Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 16.3.2017
848. díl
16.3.2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Cesta papeže Františka do Egypta

Jak potvrdil Vatikán, zvažuje papež František ještě v letošním roce cestu do Egypta. Její datum a program se zatím připravují. Rozhodnutí k cestě nebylo překvapivé: Vatikán a káhirská univerzita Al Azhar totiž nedávno upevnily vzájemné vztahy.

 

Zástupci Vatikánu na Středním Východě

Kardinál Roger Mahony a arcibiskup Tomasi z vatikánského „Úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji“ se vrátili z návštěvy Libanonu, Jordánska, Iráku a Řecka. Všude se také setkali s uprchlíky.

 

Papež u sv. Magdaleny de Canossa

Před slavením nedělní mše svaté navštívil papež jeden z římských kostelů. Zastavil se v něm, aby vyzpovídal několik lidí. Jednalo se o moderní farnost svaté Magdaleny de Canossa, ke které patří také skvěle sehraný sbor.

 

Duchovní obnova v Brně-Lesné

Už letos se v Brně-Lesné začne se stavbou kostela, který bude navazovat na Duchovní centrum P. Martina Středy a blahoslavené Marie Restituty. Jedenáctého března přijel místní farníky duchovně obohatit kněz a psychiatr Jaroslav Maxmilián Kašparů.

 

Víkend chval na Velehradě

Na víkendu chval na Velehradě se setkali ti, kteří večery chval pořádají ve svých farnostech. Kromě bohoslužeb se mohli zúčastnit přednášek, workshopů, sdílet své zkušenosti ve skupinách, ale hlavně se modlit. Obliba večerů chval u nás roste nejen mezi mladými lidmi.

 

Konference o kvalitě života seniorů

V Praze se konala konference na téma Jak zvýšit kvalitu života seniorů. Na programu byla i témata jako úloha spirituality, solidarita nebo veřejné dobro.

 

Minifor v Rajnochovicích

Arcidiecézní centrum života mládeže Přístav v Rajnochovicích uspořádalo společný víkend pro biřmovance, tentokrát ze Zábřehu. Kromě něj se konalo i setkání nazvané „minifor“, určené ministrantům starším patnácti let, kteří se chtějí podílet na vedení ministrantů ve své farnosti.

 

Radost v Opavě

Sociálně terapeutická dílna Radost v Opavě pomáhá lidem s mentálním a duševním onemocněním už dvacet pět let. V minulých dnech mohli sportovní fanoušci potkat klienty Radosti i na tréninku prvoligového Basketbalového klubu Opava.

 

 

 

VE ZKRATCE

 

•   Kající a smírnou bohoslužbu k pětistému výročí reformace uspořádaly křesťanské církve v Německu. Zúčastnil se jí také generální sekretář Světové rady církví Olav Fykse Tveit, německý prezident Gauck a kancléřka Merkelová. Konala se v kostele v Hildesheimu, kde se modlili luteráni a benediktini už od šestnáctého století. Bohoslužba byla součástí procesu, ve kterém církve hledají cesty ke smíření.

 

•   Polští biskupové žádají, aby supermarkety a nákupní centra zůstávaly v neděli zavřené. Na svém plenárním zasedání vyzvali sejm, aby s touto národní iniciativou  hnutí Solidarita souhlasil. Zavření obchodů by pomohlo více než jednomu milionu lidí, převážně žen, které v nich pracují, a prospělo by hlavně rodinám. Obchody jsou v neděli zavřené i v Německu, Rakousku, Francii a dalších zemích. 

 

•   Kanadští biskupové ostře kritizují vládní plány na financování potratů v chudých zemích. Jak deklaroval kanadský premiér Trudeau, uvolní na ně jeho vláda šest set padesát milionů dolarů. Předseda episkopátu biskup Douglas Crosby označil toto rozhodnutí za projev západního imperialismu, který vnucuje jiným zemím své pseudohodnoty. Přispívá tak k vykořisťování ženy ve chvíli, kdy nejvíce potřebuje péči a pomoc.

 

•    Svátek sv. Josefa slavíme 19. března. Protože letos toto datum připadá na třetí neděli postní, přesouvá se slavnost na nejbližší pondělí. V ostravsko-opavské diecézi se o víkendu koná několik poutí k Pěstounu Páně. Poutní slavnost bude třeba v kostele ve Slezské Ostravě nebo v Žulové na Jesenicku. V Odrách bude na téma sv. Josef dvoudenní postní duchovní obnova.

 

•   Setkání mládeže olomoucké arcidiecéze s tématem „Veliké věci mi učinil ten, který je mocný“ se bude konat prvního dubna ve Zlíně. Jeho součástí bude katecheze olomouckého arcibiskupa, mše svatá, „Cesta víry“ ulicemi města a muzikál „Až na smrt“. Jako pozvánku na tuto akci a také na letní Celostátní setkání mládeže adresoval věřícím olomoucké arcidiecéze svůj list arcibiskup Jan Graubner. Číst se bude v neděli 19. března.

 

•   Dvacáté výročí podepsání Česko-německé deklarace připomenou aktivity na obou stranách hranice pod společným názvem Kulturní jaro. Jednou z akcí bude land-artový seminář nazvaný Ztvárni neviditelné! Uskuteční se v evangelickém středisku Horský domov v Herlíkovicích a jeho účastníci budou tvořit umělecké objekty ze dřeva, kamene a dalších materiálů. Jejich vernisáž bude připravena k výročí vysvěcení místního kostela. 

 

 

 

Z DIÁŘE

 

Moravská Třebová, 17. – 19. března

Poznej františkány

Muži ve věku od osmnácti do čtyřiceti let jsou zváni do kláštera v Moravské Třebové na víkend nazvaný Poznej františkány. Tématem setkání jsou Lidé na okraji, program začne mší svatou.

 

Ostrava, 18. března

Papír Show 2017

Mezinárodní soutěž a výstava papírových modelů v Ostravě bude i mistrovstvím republiky v kategorii Velká dopravní technika. Součástí programu bude výstava skutečné techniky, včetně hasičské.

 

Brno-Líšeň, 21. března

Moje představa Boha

V Salesiánském středisku mládeže v Brně-Líšni se uskuteční přednáška nazvaná Moje představa Boha. Přednášet bude salesiánský kněz Ladislav Heryán, známý též jako „pastor undergroundu".

 

Borohrádek, 21. a 23. března

Škola pod lupou

Církevní základní škola v Borohrádku zve na odpoledne s přednáškami, praktickými ukázkami, besedami i komentovanou prohlídkou školy. Své knihy pro děti představí nakladatelství Svojtka.

 

Praha, 22. března

Řeckokatolická církev v ČR

Řeckokatolická církev v České republice a její dějiny, takový je název přednášky v Pastoračním středisku v Praze – Dejvicích. Přednášet bude apoštolský exarcha pro katolíky byzantského obřadu Ladislav Hučko.

 

Tábor – Klokoty, 23. března

Církev a dějiny …

Česká křesťanská akademie v Táboře zve na přednášku církevního historika doc. PhDr. Tomáše Petráčka „Církev a dějiny: od druhého vatikánského koncilu k papeži Františkovi".

 

Brno-Šlapanice, 23. března

Rady zkušeného vychovatele

Rady zkušeného vychovatele zazní v orlovně v Brně- Šlapanicích. Na přednášku poradce a terapeuta v oblasti rodinných vztahů Petra Voženílka zve moravskoslezská křesťanská akademie.

 

Praha, 24. – 26. března

Postní TAMMÍM 2017

Seminaristé Arcibiskupského semináře v Praze opět pořádají TAMMÍM pro muže od patnácti do třiceti let. Tématem postního víkendu bude naděje, cílem prohloubení víry a načerpání sil.

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.