Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 1. 8. 2017
883. díl
1. 8. 2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

Nové poznatky o Turínském plátně

Americký vědecký časopis PlosOne zveřejnil výsledky nových průzkumů Turínského plátna. Dokázaly, že osoba, která byla do tohoto plátna zabalena, trpěla nesnesitelným mučením. Nejmodernější technologie totiž umožnily na plátně nalézt stopy kreatininu a částečky hydroxidu železitého. Tyto látky není možné ve zdravém organismu najít.

Každodenní poselství papeže Františka

Každodenní poselství papeže Františka učinily z papeže Františka mediálně nejpopulárnějšího papeže v historii. Na twitteru ho sleduje více než třicet milionů lidí. Jeho úspěch spočívá zejména v tom, že žije podle toho, co káže.

Připravované zahraniční cesty

Letos podnikl papež František méně cest než jindy. Do konce roku ale zbývá ještě několik měsíců a v těch může překvapit. Nadcházející zahraniční cesta povede do Kolumbie a uskuteční se v září.

Pouť ze Křtin do Křtin

Pouť po mariánských místech Moravského krasu začala před východem slunce ve Křtinách. Odtud se poutníci vydali do Sloupu a přes Vranov do Adamova, kde slavili mši svatpu u Světelského oltáře.

Slavnostní pravoslavná liturgie

Slavnostní pravoslavná liturgie byla sloužena v archeologické lokalitě v Uherském Hradišti - Sadech v přírodním areálu na Výšině sv. Metoděje, a to přímo na základech objeveného velkomoravského kostela. Před jedenácti sty padesáti lety v těchto místech sloužili mše Cyril a arcibiskup Metoděj.

Pilíře Písma - Abrahámovy děti

V sídle Evropského parlamentu v Bruselu je k vidění výstava dánského sochaře Jense Galschiøta nazvaná Pilíře Písma. Obsahuje citace z Tóry, Bible a Koránu v devíti jazycích a je součástí evropského projektu Abrahámovy děti.

Templetonova nadace

Letošní výroční zasedání Templetonovy nadace se konalo v Mexiku. Nadace rozděluje peníze na projekty podporující duchovní pokrok lidstva. V roce 2014 byla Templetonova cena udělena prof. Tomáši Halíkovi. Od té doby je i členem sboru poradců a navrhovatelů nadace.

Toleranční kostely

Slyšet zvony evangelického kostela v Komorní Lhotce nebylo vždy samozřejmostí. Dnes je jedním ze čtyř dochovaných tzv. tolerančních kostelů v Těšínském Slezsku. Původně nesměl mít věž a vcházet se do něj mohlo jen mimo hlavní cestu. Přesto byli evangelíci vděčni, že si ho mohli postavit.

ZKRATKY

● Pětaosmdesátiletého kněze Jacquesa Hamela zavraždili před rokem při mši svaté ozbrojenci Islámského státu. Ve výroční den knězovy mučednické smrti slavil u téhož oltáře mši svatou arcibiskup Dominique Lebrun. V úvodu se zastavil před paškálem, který byl loni při útoku sražen k zemi. Pro výroční slavnost byl ozdoben květinami ze zahrady P. Hamela. Vzpomínky se zúčastnil i prezident Emmanuel Macron.

● Tradiční výroční pouť na Skalce u Trenčína oslavila první slovenské národní světce, svaté Andreje-Svorada a Beňadika. Jejich životy jsou s tímto místem spjaté a jsou také patrony Nitranské diecéze. Pouti se zúčastnilo na dvanáct tisíc věřících. V závěru mše svaté požehnal sekretář vatikánské Kongregace pro východní církve arcibiskup Cyril Vasiľ zvon, který Skalce věnovali Moravané. Nese jméno „Sedmibolestná Panna Marie, patronka Slovenska“.

● Na sedmý Asijský den mládeže se připravuje město Jogjakarta na Střední Jávě. V Indonésii tvoří katolíci tříprocentní menšinu z celkového počtu dvou set padesáti milionů převážně muslimských obyvatel. V obdobné situaci žije také mnoho delegátů z dalších asijských zemí, proto je tématem kontinentálního mládežnického setkání „Radostné hlásání evangelia v multikulturní Asii“. V programu setkání vystoupí také zástupci jiných náboženských skupin.

● Před pětadvaceti lety zemřel kardinál František Tomášek. V listopadu 1987 vyhlásil Desetiletí duchovní obnovy národa jako přípravu na milénium mučednické smrti sv. Vojtěcha. O dva roky později vedl pouť věřících do Říma na svatořečení Anežky České a za necelý půlrok uvítal v Praze papeže Jana Pavla II. Ve výroční den smrti kardinála Tomáška 4. srpna bude mši svatou slavit kardinál Duka.

● Českobudějovická diecéze oslavuje svého patrona, patrona města a spolupatrona Čech sv. Auraciána. Relikviář s ostatky tohoto křesťanského mučedníka bude 2. a 3. srpna vystaven v katedrále sv. Mikuláše. Při slavnostní liturgii předá světící biskup Pavel Posád stříbrné a zlaté medaile sv. Auraciána osobnostem, které se svým osobním příkladem a dílem zasloužily o rozvoj diecéze a porozumění mezi lidmi.

● Trasa letošní Pěší pouti za umělce vedla krajinou Českomoravské vysočiny: z Telče do Havlíčkova Brodu. Hosty doprovodného programu byli Marta Veselá Jirousová, Jiří Nohel a kapela Žalozpěv, Michalská gregoriánská schola a violista Pavel Březík. Týdenní pouť a její program byly neseny každodenní mší svatou a modlitbou během dne. Večery byly věnovány Josefu Florianovi, Janu Zahradníčkovi a dalším básníkům spjatým s Vysočinou.

Z DIÁŘE

Kašperské Hory, 4. – 6. srpna

Poutní slavnost Panny Marie Sněžné

Poutní slavnost Panny Marie Sněžné v Kašperských Horách začne adorací, v sobotu vyjde z kostela sv. Markéty procesí s Madonou. V neděli bude slavnostní poutní mše svatá.

Rožnov pod Radhoštěm, 4. – 6. srpna

Jánošíkův dukát

Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice přivede do Rožnova dvě desítky souborů. Program doplní výstava a mistrovství valašského království ve stloukání másla.

Jablunkov, 4. - 6. srpna

Gorolski Święto

Sedmdesátý ročník Horalského svátku v Jablunkově naplní vystoupení folklorních souborů, tradiční regionální pochoutky i sport. Hlavní program začne v neděli ekumenickou bohoslužbou.

Chotěšov, 5. srpna

Večer pro klášter

Benefiční Večer pro klášter Chotěšov chce veřejnost obeznámit s jeho zanedbaným stavem. Vystoupí Vladimír Mišík, Ivan Hlas a šermíři, budou i prohlídky běžně nepřístupných míst.

Suchá Rudná, 5. srpna

Zlatorudná krajina

Výstava „Zlatorudná krajina. Dobývání vzácných kovů v Andělskohorském rudním revíru“ bude otevřena v Suché Rudné. Před vernisáží bude možné navštívit místa spojená s hornickou činností.

Havířov - Životice, 5. srpna

Pietní shromáždění

Památku třiceti šesti mužů zastřelených nacisty před sedmdesáti třemi lety připomene pietní shromáždění v Havířově-Životicích. Zazní modlitby a zpěv souboru Canticorum.

Neratov, 11. - 15. srpna 

Neratovské poutní slavnosti

Pestrý duchovní i kulturní program nabízejí Neratovské poutní slavnosti. Například procesí z Rokytnice, charitativní Běh naděje nebo společný koncert skupiny Oboroh a královéhradecké filharmonie.

Brno, 11. srpna

Den Brna

Oslavy Dne Brna zahájí pontifikální mše svatá v katedrále, předsedat jí bude biskup Vojtěch Cikrle. Na jejím začátku položí s brněnským primátorem věnce k uctění obránců města i všech padlých.

Reportáže Rome reports:

New discoveries on the Holy Shroud: it contains the blood of a tortured man

The Message of the Day": A daily video of Pope Francis to reflect on your every day life

Pope Francis prepares the intense agenda for his upcoming trips

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.