Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 18. 10. 2018
18. 10. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Setkání s papeže s prezidentem Jižní Koreje

Papež František přivítal v Apoštolském paláci jihokorejského prezidenta Moon Jae-ina.  Prezident Mun Svatému otci předá oficiální pozvání severokorejského vůdce Kim Jong-una k návštěvě jeho země.

 

Národní eucharistický kongres v Liverpoolu

Národní eucharistický kongres Anglie a Walesu probíhal tři dny v Liverpoolu. Předešlý se konal před 110 lety, v roce 1908. Eucharistický kongres je katolické shromáždění duchovních a laiků, ojedinělá událost zaměřená na velké tajemství života církve, na slavení eucharistie.

 

Sv. Lukáš, patron lékařů a zdravotníků

V kapli Fakultní nemocnice Ostrava se při mši svaté celebrované pomocným biskupem Martinem Davidem setkali věřící lékaři a zdravotníci, aby společně oslavili svého patrona sv. Lukáše. Tento evangelista, který 17 let doprovázel svatého Pavla, byl původním povoláním také lékař.

 

Konference Revival v Brně

V sále milosrdných bratří v Brně se uskutečnil pátý ročník konference Revival. Je určena všem, kteří nechtějí pouze přihlížet. Také tentokrát se zabývala otázkou, jak změnit svět.

 

Staleté kořeny

Organizátoři a tvůrci vzdělávacího projektu Staleté kořeny na tiskové konferenci představili současný stav díla, které si dalo za cíl představit nejmladší generaci zábavnou formou základy české státnosti a morální předpoklady fungující demokratické společnosti.

 

Benefiční koncert pro chudé

V Košicích se konal benefiční koncert na podporu chudých a lidí bez domova. Připravilo ho občanské sdružení „Oáza, naděje pro nový život“.

 

Keď Terchovské srdce bije

Na Slovensku máme talentované umělce. K nim patří i Vilo Meško z Těrchové , dnes žijící v Rovinke u Bratislavy. Hraje na šest hudebních nástrojů, zpívá a vyřezává dřevěné plastiky. Byl o něm natočen nový dokumentární film, který zachycuje jeho talent.

 

 

 

VE ZKRATCE

 

•   Světový den výživy připadá na 16. říjen. Letošní hlavní téma shrnuje motto „Naše akce tvoří naší budoucnost: Svět bez hladu v roce 2030 je možný“. Poselství k tomuto dni adresoval papež František Organizaci pro výživu a zemědělství, která se tímto tématem zabývá v rámci OSN. Zdůraznil, že navzdory technologickému pokroku stále hladoví miliony lidí po celém světě.

 

•   Vrchní imám káhirské mešity a univerzity Al-Azhar prof. Ahmad Muhammad Al-Tajíb navštívil soukromě papeže Františka. Jejich už čtvrté setkání potvrzuje srdečnost vzájemných vztahů. Nejvyšší představitel prestižního sunnitského akademického centra se účastnil mezináboženského setkání v Boloni, které organizovala komunita Sant´Egidio. Odsoudil na něm jakoukoli formu terorismu a fundamentalismu.

 

•   V Rakousku probíhá sociální projekt mládeže známý pod názvem "72 hodin bez kompromisu". Během tří dnů se do něj v celé zemi zapojí na pět tisíc mladých. Letošní akce je vede k rozšiřování vlastních obzorů, vystoupení ze zóny komfortu, ponoru do neobvyklých živých světů a podporování lidí na okraji společnosti. Akci organizuje Katolická mládež Rakouska spolu s Young Caritas a rozhlasovou stanicí Ö3.

 

•   Světový den misií se slaví jako den modlitby a podpory misií v každé diecézi, farnosti a instituci katolického světa. U nás se bude jako Misijní neděle slavit 21. října. V tento den věřící finančně přispívají do světového fondu solidarity, ze kterého jsou podporovány projekty na pomoc potřebným ve všech kontinentech. Národní kancelář Papežských misijních děl připravuje materiály a náměty, kterými lze oslavy obohatit.

 

•    Letošní titul Strom roku zamířil do Velkých Opatovic. Před sto lety tam bylo na oslavu konce první světové války vysazeno šestnáct Lip svobody, ze všech zůstala jen takzvaná Zádvorská lepa. Stojí na křižovatce pěti cest, vždy se u ní setkávali lidé a stala se symbolem nezdolnosti našeho státu. V anketě získala více než 26 tisíc hlasů. Druhé místo patří lípě Bohdanečské a třetí Rtyňské lípě svobody. 

 

•   Biskup Jan Baxant se stal 8. října sedmdesátníkem. Kněžské svěcení přijal v roce 1973 z rukou Mons. Františka Tomáška. Biskupem v Litoměřicích ho jmenoval papež Benedikt XVI. v říjnu před deseti lety, biskupské svěcení přijal téhož roku v listopadu v katedrále sv. Štěpána. Tam bude také 20. října k jeho životnímu jubileu slavena děkovná bohoslužba za účasti představitelů duchovního a veřejného života. 

 

 

Z DIÁŘE

Praha, 20. října

Zádušní mše za oběti heydrichiády

Tradiční zádušní mše za 294 zavražděných československých vlastenců se koná v pražské katedrále. Sloužit ji bude pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer.

 

Kroměříž, 20. října

Humanae vitae

Před padesáti lety vydal papež Pavel VI. encykliku Humanae vitae. Konference v Kroměříži chce vést k hlubšímu porozumění jejího poselství a hledat cesty, jak je naplňovat.

 

Netín, 20. října

Pouť lesáků

Pouť lesáků bude slavena v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Netíně na Vysočině. Jsou zváni vlastníci a správci lesů, pracovníci v lesním hospodářství i ti, kteří jen mají rádi les.

 

Postoloprty, 21. října

75 let od svěcení chrámu

Sedmdesát pět let od vysvěcení kostela Nanebevzetí Panny Marie v Postoloprtech připomene slavnostní mše svatá. Hlavním celebrantem bude Mons. Martin Davídek.

 

Tišnov, 21. října

K poctě sv. Václava

Koncert k poctě svatého Václava zazní v Tišnově v rámci Hudebního festivalu Zdeňka Pololáníka. Účinkovat budou Olga Procházková, František Šmíd a Vlastimil a Milan Bialasovi.  

 

Štípa, 21. října

Koncert osmi varhaníků

Během jediného koncertu zasedne za manuály vzácných varhan v poutním kostele ve Štípě osm varhaníků. Hostem bude David Dominik, který zahraje na baskřídlovku.

 

Svatá Hora, 24. října

Varhanní koncert

Také varhanní koncert se k oslavám výročí konce první světové války uskuteční ve svatohorské bazilice. Na chórové varhany budou hrát Michaela Káčerková a Pavel Šmolík.

 

Praha, do 24. února 2019

Praha 1848–1918

Výstava v Muzeu hlavního města Prahy začíná bouřlivým rokem 1848. Přibližuje i další významné události, které stály za proměnou provinčního města v moderní metropoli.

 

 

 

Reportáže Rome reports:

Bishop from South Korea: A papal visit to North Korea could help bring peace

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.