Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 16. 1. 2018
923. díl
16. 1. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Uvítání papeže Františka v Chile

Po 14 hodinové cestě z Říma přistálo letadlo s papežem Františkem v Chile. V první zemi začínající apoštolské návštěvy ho čekalo vřelé uvítání. Mezi osobnostmi, které papeže přivítaly, byla i prezidentka Chile Michelle Bacheletová, předseda senátu Andrés Zaldivar, arcibiskup Santiaga kardinál Ricardo Ezzati Andrello, prezident chilské biskupské konference Mons. Santiago Silva Retamales a řada dalších.

 

Světový den migrantů a uprchlíků

V bazilice sv. Petra slavil papež František mši svatou u příležitosti Světového dne migrantů a uprchlíků. Zúčastnilo se jí na deset tisíc věřících 49 národností, které žijí v Římě. Papež je srdečně pozdravil. V kázání se obrátil k lidem, aby překonali strach před cizinci.

 

Rozloučení s knězem Danielem Bédim

Ve Velkém Záluží u Nitry se  konalo rozloučení se zesnulým knězem Danielem Bedi, jehož se zúčastnili 3 biskupové a téměř stovka kněží z celého Slovenska.

 

Biskup Lobkowicz sedmdesátníkem 

Ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz oslavil sedmdesáté narozeniny. Za sedmdesát let života poděkoval také při mši svaté s českými, polskými a slovenskými biskupy a kněžími své diecéze. 

 

Otevřené dveře velehradského gymnázia

V rámci Dne otevřených dveří si mohli zájemci o studium na Stojanově gymnáziu na Velehradě prohlédnout školní prostory a se studenty a pedagogy si promluvit o studiu. Na šedesát žáků devátých tříd také využilo možnosti zúčastnit se přípravného kurzu na přijímací zkoušky.

 

Pouť Maríe a Pabla do Říma

María a Pablo jsou 32 roků manželé, mají jedenáct dětí. Jedno je knězem, další je v semináři a jedna z dcer patří k Dcerám křesťanské lásky. Další tři dospělé děti už uzavřely manželství, takže María a Pablo mají dvě vnoučata. Rozhodli se, že se s celou rodinou sejdou v Římě. Téměř se jim to podařilo, pouze jedna dcera nemohla přijet.

 

Deborah Lubová: Jiný František

Když nemusí papež František plnit žádnou ze svých mnoha povinností, rád si dá kávu nebo žertuje s přáteli o chybách jejich fotbalových týmů. Tato a mnohá další odhalení najdeme v knize „L´Altro Francesco” neboli „Jiný František”.

 

 

VE ZKRATCE

 

•   Světový den migrantů a uprchlíků se letos připomínal ještě 15. ledna. Evropská Charita při té příležitosti vyzvala Evropskou unii a její členské státy k podpoře větší vstřícnosti k emigrantům tak, aby každý z nich byl vítaný, oceňovaný, chráněný a integrovaný. Charitní organizace na celém kontinentu se věnují péči o cizince a jejich integraci prostřednictvím tisíců projektů na evropské i národní úrovni.

 

•   Korejští biskupové vyjádřili potěšení ze setkání představitelů severokorejské a jihokorejské vlády, které se uskutečnilo v demilitarizovaném pásmu na hranici obou zemí. Rozhovory se týkaly hlavně účasti severokorejských sportovců na zimních olympijských hrách v Pjongčangu. Velkou roli v úsilí o smířlivější vztahy na korejském poloostrově sehrál nedávno zvolený prezident Jižní Koreje Mun Če-in, který je katolík.

 

•   Setkání diplomatů akreditovaných při Suverénním řádu maltézských rytířů se konalo v římském velkopřevorství maltézského řádu. Novoroční projev přednesl doyen diplomatického sboru Pavel Vošalík, který je i českým velvyslancem při Svatém stolci a Republice San Marino. Ve své promluvě poukázal na příznaky epochálních změn, které se ohlašují v souvislosti s „nekonečným proudem těch, kteří opouštějí své domovy“.

 

•   Ke stému výročí vzniku Československa a 25 letům České republiky jsou ve Vladislavském sále Pražského hradu do 23. ledna vystaveny Korunovační klenoty. Byly vyzvednuty z trezoru v Korunovační komnatě, kterou ve svatovítské katedrále odemklo sedm držitelů klíčů. Klíčníky jsou prezident republiky a další představitelé státu, hlavního města a církve.

 

•   Sté padesáté druhé výročí poutní tradice si připomněli poutníci ve Filipově. Pontifikální mši svatou celebroval ve čtyři hodiny ráno biskup Jan Baxant spolu s českými, polskými a německými kněžími. Slavnostní bohoslužby se účastnilo několik stovek poutníků z Čech, Moravy, Německa, Polska a Slovenska. Litoměřický biskup kázal v češtině a němčině, v těchto jazycích a v polštině zazněla také modlitba Otče náš.

 

•   Letošní Týden modliteb za jednotu křesťanů začíná 18. ledna. Texty tentokrát připravili věřící z Karibiku. Právě oni zakusili zrušení otroctví a vnímali je jako čin, kterým jim Bůh přinesl svobodu. Texty obsahují návrh ekumenické bohoslužby a pasáže z Bible, modlitby a úvahy pro osm dní. Například v brněnském kostele sv. Jakuba se v rámci Týdne koná 23. ledna ekumenická bohoslužba slova.

  

 

Z DIÁŘE

 

Brno-Lesná, 21. ledna

Mauí chuapec z Radošovec

Amatérský filmový seriál s názvem Mauí chuapec z Radošovec natočilo společenství dětí a mládeže z této slovenské obce. Promítání příběhů Káji Maříka připravila farnost v Brně-Lesné.

 

Plzeň, od 22. ledna

Na plzeňské paletě

Putovní výstava Na plzeňské paletě bude zahájena v Plzni. Zakoupením některého z uměleckých děl lze podpořit projekt záchrany vzácných barokních varhan v Manětíně.

 

Praha, 23. ledna

Ekumenická slavnost

Tradiční Ekumenická slavnost se koná v pražském kostele svatého Jana Křtitele Na Prádle po jedenácté. Bohoslužbu slova povedou studenti jednotlivých teologických fakult.

 

Týn nad Vltavou, 23. ledna

Světlo, které svítit nepřestalo

Ve Špejchar klubu v Týnu nad Vltavou vystoupí písničkář a frontman skupiny Oboroh Stanislav Klecandr. Koncert bude úvodem k cyklu přednášek Sedm týdnů se sv. Anežkou.

 

Třebíč, 24. ledna

Evangelium podle Jaroslava Foglara

Autorem knihy „Evangelium podle Jaroslava Foglara“ je teolog a religionista Pavel Hošek. Besedu nad knihou pořádá Česká křesťanská akademie a Katolické gymnázium v Třebíči.

 

Vranovice, 28. ledna

Nestříhat!

Muzikál o Samsonovi s názvem „Nestříhat!“ uvidí diváci ve sportovní hale Sokola Vranovice. Starozákonní příběh o síle a pýše hraje divadelní soubor Spojené farnosti.

 

Rumburk, do 2. února

Tříkrálová madona

Novou figurku Tříkrálové madony vyřezal pro betlém v kostele sv. Vavřince v Rumburku řezbář Jaroslav Blažek. Stovka původních figurek pochází z počátku dvacátého století.

 

Plzeň, do 4. února

V oplatce jsi všecek tajně….

Výstava „V oplatce jsi všecek tajně. Podoby eucharistického Krista ve vizuální kultuře" je k vidění v Plzni. Nabízí pohled na zásadní křesťanské téma v dílech nejen malířských a sochařských.

 

 

Reportáž z Rome reports:

Pope Francis lands in Chile to warm welcome

Pope on World Day of Migrants and Refugees: Sin is allowing fear to feed hatred

32 years married, 11 children: “When the third one came, my world collapsed”

Colleagues and relatives unveil other side of Pope Francis in new book

 

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.