Outdoor Films s Pavlem Kořínkem a Leošem Hustákem

Outdoor Films s Pavlem Kořínkem a Leošem Hustákem: Z Kopřivnice na sedmitisícovku Minya Konga (Tibet)
73. díl
Z Kopřivnice na sedmitisícovku Minya Konga (Tibet)
Dva rodáci, každý z jiné generace, přesto jako první Češi v historii úspěšně zdolali velehoru ve východní části Tibetu, domorodci označovanou jako nedostupnou.

Český horolezec Pavel Kořínek vystoupil v sobotu 7. října 2017 na vrchol Minya Konka (7556 m). Stal se tak prvním Čechem, kterému se na tento nejvyšší vrchol čínské provincie S’-čchuan podařilo vystoupit. Jeho spolulezec Leoš Husták výstup ukončil zhruba ve výšce 7300 m. Minya Konka, známá též jako Miňa Gangkar, je nejvýchodněji ležící sedmitisícovka a třetí nejvyšší vrchol ležící mimo horskou soustavu Himalájí. Jako první na ni vystoupili Američané Terris Moore a Richard Burdsall již v roce 1932. Do roku 2003 bylo na tomto vrcholu úspěšných pouze osm expedic, ta česká byla v pořadí devátá. Minya Konka je považována také za jednu z nejnebezpečnějších hor světa. Některé statistiky dokonce uvádí, že na ní více lidí zemřelo než vystoupilo. Není se co divit – nejobtížnější a nejzrádnější je až finální část výstupu. To potvrdil i Pavel Kořínek, kterému vrcholový útok včetně návratu do pátého výškového tábora zabral 12 hodin.zdroj: http://lideahory.cz

Outdoor Films

Měsíčník vyráběný ve spolupráci s ředitelem Mezinárodního festivalu outdoorových filmů Jiřím Kráčalíkem. Moderátor pořadu si zve zajímavé hosty ze světa extrémních sportů, milovníky a ochránce přírody, vášnivé filmaře, fotografy a cestovatele, nadšence ekologie a "šílence" mnohdy netradičních aktivit.

V závěru pořadu je pro vás připravena soutěž o zajímavé ceny. Odpovídat můžete na adresu: Televize Noe, Kostelní nám. 2, 702 00 Moravská Ostrava nebo na adresu outdoorfilms@tvnoe.cz

Tento pořad pro vás vyrábí, za tým televize Noe, režisérka Lucie Pracná, vedoucí přenosového vozu Marek Pospíšil, technik Pavel Přikryl, zvukař Martin Pastrňák, osvětlovač Karel Branny kameramani Václav Plíšek, Jan Borovička nebo Pavel Zuchnický a produkční Renáta Skřivánková.

Náměty, dotazy a připomínky můžete posílat na adresu outdoorfilms@tvnoe.cz.