Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 11. 10. 2018
11. 10. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Slovenská řeckokatolická pouť do Říma

Papež František přijal ve Vatikánu třináct set poutníků řecko-katolické církve ze Slovenska. Jejich pouť do Věčného města se konala u příležitosti oslav 200 let prešovské eparchie, která je už deset let sídlem metropolity řeckokatolické církve na Slovensku.

 

Setkání papeže s jihokorejským prezidentem

Jihokorejský prezident Moon Jae-in a papež František se setkají ve Vatikánu 18. října. Na setkání ve Vatikánu bude papeži tlumočit pozvání severokorejského vůdce Kim Jong-una k návštěvě jeho země.

 

Jedno z témat biskupské synody: sexuální zneužívání

Témata biskupské synody jsou různorodá a je jich stále mnoho, zaznělo na tiskové konferenci po pátém a šestém zasedání synodního shromáždění. Jedno z témat obsahuje dokument Instrumentum laboris. Jde o sexuální zneužívání v církvi, které ničí vztah k mladým lidem.

 

Svatohubertské slavnosti v Kuksu

Barokní hospital ve východočeském Kuksu hostil 6. října tradiční Svatohubertské slavnosti. Loveckou oslavu pořádá Řád svatého Huberta, v novodobé historii se uskutečnila už po pětadvacáté. Program vyvrcholil večerní bohoslužbou v kostele Nejsvětější Trojice.

 

Staré brýle pomáhají

Zástupci neziskové organizace Přátelé New Renato navštívili v létě venkovskou oblast Kashitu v Zambii, kde pomáhají hlavně v oblasti školství a vzdělávání. Mimo jiné tady chtějí vybudovat střední školu. Z Čech tentokrát přivezli také zásilku starších, ale ještě dobře použitelných brýlí.

 

Filmy na Svatováclavských slavnostech

Svatováclavské slavnosti jako dlouhodobý Festival duchovního umění probíhají v Praze už po dvacáté sedmé. Vedle koncertů duchovní hudby nabízí letošní program také tři zajímavé filmové projekce. Po každé z nich následuje debata o filmu a jeho dopadu na diváky.

 

Příprava na rok sv. košických mučedníků

V Košicích byl vyhlášen Přípravný rok na čtyřsté výročí smrti mučedníků Marka Križina, Štěpána Pongráce a Melichara Grodeckého.

 

Ony a vlk

Tři české básnířky navštívily Valašsko a v autorském čtení představily svou tvorbu společně s hudebníkem Honzou Žambochem. Frontman kapely Žamboši vydal sólové album Nepřipoutaný pod pseudonymem Volf lost in the poem, a projekt spojený s poezií tak dostal název Ony a vlk.

 

 

VE ZKRATCE

 

•   V Pákistánu skončilo rozhodující stání odvolacího soudu nejvyšší instance v případu Asia Bibi. Na základě nařčení z rouhání byla tato křesťanka a matka pěti dětí před osmi lety odsouzena k nejvyššímu trestu. V průběhu stání u odvolacího soudu advokát Asia Bibi a další tři členové obhajoby zdůraznili, že důkazy proti ní nejsou dostatečné. Verdikt nejvyššího pákistánského soudu bude zveřejněn v příštích dnech.

 

•   Půl milionu euro činí výtěžek sbírek diecéze Linz a katolických organizací na podporu návratu iráckých křesťanů na Ninivskou planinu. V místech zničených Islámským státem jsou už výsledky akce Návrat domů viditelné: V městečku Telskof a sousední vesnici obnovily zúčastněné organizace dodávky vody a elektřiny a pomáhají i rodinám při opravě domů. Vybudované je centrum pro chaldejskou církev a potravinářský závod.

 

• Novou misijní komunitu založili slovenští redemptoristé v Litvě. Jejich spolupráce s touto zemí se rozvíjí od devadesátých let a je stále intenzivnější. Členové řádu Rastislav Dluhý a Peter Hertel působí v Kaunasu. V nejbližší době se chtějí věnovat hlavně duchovním obnovám, misijním setkáním a podobně. Velkým povzbuzením i pro ně byla nedávná návštěva papeže Františka, který mimo jiné sloužil v Kaunasu mši svatou.

 

•  V chrámu sv. Ludmily v Praze bylo dokončeno restaurování velkých romantických varhan. Tři roky trvající náročné práce provedla varhanářská dílna Kánský-Brachtl. Opravený nástroj se představil v koncertu z děl starých mistrů, hrál varhanní virtuóz Jakub Janšta. Osmého října při mši svaté ke 125. výročí posvěcení kostela sv. Ludmily varhany požehnal kardinál Dominik Duka.

 

•   Letošní Dny židovské kultury v Olomouci připomínají sto let od vzniku Československa i sedmdesát let státu Izrael. Festival začal slavnostním otevřením výstavy „Masaryk a Svatá země“. K vidění jsou fotografie, mnohdy dosud nepublikované, a další archivní materiály z návštěvy prezidenta Masaryka v dnešním Izraeli. Do 18. října festival nabídne také přednášky, divadlo, hudbu, film a další akce.

 

•   Po zářijovém požáru ubytovny Karlov v Plzni se desítky lidí ocitly z hodiny na hodinu takřka „na ulici“ bez osobních věcí a prostředků. K rychlé a účinné pomoci se spojila řada složek a institucí včetně magistrátu a pomáhali i jednotlivci. Diecézní charita všem srdečně děkuje. Zejména děkuje za nezištnou pomoc těm, kteří soucítí s lidmi v krizové životní situaci a jsou ochotni pro ně udělat něco konkrétního.

 

 

 

Z DIÁŘE

 

Praha, 13. října

Osudové osmičky

Čtvrtou konferenci z cyklu „Forum dialogu“ pořádá Česká křesťanská akademie v emauzském klášteře v Praze. Přednášky významných historiků, spisovatelů a dalších osobností doplní diskuze.

 

Praha, 14. října

Setkání na podporu čínských křesťanů

Setkání na podporu čínských křesťanů, kteří u nás žádají o azyl, se koná na Václavském náměstí v Praze. Promluví Daniel Fajfr a biskup Václav Malý. Bude i modlitba a čtení z Bible.

 

Starý Plzenec, 14. října

Benefiční koncert

Benefiční koncert v kostele Narození Panny Marie ve Starém Plzenci podpoří opravu zdejších varhan. Účinkovat bude mužský pěvecký sbor Schola Gregoriana Pragensis.

 

Ostrava, 14. října

Hudební Československo

Komorní orchestr Bohdana Warchala a pěvecké sbory přednesou v Ostravě díla Leoše Janáčka a Eugena Suchoně. Ke zpěvu Dvořákových Biblických písní se mohou připojit posluchači koncertu.

 

Třeboň, 15. října

Benefiční koncert

Pražský barokní ansámbl Capella Regia Praha zahraje v Třeboni hudbu mistrů 18. století, doplní ji výklad o putování hudby a hudebníků v oné době. Výtěžek koncertu podpoří opravu varhan.

 

Praha, 16. října

Mše ke cti svatého Jana Pavla II.

Mši svatou ke cti Jana Pavla II. bude v den 40. výročí jeho zvolení papežem celebrovat kardinál Dominik Duka. Z pražské katedrály ji bude v přímém přenosu vysílat televize Noe.

 

České Budějovice, 16. října

Rekviem za biskupa Antonína Lišku

Rekviem k patnáctému výročí úmrtí biskupa Antonína Lišky odslouží světící biskup Pavel Posád v katedrále v Českých Budějovicích. Antonín Liška tu byl biskupem od listopadu 1991.

 

Vrbno pod Pradědem, do 26. října

Jak se žilo na Vrbensku

Výstavu dobových fotografií ve Vrbně pod Pradědem doplňuje numismatická expozice. Patnáct set snímků přibližuje historii a každodenní život i kulturní nebo sportovní události. 

 

 

 

Reportáž z Rome reports:

Pope celebrates 200 years of Eparchy with pilgrims from Slovakia

President of South Korea will visit the Vatican and present the pope an invitation from Kim Jong-un

Archbishop Scicluna: Sexual abuse is a tragedy that will make us more humble

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.