Jak potkávat svět

Jak potkávat svět: s profesorem Ivanem Klánským
39. díl
s profesorem Ivanem Klánským
O tom, jak potkával svět klavírní virtuos a profesor Hudební akademie múzických umění v Praze pan Ivan Klánský v dalším díle pořadu Jiřího Pavlici.

Profesor Ivan Klánský. Koncertoval na pěti kontinentech. Počet jeho vystoupení se blíží k pěti tisícům. Nahrál všechna klavírní díla Bedřicha Smetany. Cesta ho zavedla na místo sólisty České filharmonie i k profesuře na zahraničních univerzitách. Jak potkává svět? Prozradí v již 39. pokračování "Jak potkávat svět". A společně s ním se představí také jeho žačky Johanna Haniková a Táňa Vaculová.

IVAN KLÁNSKÝ

Jako laureát nejprestižnějších mezinárodních soutěží (Bolzano 1967, Neapol 1968, Bachovská soutěž Lipsko 1968, Varšava 1970, Barcelona 1970, Fort Worth v Texasu 1973, Santander 1976) se stal již v době studií na pražské Akademii múzických umění vyhledávaným sólistou a komorním hráčem. V současné době spojuje Ivan Klánský svou interpretační činnost s mimořádně úspěšnou prací pedagogickou. Od roku 1983 je profesorem Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze, od roku 1997 tam působí jako vedoucí Katedry klávesových nástrojů. Jeho nejvýznamnějšími žáky jsou vítězové Mezinárodní soutěže Pražského jara Martin Kasík a Ivo Kahánek. Dále je od roku1991 profesorem Vysoké hudební školy ve švýcarském Luzernu. Vedl také mistrovské kurzy v Dublinu (1982-1986) a Bad Sulgau (od 1997).


Jak potkávat svět

Pořad televize Noe se zajímavými, nejen hudebními hosty, které si zve
Jiří Pavlica. Pořad s vyprávěním a hudbou. Podle jednotlivých témat a
hostů se budou měnit i hudební nástroje.