Léta letí k andělům

Léta letí k andělům: Jitka Molavcová - herečka a zpěvačka
35. díl
Jitka Molavcová - herečka a zpěvačka
Otakáro Maria Schmidt a jeho dokumentární cyklus portrétů – Léta letí k andělům.

Portrét Jitky Molavcové představuje známou zpěvačku a herečku spjatou hlavně s divadlem Semafor a s divadelním partnerstvím s Jiřím Suchým. Otakáro Schmidt s ní točil právě hlavně v jejím druhém domově v divadle Semafor, ale i v okolí jejího bydliště a v kostele sv. Ignáce u jezuitů na Karlově náměstí v Praze.

Jitka recituje a zpívá, speciálně pro pořad Léta letí k andělům, jemné duchovní písně a poesii a svěřuje se se svou samotou, ale ne osamocením.

Léta letí k andělům

Léta letí k andělům je název cyklu pro TV NOE (studio Telepace), v němž se jednou měsíčně ve dvacetiminutových až půlhodinových portrétech představují duchovní osobnosti z církve, z umění a podobně. Tyto osobnosti nejsou apriori katolického vyznání, ale všechny spojuje křesťanská víra. Tyto krátké dokumenty jsou jakýmisi duchovními geny a název je inspirován slavným rozhlasovým cyklem ze šedesátých let – Léta letí vážení. Léta letí k andělům proto, že jsou vybírány osobnosti, které jsou nositeli moudrosti a bohatých životních zkušeností a většinou totalitními režimy perzekuované a svým způsobem tímto křížem také obohacené. Oním létáním v názvu je naznačena jistá duchovnost a poetičnost a oni andělé znamenají jakousi ochranu a směřování, které provází i dlouhodobou společnou tvorbu v autorské a režisérské dvojici – Otakáro Maria Schmidt a Jana Studničková, kteří jsou zároveň i kameraman a střihačka a doplňuje je hudební skladatel Vojtěch Komárek.