Kulatý stůl

Kulatý stůl: V branách Evropy
180. díl
V branách Evropy
Diskuzní pořad na téma migrace.

"Příliv uprchlíků je nad naše síly". "Evropě kvůli migrantům dochází dech." I tak se píše o současné situaci na Starém kontinentu, kam zvláště v posledních měsících míří tisíce běženců. Odkud přicházejí a proč? Dokáží evropské státy unést jejich přítomnost - a měly by se o to pokusit? Biskupové Velké Británie vyzvali politiky, aby "uznali zoufalství lidí, kteří žádají o azyl". Mnoho Evropanů se ale uprchlíků obává a s udělením azylu pro ně nesouhlasí. Je tento strach oprávněný? A existuje komplexní řešení celé situace, k jehož hledání vybízí papež František?

To jsou otázky pro hosty Kulatého stolu - odborníka na moderní dějiny Jiřího Hanuše, sociologa Jana Spoustu a europoslance Pavla Svobodu. Moderuje Irena Pulicarová.

Kulatý stůl

U Kulatého stolu otevíráme témata, která rezonují - etická, společenská,
teologická, historická či psychologická. A to vždy s několika hosty s
přehledem i nadhledem.

Komentáře

Ti potřební jsou stále ještě v utečeneckých táborech, "nepotřební" jsou v Evropě po desetitisících.

MONITOR – svět katolickýma očima: „Stále zápasíme o možnost pomoci uprchlým křesťanským rodinám s dětmi“ Naši neúnavní kolegové z Nadačního fondu Generace jednají a jednají, aby pomohli první skupině iráckých křesťanů dostat se na území ČR. Jedno z posledních jednání je okomentováno i na stránkách Ministerstva vnitra! (http://www.mvcr.cz/clanek/zastupci-ministerstva-vnitra-znovu-jednali-s-predstaviteli-nadacniho-fondu-generace-21.aspx).V Iráku se situace křesťanů v uprchlických táborech výrazně zhoršuje. Někteří trpí nedostatkem jídla a naprostá většina je bez peněz.

 

 

Zde vyjádření maďarského biskupa k imigraci:

Kiss-Rigó je biskupem v Szegedu, který se nachází na hranici Maďarska, Srbska a Rumunska. K výzvě papeže Františka řekl biskup: „Papež nezná situaci.“ Dále řekl, že většina příchozích má peníze a nic nepotřebují; nabízené jídlo odmítají. Dodal, že většina z nich se chová arogantně a cynicky.

Ano, plně souhlasím, ta obava je namístě! Když slyšíme, že uprchlíky infiltrovalo skrytě také mnoho bojovníků IS, pak je tato situace velmi vážná a imigrace se skutečně jeví jako řízená invaze. Nám je tu doporučováno milosrdenství potřebným, jako křesťanská povinnost. Není tu ale také na místě, těmto mladým a zdravým lidem říci, že při napadení jejich země je také jejich morální povinností svou zem bránit? Pokud se takoví lidé bez zábran dostanou, kam chtějí, co zabrání, aby nedostali také do rukou zbraně? Budeme my také pak někam muset před nimi prchat? Když vidíme projevy těchto převážně dobře živených mladíků do 30ti let před kamerou TV, a jejich zlostné výlevy nespokojenosti s poskytovaným zázemím u nás i v Německu, pak si vážně nemůžem nalhávat, že se tu jedná o chudáky sužované válečným utrpením.

Je smutné, že se nedovíme plnou pravdu a vůle většiny zůstává nevyslyšena. Je to velmi skličující situace, když v sázce není nic menšího, než zánik křesťanství a vlastní život!

Obávám se, že pánové jsou úplně mimo, neinformovaní nebo o podstatě věci mlčí. Podle více zdrojů jde o záměrnou islamizaci Evropy, která začala už rozvrácením stabilních států při tzv. "arabském jaru", které podporovali ti kdo reálně ovládají "vlády" západu. Těch "pár" do věci vmanipulovaných opravdových chudáků uprchlíků slouží jako krycí mlha, která zastírá to, že jde o postupnou invazi a infiltraci buněk radikálního islámu do Evropy. Přitom Brusel je ovládán lidmi, kterým je tato situace vhod a kteří ji podporují, protože těm co skutečně ovládají Evropu nejde o Evropu, ale o co největší míru ovládání lidí jakýmkoliv způsobem - a strasch, rozvrat, chaos a naředění evropské populace lidmi, které pak zradikalizuje pár dobře placených duchovních jsou pro ně momentálně těmi nejlepšími prostředky k získání ještě větší moci a kontroly k ovládání lidí. Je dobré a potřebné pomoct blízkému východu a pokud možno pomoct všem, ale né tím způsobem, že zničíme sami sebe - zevnitř rozvrácená Evropa už nikomu nepomůže