Kinematograf múz

Kinematograf múz: MUZEUM VE FILMU
12. díl
MUZEUM VE FILMU
Restaurování obrazu (restaurování významné sbírky Moravské galerie v Brně) a další filmy z 10. ročníku Musaionfilmu: Kufr plný vzpomínek, Uherskobrodské orloje (Muzeum J. A. Komenského, Uh. Brod).

V další dílu Kinematograf múz chce přiblížit způsob filmového zobrazení muzejní činnosti, jakou je v tomto případě restaurování. Je lepší staré muzeum či nové pojetí muzea užívající moderních prostředků? Na čem to závisí? Na tyto a podobné otázky moderátora a redaktora Roberta Tamchyny bude odpovídat opět RNDr. Jiří Žalman z odboru movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií Ministerstva kultury České republiky a filmový dokumentarista režisér, scenárista a pedagog Prof. Rudolf Adler. Užití vhodných vyjadřovacích prostředků může napomoci důležitému sdělení, může přiblížit činnost, která je běžně nedostupná. Tak se to podařilo i ve snímku režiséra Robo Mela, který originální formou přibližuje postup restaurátorských prací na jedné ze sbírek Moravské galerii v Brně. Vhodné užití hudby Philipa Glasse, jehož zde Rudolf Adler nazývá „mágem hudebního minimalismu“ podpořilo obrazovou hodnotu filmu natolik, že vzniklo zajímavé umělecké dílo přibližující muzejní sbírku a její obnovu. V pořadu uvidíte navíc i další filmy z 10. ročníku Musaionfilmu: Kufr plný vzpomínek, Uherskobrodské orloje (Muzeum J. A. Komenského, Uh. Brod). Film Kufr plný vzpomínek byl natočen ve spolupráci se Školou AVT.
hovoří: RNDr. Jiří Žalman (Ministerstvo kultury ČR), Prof. Rudolf Adler (FAMU)moderuje: Robert Tamchyna (ČRo Leonardo)uvádí: Aleš Kapsa (Musaionfilm)