Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 17.1.2017
831. díl
17.1.2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Křest dětí postižených zemětřesením

Papež František pokřtil děti, které se narodily po srpnovém zemětřesení ve střední Itálii. Je jich třináct, mají pouhých čtyři až pět měsíců, ale už prožily velké dobrodružství. Papež se s nimi chtěl setkat a osobně je pokřtít.

 

Pomoc římským bezdomovcům

Lednové počasí v Evropě umožnilo vznik neobvyklých fotografií, například této zamrzlé fontány na náměstí Svatého Petra v Římě. Noční teploty hluboko pod bodem mrazu si už v Itálii vyžádaly osm lidských životů. Mezi nejvíce zranitelné patří lidé bez domova. Papež František proto rozhodl, aby noclehárny u Svatopetrského náměstí byly otevřeny čtyřiadvacet hodin denně.

 

Role mladých lidí v církvi  

Papež František požádal biskupy na celém světě, aby se zamysleli nad rolí mladých lidí v církvi. Takové totiž bude téma příští synody v roce 2018. Cílem je zjistit, jak jsou na tom mladí lidé ve světě, pokud jde o katolickou víru. Biskupové budou muset odpovědět na otázky zaslané z Říma. Jejich odpovědi poslouží k vytvoření pracovního dokumentu synody.

 

Pomoc Armády spásy lidem bez domova

Armáda spásy nabízí potřebným duchovní i sociální pomoc. V České republice se zaměřuje na lidi bez domova. Kromě terénní práce provozuje nízkoprahová denní centra, noclehárny, azylové domy a sociální byty. V době velkých mrazů nabídla navíc službu Nocleženka.

 

Good Work v Bystřici pod Hostýnem 

Představili už své šesté album, avšak teprve první pod novým názvem skupiny: Dříve Paprsky, dnes Good Work. A právě skladby z tohoto nového alba s názvem Znamení si mohli posluchači poslechnout na dvou koncertech, v Bystřici pod Hostýnem a ve Vsetíně.

 

Rodinná zvonička v Šenově

Manželé Stolářovi ze Šenova u Ostravy se rozhodli obnovit staré zvyky předků a na zahradě u svého domu si postavili malou zvoničku. Jejich Martínek si zvonění nikdy nenechá ujít a když nemůže ven, alespoň sleduje vyzvánění z okna.

 

Přednáška Marka Orko Váchy

O ochraně životního prostředí by se mělo denně nejen diskutovat, ale zejména by toto hledisko mělo být praktikováno ve všech životních rovinách, včetně žité víry. V Brně na toto téma přednášel teolog a přírodovědec P. Marek Orko Vácha.

 

Třicet let společenství Trinitas 

Děkovnou bohoslužbu ke třiceti letům společenství Trinitas celebroval ve zlínském kostele arcibiskup Jan Graubner. Poskytl také záštitu výstavě autorských plakátů, které vyjadřují chválu a slávu Nejsvětější Trojici. K vidění jsou ve zlínském divadle.

 

 

 

ZKRATKY

 

●  Osmnáctého ledna začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů, potrvá do 25. ledna. Tématem je citát z Listu Korintským: „Smíření – Kristova láska nás nutí“. Program připravili věřící z Německa, texty sestavila Papežská rada pro jednotu křesťanů a Komise pro víru a řád Světové rady církví. Na Velehradě bude 22. ledna pouť a v brněnské katedrále bohoslužba za jednotu křesťanů.

 

●  Pronásledování křesťanů na světě stále sílí. Vážné represe denně zakouší více než dvě stě patnáct milionů z nich. Loni bylo pro svou víru zabito 1207 vyznavačů Krista a napadeno více než třináct set kostelů. Nejvíce křesťanů trpí kvůli islamistům, a to na Blízkém východě i v zemích jako Nigérie nebo Pákistán. Údaje přináší výroční zpráva neziskové organizace Open Doors, která monitoruje situaci křesťanů na celém světě.

 

●  Prezident Slovenské republiky Andrej Kiska přijal v Bratislavě představitele více než dvaceti církví a náboženských společností. Hostem tradičního novoročního sekání byl rovněž apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana. Prezident zástupcům církví poděkoval za jejich působení, které v loňském roce „lidi povzbuzovalo konat dobré skutky". Zároveň je vyzval, aby se postavili proti „otevřeným i skrytým projevům politického extrémismu”.

 

●  Úderem půlnoci patnáctého ledna skončilo letošní koledování Tříkrálové sbírky. Teď už Charity na úřadech rozpečeťují tříkrálové kasičky. Navzdory silným lednovým mrazům a sněhu přinesli tři králové radost a požehnání do tisícovek domácnosti a přitom vybírali příspěvky na pomoc nemocným a potřebným. Velký dík patří všem statečným koledníkům a dobrovolníkům i všem dárcům za štědrost a solidaritu.

 

●  Obnovená Svatá Hora u Příbrami se stala také místem kultury a vzdělání. Zdejší stálé expozice přibližují jedno z hlavních poutních míst pražské arcidiecéze ve výtvarném umění, jeho stavební vývoj nebo život za komunismu. Vystaveny jsou i nálezy, které při rekonstrukci objevili archeologové. Vzniklo též badatelské centrum zaměřené na Svatohorský hudební archiv. Návštěvníci jsou zváni také na vzdělávací a další aktivity.

 

●  Olomoucký světící biskup Josef Hrdlička je prvním čestným členem Vysokoškolského katolického hnutí v Olomouci. U příležitosti jeho životního jubilea tak výkonná rada hnutí ocenila dlouhodobou osobní podporu, kterou věnuje vysokoškolské pastoraci. Děkovnou mši svatou k pětasedmdesáti letům života bude biskup Josef Hrdlička spolu s arcibiskupem Janem Graubnerem slavit v olomoucké katedrále 21. ledna.

 

 

 

 

 

Z DIÁŘE

 

Tábor – Klokoty, 21. ledna

Misijní klubko

Římskokatolická farnost Klokoty srdečně zve všechny děti na lednové misijní klubko do Emauz. Program dětem přiblíží téma Milosrdenství nebo svatou Matku Terezu, nabídne i tvořivé aktivity. 

 

Uherské Hradiště, 21. ledna

Jsem žena, dávám lásku a život…

Duchovní obnovu v Uherském Hradišti povede sestra Veronika Barátová z Komunity Blahoslavenství. Setkání obsáhne modlitbu gesty, adoraci a mši svatou s hudebním doprovodem místní scholy.

 

Brno, 22. - 25. ledna

Regiontour

V expozici Církevní turistika bude mezinárodní veletrh turistických možností v regionech opět prezentovat poutní místa v naší země, kostely, kláštery a další církevní památky i zajímavosti.

 

Brno – Bystrc, 22. ledna

Svatojakubská pouť

O své Svatojakubské pouti do Santiaga de Compostela budou vyprávět Ludmila Kašpárková, Marcela Lehotská a Jakub Hruška. Cestovatelský podvečer se koná se v ekumenickém centru Archa.

 

Praha, 23. ledna

Guadalupe: Největší poutní místo světa

Debata nad novou knihou dominikána Pavla Mráčka o největším poutním místě světa Guadalupe se koná v Arcibiskupském paláci na Hradčanech. Dílo vydalo nakladatelství Universum.

 

Praha, 24. ledna

Ekumenická slavnost studentů

Ekumenickou slavnost studentů teologických fakult a škol pořádá husitská církev a Ekumenická rada církví v kostele Jana Křtitele Na Prádle. Bohoslužbu slova doprovodí varhanní hudba.

 

Zábřeh, 31. ledna

Dříve vyslovená přání ...

Na téma „Dříve vyslovená přání – jak můžeme o sobě rozhodnout, když už se rozhodnout nemůžeme“ bude v Zábřehu přednášet lékař a teolog Jaromír Matějek.  Zve Česká křesťanská akademie.

 

Koclířov, 1. – 5. února

Duchovní cvičení

Třídenní seminář v každém měsíci jubilejního roku připravila Českomoravská Fatima v Koclířově. Duchovní cvičení v únoru povede rektor poutního místa v Medjugorje P. Marinko Šakota.

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.