Léta letí k andělům

Léta letí k andělům: Petr Coufal - vitrážista
Petr Coufal - vitrážista
Otakáro Maria Schmidt, Jana Kristina Studničková a jejich dokumentární cyklus portrétů – Léta letí k andělům.

 

Autorská a režisérská dvojice – Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková – v cyklu dokumentárních portrétů pro televizi NOE - Léta letí k andělům – který trvá již sedmým rokem, představí v jubilejním 60 díle Petra Coufala.

Petr Coufal je vitrážista a výtvarník ze slavné dílny, kterou založili na Starém Městě v roce 1935 Josef Jiřička a Max Švabinský a spolupracovali s neméně slavnými Karlem Svolinským, Cyrilem Boudou a dalšími. Dílna restaurovala naše nejznámější katedrály a kostely - Katedrálu svatého Víta, Chrám sv.Cyrila a Metoděje v Karlíně, Katedrálu svatého Bartoloměje v Plzni a dále mnoho vitráží po celé republice. Petr Coufal jako majitel slavné Umělecké huti sklenářské Jiřička-Coufal mluví o tom jak taková vitráž vlastně vzniká, dále o historii dílny, o historii vitráže a také o svém dětství na pražském Žižkově a grafických začátcích.

Léta letí k andělům

Léta letí k andělům je název cyklu pro TV NOE (studio Telepace), v němž se jednou měsíčně ve dvacetiminutových až půlhodinových portrétech představují duchovní osobnosti z církve, z umění a podobně. Tyto osobnosti nejsou apriori katolického vyznání, ale všechny spojuje křesťanská víra. Tyto krátké dokumenty jsou jakýmisi duchovními geny a název je inspirován slavným rozhlasovým cyklem ze šedesátých let – Léta letí vážení. Léta letí k andělům proto, že jsou vybírány osobnosti, které jsou nositeli moudrosti a bohatých životních zkušeností a většinou totalitními režimy perzekuované a svým způsobem tímto křížem také obohacené. Oním létáním v názvu je naznačena jistá duchovnost a poetičnost a oni andělé znamenají jakousi ochranu a směřování, které provází i dlouhodobou společnou tvorbu v autorské a režisérské dvojici – Otakáro Maria Schmidt a Jana Studničková, kteří jsou zároveň i kameraman a střihačka a doplňuje je hudební skladatel Vojtěch Komárek.