V souvislostech - Zdeněk Papoušek: Právo na automatickou zbraň?

V souvislostech - Zdeněk Papoušek: Právo na automatickou zbraň?:
198. díl
Komentované aktuální téma.

Komentář k diskuzi o držení zbraní, která reaguje na regulaci soukromých zbraní a sebeobranných prostředků ze strany EU. Pozvání Veroniky Sedláčkové  přijal senátor Zdeněk Papoušek.

Komentáře

Pan Papoušek , se obává a domnívá , ale měl by si nejdříve prostudovat stávající zákony a neuvádět davy v omyl. Jsme šestou nejbezpečnější zemí světa a je to mimo jiné tím , že náš zbrojní zákon a definice krajní nouze a nutné obrany , jsou tak vyvážené , že se slušný občan nemusí bát pomoci někomu v nouzi. máme své rodiny ke kterým se chceme zdravý vracet . Nikdo z nás nehodlá opakovat fatální chybu pana Michala Velíška , kdy naprosto nepřipraven chtěl pomoci a sám na to dojel. Tak jako jsou v mezinárodních vztahách zbraně hromadného ničení odstrašujícím prvkem toho , aby žádná z mocností nerozpoutala 3.sv. válku , tak zbraně v rukou slušných a spořádaných občanů představují odstrašující prvek zločincům a teroristům. Zákony , které se tvoří dnes , musí být v budoucnu schopny zajistit na našem území stejný pocit bezpečí tak , jako ho vnímáme dnes. Když se podíváme na západ od nás , tak vidíme v praxi , jak to vypadá , když stát si přivlastní monopol na legitimní násilí a ná v moci ochranu občanů. Nechci snižovat schopnost našich státních složek , ale v případě teroristického útoku si povedou stejně , jak na západ od nás. Protože vždy budou pouze reagovat na již probíhající útok , a ten bude trvat tak dlouho , dokud složky nedorazí , nebo dokud je nezačne suplovat někdo s dostatečnou palebnou silou. Sám osobně trénuji jako CLS (Combat live Saver) bojový záchranář. Učím se poskytovat neodkladnou zdravotní péči při nehodách a zraněních pod palbou. Proto , aby se zraněným při útoku dostalo co nejdříve pomoci , je potřeba se k nim včas dostat a to se v čase počítaném na sekundy při masivní ztrátě krve ,čekáním na ozbrojené složky nestane. Podle mě by si každý , kdo rozhoduje o naší budoucnosti v tomto směru , měl projít krizovým scénářem , kdy bude simulován teroristický útok a budou kolem zraněný . Pak by si teprv uvědomil cenu včasné reakce a schopnost jednotlivce minimalizovat ztráty na civilním obyvatelstvu. 

S pozdravem 

Vlastimil Kniha

Hezký večer, jakožto držitel ZP a majitel několika zbraní si dovolím reagovat. Bude to poněkud obsáhlejší.

1) K čemu myslivci potřebují samonabíjecí zbraně? CZ 858 Tactial (tedy civilní samonabíjecí verze samopalu vz.58) je nejdostupnější zbraní, patří k nejlevnějším a lze k ní sehnat spoustu příslušenství. Střelivo do této zbraně stojí pár korun, narozdíl od takové ráže .308 Winchester a k tomu nějaké drahé kulovnice za 150 tisíc

2) Co se týká znehodnocených zbraní - u nás máme (narozdíl od zbytku EU) kvalitní a PČR kontrolovaný proces znehodnocování. Státy na západě se vykašlali na jakýkoliv proces znehodnocování. Následek - Bataclan, Charile Hebdo....

3) Domobrany a milice se žádné zakládat nikde nebudou,  naopak se připravují zákony o branné službě a novelizované znění zákona o zbraních a střelivu. Pokud branné spolky vzniknou, budou pod kontrolou státu a lidé v těchto spolcích budou prověřováni. Zároveň tím, že lidé se ZP a zbraněmi budou převedeni do těchto spolků, klesne počet těch nelegálních domobran a různých hlídek. A hlavně, jedná se o NABÝVÁNÍ DO VLASTNICTVÍ, DRŽENÍ A NOŠENÍ zbraně, ne POUŽITÍ! Oprávněné použití zbraně je ošetřeno trestním zákoníkem a paragrafy o nutné obraně a krajní nouzi.

4) Jak jste doprčic přišli na to, že bude existovat něco jako "právo na automatickou zbraň"?

5) Celkově rozumím tomu, že je tato oblast problematická, ale jak zabránit implementaci směrnice? Kdo mi po volbách zaručí, že nebudu muset potupně odevzdat svůj LEGÁLNÍ majetek? Co přijde později? Televize? Auta? Zásadní problém v tomto pro mě je, že se zase začíná ve jménu jakési vyšší ideologie sahat lidem na zbraně a zase na to doplácí slušní lidé. S tím se nemohu ztotožnit.

6) Žaloba k Evropskému soudnímu dvoru byla podána v srpnu 2017. Ale poté, co jsem viděl výsledek žaloby států V4 proti migračním kvótám, si nedělám moc iluze o úspěchu naší žaloby.

7) A k větě, že čím více zbraní, tím větší riziko zneužití si dovolím reagovat. Má pan senátor toto tvrzení podložené nějakými statistikami? V naší zemi stoupl počet zbraní mezi lidmi od roku 2008 doposud z 650 000 na cca 800 000 kusů. Naopak kriminalita v těchto letech vytrvale klesá. Zdroj - ministerstvo vnitra. Naopak zde existuje jakési psychické preventivní odstrašení vůbec z možnosti existence zbraně u potenciální oběti. A teď prosím nehovořím o extrému - například onen střelec v Las Vegas, o střelcích v Bataclanu nebo o gayclubu Orlandu. Gauner si zbraň opatří tak jako tak a nějaké zákony a zbrojní průkazy jsou u s odpuštěním u zadku.

Takže asi tak.