Kinematograf múz

Kinematograf múz: ARCHIV
1. díl
ARCHIV
Film Dolní Němčí kinematografické a diskuze s Petrem Slintákem, autorem snímku.

Střihový dokumentární film představuje východomoravskou vesnici Dolní Němčí prostřednictvím amatérských filmových záběrů pořízených v letech 1960 - 1972.Jednotlivé kapitoly filmu tvoří typické událostí tehdejšího života na slováckém venkově.
 
Střihový dokumentární videofilm, sestavený převážně z archivních záznamů natočených v letech 1962 až 1973, nám představuje život velké slovácké obce v podhůří Bílých Karpat.
Průvodcem pořadu je amatérský filmař František Macků, jemuž se podařilo zaznamenat pestrou mozaiku typických okamžiků venkovského dění, a pamětnice Marie Ježková, která nám svým výkladem barvitě přibližuje okolnosti života obyvatel Dolního Němčí.
Snímek nám dá nahlédnout jak do všedních událostí života venkovanů, jako je práce na poli, drápání peří či nedělní odpočinek, tak i do okamžiků mimořádných. Můžeme v něm spatřit například obecní dožínky, stavění máje, výstavbu školy a také unikátní záznam místní povodně.
Film je nostalgickým ohlédnutím za minulostí, chce nám ji zachovat a přiblížit, když ne celou, tak alespoň v malých útržcích.
 
výtvarná spolupráce: Jana Slintáková
technická realizace: Jiří Sabák, Aleš Kapsa
tvůrčí realizace: Petr Slinták
 
2001, režie: Petr Slinták
Pořad z cyklu Kinematograf múz, který vychází z festivalu Musaionfilm každoročně konaného v prostorách uherskobrodského Muzea Jan Ámose Komenského.