Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 11.4. 2017
855. díl
11.4. 2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Květná neděle ve Vatikánu

Liturgie Květné neděle na Svatopetrském náměstí začala památkou Kristova vjezdu do Jeruzaléma. U egyptského obelisku Svatý otec tradičně požehnal palmové a olivové ratolesti. Ve svém kázání připomněl, že Květná neděle je vždy sladká i hořká současně, protože připomíná, že Ježíš vstoupil do Jeruzaléma za jásotu davů jen proto, aby byl o několik dnů později ukřižován.

 

Setkání papeže s britskými imámy

Z podnětu westminsterského arcibiskupa kardinála Vincenta Nicholse přijal papež na soukromé audienci delegaci muslimských představitelů z Velké Británie. Kardinál Nichols poděkoval Svatému otci za přijetí a také za podporu Velké Británie po útoku v Londýně.

 

Nový pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze

Sedmého dubna krátce po polední modlitbě Anděl Páně oznámil apoštolský nuncius Giuseppe Leanza v ostravském kostele sv. Václava jmenování nového pomocného biskupa ostravsko-opavské diecéze. Stal se jím dosavadní generální vikář Martin David.

 

Zlatá holubice míru pro televizi Noe

Putovní cenu „Zlatá holubice míru za zásluhy a porozumění mezi národy“ převzal na půdě oblastní Charity Most pro celý svůj televizní tým ředitel televize Noe salesián P. Leoš Ryška. O předání holubice právě televizi Noe společně rozhodli její dosavadní držitelé salesián Benno Beneš a koordinátorka česko-německé spolupráce mostecké Charity Brigita Janovská.

 

Mezinárodní den Romů v Praze

V rámci Mezinárodního dne Romů se stal kostel Nejsvětějšího srdce Páně v Praze osmého dubna místem setkání věřících Romů a jejich přátel. Netradiční průběh bohoslužby s mnoha vystoupeními romských umělců naplnil chrámový prostor nespoutaností romské kultury.

 

Diecézní setkání mládeže v Brně

Osmého dubna se už po dvacáté sedmé setkal biskup Vojtěch Cikrle na Petrově s mladými lidmi brněnské diecéze. Mottem letošních diecézních setkání mládeže byl biblický citát: „Veliké věci mi učinil ten, který je mocný."

 

Teologie těla 

Pod vedením Ivanky Čihákové a ve spolupráci s manželskými páry probíhají na Sedlčansku už jednadvacet let víkendová setkání pro děti a mládež. Letos je na nich zážitkovou pedagogikou realizován projekt vycházející z díla Jana Pavla II. Teologie těla.

 

 

 

VE ZKRATCE

 •   Při oslavách Květné neděle zasáhly koptské křesťany v Egyptě teroristické útoky.  V kostele ve městě Tanta a necelé dvě hodiny poté v kostele sv. Jiří v Alexandrii zemřelo celkem čtyřicet sedm lidí a více než sto jich bylo raněno. Projevy soustrasti přicházejí ze světa od představitelů církve i politiků. Podle sekretáře koptského patriarchátu se zatím program papežovy cesty do Egypta koncem dubna nemění.

 

•   V Římě byla otevřena Prádelna papeže Františka. Nejchudším lidem umožní zdarma si vyprat a vyžehlit oblečení či pokrývky. V dohlednu přibudou ještě sprchy, sklad oblečení a lékařská ordinace. Provoz byl svěřen komunitě Sant’Egidio. Centrum vzniklo po výzvě papeže Františka, aby byl dán prostor „fantazii milosrdenství“. Ve Vatikánu už funguje holičství pro lidi bez domova a v Berniniho kolonádě jsou sprchy pro chudé.

 

•   Symposium na téma doprovázení mladých lidí, aby dokázali svobodně odpovědět na Kristovo volání, pořádala v Barceloně Rada evropských biskupských konferencí. Setkání se zúčastnilo na tři sta odborníků, kteří pracují pro biskupské konference v různých oborech, a zástupci řady hnutí, řeholí a organizací. Zazněla rovněž svědectví mladých lidí. Vrcholem liturgických oslav byla mše svatá v kostele Sagrada Familia.

 

•   Symbolické klíče od arcibiskupského zámku v Kroměříži a sousední Podzámecké zahrady převzal od Národního památkového ústavu arcibiskup Jan Graubner, vzápětí je však památkářům vrátil: Objekty totiž patří církvi, ale Památkový ústav se o ně bude nadále starat. K předání klíčů od památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO došlo při ukončení projektu obnovení vzácných obrazů a nábytku.

 

•   Dvacátý šestý ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby v Brně začal v kostele sv. Janů uvedením Matoušových pašijí Johanna Sebastiana Bacha. V roce pětistého výročí reformace je motivem festivalu téma svědectví. Dva festivalové týdny se zajímavou dramaturgií a vynikajícími interprety uzavře 23. dubna další klíčové dílo protestantské hudební tradice, oratorium Felixe Mendelssohna Bartholdyho Apoštol Pavel.

 

•    Ve věku devadesáti čtyř let zemřel na Květnou neděli papežský prelát a generální vikář olomoucké arcidiecéze Mons. Erich Pepřík. Od roku 1989 byl generálním vikářem arcibiskupa Františka Vaňáka a poté šest let generálním vikářem arcibiskupa Jana Graubnera. Rozloučení se zesnulým se koná 18. dubna dopoledne při mši svaté v olomoucké katedrále, odpoledne bude jeho tělo uloženo do hrobu ve Slavkově u Opavy.

 

 

Z DIÁŘE

 

Prosetice, 13. dubna

Den otevřených dveří

Salesiánské středisko v Proseticích otevře dveře dětem i dospělým. Bude možné prohlédnout si prostory, vyzkoušet tradiční velikonoční kreativní činnosti, posilovnu i malou lezeckou stěnu.

 

Vodňany, 14. dubna

Joseph Haydn: Sedm slov

Na velkopáteční koncert Sedláčkova smyčcového kvarteta v kostele Narození Panny Marie ve Vodňanech zve spolek Pnutí. Zazní skladba Josepha Haydna Sedm slov pro smyčcové kvarteto a recitátora.

 

Zlaté Hory, 14. dubna

Noční křížová cesta

Noční křížová cesta s modlitbou za ochranu nenarozených životů a za křesťanskou Evropu začne ve Zlatých Horách, pokračovat bude na poutním místě Panny Marie Pomocné.

 

Košice, 14. dubna

Ekumenický pašijový průvod

Dvacátý třetí Ekumenický pašijový průvod v Košicích začne v evangelickém kostele. Zúčastní se ho a krátké zamyšlení přednesou představitelé osmi církví. Zve Ekumenické společenství. 

 

Skalná, 16. dubna

Koncert pro záchranu kostela sv. Jana Křtitele

Koncert gotické a renesanční hudby ve Skalné je další kulturní akcí pro záchranu kostela sv. Jana Křtitele. Koná se v rámci česko-bavorské spolupráce, účinkuje Musica Vagantium.

 

Praha, 19. dubna

Ekonomická analýza ráje a digitální nebe

Další přednáška cyklu Člověk v dialogu se uskuteční v klášteře Pražského Jezulátka. Tentokrát bude Tomáš Sedláček hovořit o duši ekonomie, ekonomii spásy a dalších tématech naší doby.

 

Praha, od 20. dubna

Devatero úspěšného rodiče

Pražské Centrum pro rodinu pořádá desetidílný kurz pro rodiče a prarodiče, kteří chtějí rozvinout své výchovné kompetence. Primárně je určen rodinám s dětmi předškolního věku.

 

Králíky, 21. – 23. dubna

Hovory o vědě, rozumu a víře 

Víkend v klášteře na Hoře Matky Boží u Králík nabídne přednášky z filosofie, matematiky a fyziky jako inspiraci pro vlastní úvahy. Programem bude provázet P. Miloš Pachr.

Reportáže Rome reports:

Pope on Palm Sunday: Jesus is not a “New Age” prophet; He is a well-defined Messiah

Pope with British Imams: the most important thing is the capacity to listen  

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.