Stabat Mater

Giovanni Battista Pergolesi
Scénické provedení barokního díla STABAT MATER v provedení Církevní konzervatoř Opava, uvedené u příležitosti 300. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších barokních skladatelů neapolské školy – Giovanni Battisty Pergolesiho.

Celý hudební svět si 4. ledna 2010 připomněl 300. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších barokních skladatelů neapolské školy – Giovanni Battisty Pergolesiho. V rámci těchto oslav, které se konají v průběhu celého roku, uvede opavská Církevní konzervatoř skladatelovo slavné barokní oratorium Stabat Mater. Skladba ve své době vyvolala ihned po provedení protichůdné reakce – jedni ji velebili jako vzor nové duchovní hudby, jiní zatracovali jako hudbu nevhodnou do kostela, nýbrž do opery a považovali takovouto církevní hudbu za skandál.
S Pergolesiho zhudebněním expresívního mariánského textu se hodlá konzervatoř vypořádat tak trochu netradičním způsobem a to scénicky. Nad režií převzala patronát dramaturgyně Naďa Urbášková, choreografie byla svěřena šéfu baletního souboru Slezského divadla a pedagogu Církevní konzervatoře Opava Martinu Tomsovi. Na hudební realizaci se budou podílet studenti a pedagogové opavské konzervatoře.
Pozoruhodná akce se uskutečnila v úterý 30. března 2010 v prostorách kostela sv. Václava v Opavě.