Zachraňme kostely

Zachraňme kostely: Kostel sv. Máří Magdalény v Krasíkově
12. díl
Kostel sv. Máří Magdalény v Krasíkově
Dokumentární cyklus představuje proces obnovy zdevastovaných chrámů. Kostel sv. Máří Magdalény v Krasíkově byl rozšířen roku 1710 z hradní kaple.

Kostel na hradě Krasíkově je nástupcem hradní kaple, která vyhořela spolu s hradem v roce 1644. Vzápětí byla obnovena a v roce 1710 rozšířena na dnešní kostelík. Při opravách koncem 19. století byla přistavěna věž. Hrad se mezitím rozpadal. Kostel postavený neobvykle na pozdně gotické dělové baště stojící na opuštěném místě kde byl předmětem zájmu zlodějů, první přišli již v 18. století a nechyběl mezi nimi ani farář z Čelivi, jenž zcizil z hrobky cínové rakve. V roce 1960 zdemolovali opilí mládenci vybavení kostela a krátce na to neznámí pachatelé vytahali z hrobky ostatky mrtvých členů slavného rodu Švamberků a rozházeli je po předhradí. Zkázu dokonalo zřícení kazetového stropu v roce 1980 a o sedm let později zřícení krovu.

Celkový stav kostela je havarijní. Naštěstí obnova začala velkoryse v roce 1989 opravou krovu s střechy, ale pak se zastavila. Zničené fasády s okny, právě tak jako zdemolovaný vnitřek, čekají na novou rehabilitaci.

Režie: Marek Hýža

Zachraňme kostely

Dokumentární cyklus představuje proces obnovy zdevastovaných chrámů.
Navštívíme kostely a kaple v Čechách a na Moravě, kde se dobrovolníci i organizace snaží o navrácení její původní krásy a účelu.