představení vedoucí slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR RNDr. Michal Sobotka, DSc. Začínáme v 19 hod. na západním pobřeží USA v Oregonu a budeme sledovat přes 12 států unie, jak Měsíc zakrývá sluneční kotouč a zatmění bude postupovat na východ až do Jižní Karolíny na východě USA, kdy před 21 hod. opustí pobřeží a skončí v Atlantiku.

Zveme všechny příznivce astronomie k tomuto přenosu, který bude ojedinělou příležitostí shlédnout podivuhodnou korónu slunce ukazující se právě v okamžicích úplného zatmění. A navíc - budeme opakovaně sledovat tento poutavý, fascinující úkaz. Můžeme dokonce sledovat i pohyby událostí na slunečním povrchu i nad ním v reálném čase. Vše ovšem závisí na počasí, Ale pro rozsáhlost území, kterým úplné zatmění prochází, je více něž pravděpodobné, že budeme svědky dobrodružství zatmění ve vícenásobném provedení.

Na živé setkání s vámi u úplného zatmění slunce v USA se těší Jindřich Suchánek

Hlubinami vesmíru

Tento publicistický seriálový pořad je zároveň pozvánkou ke sledování noční oblohy i vzdělávacím pořadem o vesmíru.

V roce 2007 TV Noe vysílala první cyklus, celkem 12 dílů, v kterém redaktor pořadu Jindřich Suchánek se svým hostem RNDr. Tomášem Gráfem, Ph.D., vedoucím Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě, postupně probírali souhvězdí, tělesa sluneční soustavy i nejznámější objekty hlubokého vesmíru a dotýkali se i některých základních zákonitostí astronomie. Podrobnosti lze nalézt na webu TV Noe pod jednotlivými díly. První díl byl odvysílán v únoru 2007 a poslední v lednu 2008.
Od roku 2008 vysílá TV Noe volné pokračování. Pořad je většinou zaměřen na současné dění ve vesmíru. Na obrazovkách defilují nejrůznější zajímavosti, události a objekty, na které je soustředěna aktuální pozornost astronomů. Redaktor pořadu Jindřich Suchánek si zve do každého dílu zajímavé hosty, jimiž jsou odborníci či nadšenci pro astronomii. Povídání je doprovázeno fotografiemi, videi a animacemi, které TV Noe laskavě poskytla NASA, ESA, ESO i jiné instituce anebo si je hosté sami připravili. Jednotlivé díly mají stopáž 35 - 60 min. Pořady se občas reprizují, podrobnosti o vysílání najdete pod notickou (odkazem) u jednotlivých dílů.
Pořady lze shlédnout v archivu TV Noe.