Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 15. 2. 2018
932. díl
15. 2. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Sedmdesátý zázrak v Lurdech

Ke 160. výročí mariánských zjevení v Lurdech vyhlásila církev uznání sedmdesátého zázraku. Řeholnice Bernadette Moriau trpěla postižením míchy, nemohla vůbec chodit. Uzdravila se po vykonání pouti do Lurd.

 

Proti obchodování s lidmi

V Apoštolském paláci přijal papež účastníky Světového dne modliteb za oběti obchodování s lidmi. Byly mezi nimi řeholnice, které zachraňují lidi, mladí dobrovolníci i oběti. Papež také odpovídal na jejich otázky. Řekl, že obchodování s lidmi je plné přetvářek.

 

Neokatechumenátní cesta

Ascensión Romerová se připojila k mezinárodnímu týmu Neokatechumenátní cesty, křesťanskému formačnímu hnutí s programem pro dospělé. K týmu patří také Kiko Argüello a Mario Pezzi.

 

Popeleční středa v Prakšicích

Popeleční středou začala čtyřicetidenní postní doba, která je přípravou na Velikonoce. Popelem z kočiček posvěcených na Květnou neděli předchozího roku se v tento den uděluje znamení kříže se slovy „Obraťte se a věřte v evangelium“. To přijali také věřící v Prakšicích na Uherskobrodsku.

 

Národní týden manželství

Národní týden manželství je v naší zemi největší iniciativou na jeho podporu. Letošní dvanáctý ročník s mottem „Manželství bez mýtů“ chce odpovídat na nejvíce omílané mýty o tomto svazku muže a ženy. Týden opět podpořil kuchař Filip Sajler, záštitu převzal senátor Zdeněk Papoušek.

 

Ordinace pro lidi bez domova

Ve svém azylovém domě v Ostravě otevřela Armáda spásy ordinaci praktické lékařky. Bude poskytovat zdravotní péči hlavně pacientům, kteří k ní mají omezený přístup, tedy lidem bez domova a ze sociálně vyloučených menšin, osamělým seniorům a klientům azylových domů.

 

Výstava k týdnu manželství

V Národním týdnu manželství probíhá řada akcí také v Brně. V galerii Vaňkovka je do 16. února k vidění výstava velkoformátových fotografií nazvaná Svoji.

 

Tričko pro Charitu

To, co začínalo v ulicích Říma jako grafiti připisované Mauru Pallottovi, se stalo jednou z největších vatikánských charitativních iniciativ.

 

 

VE ZKRATCE

 

•   Papežská nadace Kirche in Not, tedy Církev v nouzi, slaví sedmdesát let své činnosti. Založil ji nizozemský řeholník Werenfried van Straaten, aby pomáhal křesťanům za železnou oponou. Dnes papežská nadace uskutečňuje každoročně šest tisíc různých projektů ve 150 zemích světa, hlavně na Blízkém východě, v Africe a Asii. V posledních letech směřují nemalé částky do Sýrie a Iráku.

 

• Prvním biskupem Apoštolské prefektury v Ázerbajdžánu se stal slovenský salesián Vladimír Fekete. Biskupské svěcení přijal při mši svaté v chrámu Panny Marie Neposkvrněné v Baku. Liturgie byla vedena v angličtině a obřad svěcení v latině. Spolu s arcibiskupem Gallagherou byli světiteli bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský a někdejší provinciál salesiánů v Hongkongu Savio Hon Tai Fai.

 

•   Generální synoda anglikánské církve probíhá v těchto dnech v londýnském Westminsteru. Jak uvádí server Křesťan dnes, je jedním z hlavních témat letošního zasedání nejvyššího orgánu anglikánské církve diskuse o sjednocení s církví metodistickou. Představitelé této církve na shromáždění vystoupili a vyslovili se pro obnovení společenství. Také velká většina účastníků synody se vyslovila pro sjednocení.

 

•    K účasti na starobylé postní tradici – almužně jsou zváni nejen věřící. Na začátku postního období si lidé si mohou ve farnostech vyzvednout papírové krabičky, takzvané postničky. Po celou postní dobu do nich mohou ukládat ušetřené peníze za požitky, které si v postní době odřeknou. Prostřednictvím místní Charity pak tyto dary pomohou lidem v nouzi. Postní almužna začíná Popeleční středou a končí na Květnou neděli.

 

•   Obec Skřipov na Opavsku si připomněla prof. Vojtěcha Tkadlčíka, který v ní v sedmdesátých a osmdesátých letech působil. Vzdělaný kněz stál dvakrát u zrodu teologické fakulty v Olomouci a zapadlá farnost měla být jeho vyhnanstvím. Našel tam však živé společenství, které na něj s láskou vzpomíná i více než dvacet let po jeho smrti. Do vchodu kostela umístili farníci pamětní desku, kterou po mši svaté požehnal biskup Martin David.

 

•    Ve věku 85 let zemřel na Popeleční středu spisovatel, literární kritik a historik Jaroslav Med. Narodil se v Havlíčkově Brodu a tam také zemřel. Zabýval se hlavně českou katolicky orientovanou literaturou, připravil edice básní Bohuslava Reynka nebo Jana Zahradníčka. Učil na několika odborných školách v Praze, po roce 1989 přednášel českou a světovou literaturu na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy.

 

  

Z DIÁŘE

 

Hejnice, 17. února

Slavnostní mše svatá

Slavnostní mše svatá v Hejnicích se koná u příležitosti prohlášení chrámu Navštívení Panny Marie národní kulturní památkou. Výjimečně bude vystaven originál sošky Panny Marie Hejnické. 

 

České Budějovice, od 19. února

Osudové osmičky v českých dějinách

Zlomovými událostmi českých dějin s letopočty končícími číslem osm provede účastníky kurzu prof. Martin Weis. Koná se v Českých Budějovicích v rámci univerzity třetího věku.

 

Praha, 20. února – 24. dubna

Malá škola duchovního života

Malá škola duchovního života bude probíhat do dubna v Praze. Studijními povinnostmi jsou návštěvy přednášek a četba doporučené literatury. Hlavním lektorem je P. Jiří Zeman.

 

Brno, 21. února

Káva s Trojlístkem

Na společné posezení u kávy v Brně jsou zvány hlavně náhradní babičky zapojené do služby Trojlístek. Řeč bude o setkávání s náhradními vnoučaty a spolupráci s rodinou i o případných obavách.

 

Třebíč, 22. února

Změny kanonického práva …

Přednáška o významných změnách v církevním manželském právu v posledních sto letech se koná v Třebíči. Přednáší kancléřka Arcibiskupství pražského JUDr. Marie Kolářová.

 

Karlovy Vary, 23. a 24. února

Je Bůh? A jaký?

Na přednášku nazvanou „Je Bůh? A jaký?“ zve Křesťanská akademie v Karlových Varech. Přednáší salesián P. Ladislav Heryán. Následující den povede duchovní obnovu ve Staré Roli.

 

Olomouc, 23. – 25. února

Duchovní obnova pro muže

Postní duchovní obnova pro muže od 17 do 35 let se uskuteční v Arcibiskupském semináři v Olomouci. Povede ji biskupský vikář pro duchovní povolání Adam Rucki.

 

Praha, do 28. února

Camino na kolečkách

Výstava Camino na kolečkách je k vidění v Praze v Křížové chodbě Karolina. Fotografiemi přibližuje putování Jana Duška na invalidním vozíku do Santiaga de Compostela i jeho tým. 

 

 

Reportáž z Rome reports:

Lourdes recognizes 70th miraculous healing

Pope asks youth to be involved in the fight against human trafficking

Woman completes team that coordinates Neocatechumenal Way

Totti, Maradona and Del Piero sign Pope Francis super hero T-shirt for charity

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.