Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 14. 6. 2018
966. díl
14. 6. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

Papež František se zástupci ropných společností

Vedoucí představitelé z oblasti plynárenského a ropného průmyslu se sešli ve Vatikánu. Ve věčném městě se konala konference na téma “Přeměna energie a péče o společný domov.”

Návštěva Svatého otce v Dublinu

Papež František se již připravuje na setkání s politiky, které se uskuteční během 48hodinové návštěvy Dublinu. Nejprve promluví v Dublinském hradu k autoritám, občanské společnosti a diplomatickému sboru.

Rezignace chilských biskupů

Papež František přijal první tři rezignace od chilských biskupů, kteří se sešli v Římě. 18. května všichni biskupové předložili rezignaci do rukou papeže Františka.

Neokatechumenátní hnutí v Německu

Jako připomínka čtyřicetiletého působení Neokatechumenátního hnutí v Německu se konal koncert v prestižní Berlínské filharmonii.

Tíha oběti: film o kard. Štěpánu Trochtovi

Pražskou premiéru má za sebou dokumentární film o životě kardinála Štěpána Trochty nazvaný Tíha oběti režiséra Zdeňka Zvonka.

Zahradní slavnost

Obecně prospěšná společnost Centrum pro dětský sluch Tamtam uspořádala zahradní slavnost pro své klienty. Společnost poskytuje celorepublikově komplex vzájemně navazujících služeb pro rodiny s dětmi se sluchovým postižením.

Petrinum slavilo

Církevní domov mládeže Petrinum v Brně pořádá pro svoje současné i bývalé svěřence každoročně v červnu zahradní slavnost. Slavnosti se tradičně účastní i brněnský biskup.

Alfareros vydávají nové album

"Alfareros", jedna z neznámnějších katolických kapel v Latinské Americe právě vydala nové album s názvem "ne sedmkrát, ale sedmasedmdesátkrát."

VE ZKRATCE

• Ve středu bylo zakončeno pětadvacáté zasedání Rady kardinálů, které z větší části probíhalo za přítomnosti Svatého otce. Papežův poradní sbor zastupující všech pět světadílů i římskou kurii se zaměřil na definitivní revizi textu nové apoštolské konstituce, který chce předložit Svatému otci k posouzení. Vyslechli si zprávu o probíhající reformě finančních struktur Svatého stolce, jejich základních principech.

• Dnes v Rusku začíná mistrovství světa ve fotbalu. Ruský patriarcha Kyrill se těší na návštěvníky ze zahraničí a rád je přivítá i ve farnostech. A jaký je přístup hráčů k víře? Denně se modlím a vím, že Bůh mi pomáhá i na hřišti. Za svoji víru se nestydím, říká Arkadiusz Milik, polský fotbalista. Škoda jen, že reprezentantům Brazílie trenéři přímo přikázali se zdržet náboženských projevů během šampionátu.

• V Košicích vzniklo občanské sdružení Byzantinos. Sdružuje lidi, kteří mají vztah ke řeckokatolické církvi. Byzantinos svou činností chce pomocí sdělovacích projektů šířit křesťanské hodnoty či evangelizační myšlenky, podporovat byzantské umění, vytvářet výchovné a vzdělávací média pro děti, mládež a dospělé, zvyšovat informovanost o regionálních, kulturních, duchovních, mládežnických a sportovních akcích a vychovávat k úctě k vlastním tradicím.

• Podívat se blíž na mladé ohrožené chudobou i jejich potíže, to byla základní motivace k provedení průzkumu, který zrealizovala Charita Česká republika a Česká biskupská konference. Podle průzkumu je celkem 20% mladých lidí ohroženo chudobou, přičemž se nejedná jen o individuální selhání, ale z velké části za tím stojí společenské faktory, jako je rodinné zázemí, vzdělání a dostupnost bydlení.

• Plzeňská diecéze se modlí za své jednotlivé farnosti. Biskup Tomáš za danou farnost během příslušného týdne slouží mši svatou. Ostatní farnosti jsou zvány k modlitbě za tuto farnost a k zařazení přímluvy za ni v danou neděli. V tomto týdnu se modlíme za farnost Bečov nad Teplou, aby se jí na cestě k Pánu dařilo nacházet a povzbuzovat lidi, kteří ho hledají, a vytvářet podmínky pro účinnou službu díla spásy.

• Diecézní charita České Budějovice se přestěhovala do nových prostor, které v úterý požehnal diecézní biskup Vlastimil Kročil za účastí zástupců kraje a města. Na nové adrese lze využít pomoci intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím a poradny pro cizince a migranty. Současně jsou zde koordinovány projekty adopce na dálku, humanitární a rozvojová spolupráce, komunitní práce. Může také inspirovat náš dnešní život a připomínat nám tak bohatství předků.

Z DIÁŘE

5. – 16. června, Trnava

Festival LUMEN

V Trnavě se koná 26. ročník festivalu Lumen za účastí hudebníků ze Slovenska i zahraničí. Návštěvníci jsou zváni i na přednášky, workshopy, divadelní představení a duchovní program.

Blatnice pod Svatým Antonínkem, 17. června

Hlavní pouť ke cti sv. Antonína

V moravském poutním místě Svatý Antonínek se koná hlavní pouť ke cti sv. Antonína. Celebrantem slavnostní mše svaté je Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký .

Boskovice, 17. června

Sborování 2018

V kostele sv. Jakuba v Boskovicích se koná Sborování, nesoutěžní přehlídka chrámových sborů z moravských diecézí. Na závěr se koná společná liturgie zpívaných nešpor, po ní agapé.

Ostrava, 19. června

Dětský den na BiGy

Ostravské biskupské gymnázium pořádá Dětský den na BiGy. Zvány jsou děti, pro které žáci školy připravili tematická stanoviště, kouzelnická představení a soutěž ve skoku dalekém.

České Budějovice, 19. června

Příběhy našich sousedů

Veřejná prezentace projektu Příběhy našich sousedů. V jejím průběhu se můžete těšit na osobní setkání s lidmi, jimž jejich život ovlivnila nacistická i komunistická totalita, ale kteří se nevzdali.

Prachatice, 22. – 23. června

Oslavy sv. Jana Nepomuka Neumanna

Římskokatolická farnost ve spolupráci s městem Prachatice Vás srdečně zvou na oslavy sv. Jana Nepomuka Neumanna, které mají jak duchovní program tak i koncert a poznávací okruh ze života světce.

Teplá, 22. – 23. června

Festival OKOLO Konventu

V klášterní zahradě se setkáte s tvorbou vesměs neprofesionálních umělců a tvůrců, kteří budou vystavovat umělecké předměty. Zároveň bude festival doprovázet kulturní program.

Dolní Kounice, 22. - 24. června

Kefasfest 2018

Kefasfest je křesťanský multižánrový festival. Na programu je hudba, výstavy, filmy, divadlo a přednášky na aktuální témata. Vítáni jsou všichni, kteří mají rádi dobrou společnost a pozitivní atmosféru.

Reportáže z Rome reports:

Pope Francis to top oilexecutives: “No room for opportunistic and cynicalefforts”

Pope to meet with politicians and thousands of families during 48 hours in Dublin

Pope acceptsfirstresignations by Chilean bishops after abuse cases

Neocatechumenal Way founder presents symphony in honor of Holocaust victims

Musical group Alfareros releases new album entitled “70 times 7”

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.