Noční univerzita

Noční univerzita: Mgr. Matyáš Zrno - Význam kultury v časech migrace
Mgr. Matyáš Zrno - Význam kultury v časech migrace
Přednáška byla pronesena v rámci 26. ročníku Akademických týdnů konaných na Pavlátově louce u Nového Města nad Metují v roce 2016.

Absolvent Německých a rakouských studií na Institutu mezinárodních studií FSV UK. Studoval také v Německu a Spojených státech. Pracoval jako vedoucí zahraniční rubriky týdeníku Respekt a jako redaktor zahraničního zpravodajství České televize. Přednáší na Vysoké škole finanční a správní a Vysoké škole CEVRO Institut. Je uznávaným odborníkem na problematiku bývalé Jugoslávie. Na toto téma publikoval v českých médiích stovky článků (Respekt, Týden, Lidové Noviny, Hospodářské Noviny, Mladá Fronta Dnes). Mnohokrát byl hostem českého vysílání BBC, Českého rozhlasu, České televize a elektronických médií v republikách bývalé Jugoslávie. Je místopředsedou Společnosti přátel Černé Hory a členem předsednictva Svazu černohorských asociací Evropy. Je starostou TJ Orel Praha 2 – Královské Vinohrady. Je členem studijní skupiny NATO „Transatlantic opinion leaders to Afghanistan“ a zastupujícím členem Rady vlády ČR pro lidská práva. Na jaře ukončil roční působení v pozici šéfa českého prov. rekonstrukčního týmu v provincii Lógar v Afghánistánu.

Noční univerzita

Duchovní a vzdělávací přednášky.

Komentáře

Bohužel neshlédl jsem celý pořad, rád bych jej shlédl od počátku.  Pokud by se objevil ve video archivu, byl by to velice dobrý počin. To co jsem stačil shlédnout, mi připadalo velice objektivní. Dost jsem cestoval , pobýval jsem i v Asii, Americe, měl jsem možnost žít i s arabským obyvatelstvem, Přednášku hodnotím jako objektivní a některá fakta potvrzují i moje zkušenosti. Bohužel, obávám se, že toto téma není vítáno řadou lidí, pro něž je tajemný Orient již Bulharsko, nebo východ býv. Jugoslavie. Negramotní, (v arabštině , natož v latince)  a nevzdělaní uprchlíci bez pracovních návyků, špičkoví pracovníci pro výrobní středisko NC strojů. Na druhou stranu musím říci, že jsem se setkal s řadou IT odborníků púvodem z Subsaharské Afriky, ale absolventů studia ve Francii, nebo v GB. Ti ovšem mezi "plavčíky" nejsou.