Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 18. 4. 2017
857. díl
18. 4. 2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Devadesáté narozeniny Benedikta XVI.

Na letošní Velikonoční neděli připadly devadesáté narozeniny emeritního papeže Benedikta XVI. Nečekaným dárkem pro něj byla kniha, kterou napsali laureáti Ratzingerovy ceny.

 

Michael Hesemann: Marie z Nazaretu

Většina lidí zná Pannu Marii z Bible, především z příběhu, kdy jí anděl sděluje, že počne a porodí Božího Syna. Historikové a teologové chtějí zjistit, co této události předcházelo a proč je tato židovská žena v křesťanské víře tak významná.

 

Tanec Vzkříšení na Hradčanském náměstí

Na neděli velikonoční 16. dubna se na Hradčanském náměstí v Praze sešlo na sto třicet převážně mladých lidí, aby společně zatančili Tanec Vzkříšení. Součástí tohoto evangelizačního projektu byla krátká svědectví o tom, že Ježíš Kristus zemřel za naše hříchy a třetího dne, právě v neděli, vstal z mrtvých, aby nám otevřel bránu do nebeského království.

 

Zvonky dobré zprávy

„Zvonky dobré zprávy“ je název souboru, který hraje na ruční zvonky. Vznikl díky evangelické farářce a dnes také dirigentce Wieře Jelinek. V České republice je první a zatím jediný. Na Velikonoční neděli zněly Zvonky dobré zprávy v domovském kostele v Kateřinicích na Vsetínsku.

 

Obnovený mobiliář v jezuitském kostele

Čeští a němečtí studenti oboru restaurátorství společně pracovali na obnově mobiliáře sakristie jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Brně. Projekt finančně podpořilo německé ministerstvo kultury a Česko-německý fond budoucnosti.

 

Dílny Kalokagatie v Trnavě

Proutěné pomlázky, kraslice, pečené dobroty. To vše si mohli zhotovit děti i rodiče pod vedením zručných lektorů v kreativních dílnách Kalokagatie v Trnavě.

VE ZKRATCE

 

• Protože pravoslavná církev nepřijala gregoriánský kalendář a stále používá juliánský, většinou slaví Velikonoce v jiném termínu než katolická a další západní církve. Letos však byla data Velikonoc podle obou kalendářů shodná a celý svět je tak slavil společně. V pravoslavných chrámech v Rusku se obřadů zúčastnily více než čtyři miliony věřících. Na bezpečnost dohlíželo na devadesát tisíc strážců pořádku.

• Ceny pro odvážné ženy byly na americkém ministerstvu zahraničí uděleny třinácti osobnostem, které slouží lidem v ohrožených zemích a v nebezpečných podmínkách. Jednou z oceněných je představená salesiánské komunity v Damašku Carolin Tahhan. Při bombardování v blízkosti školy například zajišťovala bezpečí pro více než dvě stě muslimských i křesťanských dětí, někdy i s nasazením vlastního života.

• Téměř sedm set indických dětí z programu Adopce na dálku skládá v březnu a dubnu závěrečné zkoušky na konci střední školy. Zkoušky jsou organizovány v celé zemi centrálně formou písemných testů. Ti, kteří obstojí, mají oficiálně dokončené středoškolské vzdělání a pokud chtějí, mohou studovat dál. Většina studentů se výsledky dozví kolem desátého května, „adoptivní rodiče“ pak v červnu v roční zprávě.

• Národního pochodu pro život a rodinu 22. dubna v Praze se zúčastní tisíce lidí z celé republiky. Ze severu a jihu Moravy je přivezou zvláštní vlaky a z dalších regionů autobusy. Vlastnímu pochodu bude předcházet mše svatá v katedrále, hlavním celebrantem bude kardinál Dominik Duka. Po kulturním programu na Klárově se ve dvě hodiny vydá průvod centrem hlavního města na Václavské náměstí, kde bude ukončen.

• Litoměřický biskup Jan Baxant byl 12. dubna hospitalizován. Podle zprávy ošetřujícího kardiologa MUDr. Milana Zbořila „prodělal akutní srdeční příhodu charakteru infarkt. V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem mu byla provedena angioplastika koronární cévy. V současné době musí zachovávat klidový režim.“ Z nemocničního lůžka Mons. Jan Baxant poděkoval všem, kteří se za něj modlí.

• Nová turistická sezóna začala také v olomouckém Arcibiskupském paláci. Mimo jiné připomene mnohá významná výročí, například dvousté čtyřicáté výročí povýšení biskupství na arcibiskupství a tři sta let od narození Marie Terezie. Oběma výročím bude věnován slavnostní večer 26. dubna. V paláci je i výstava obrazů a uměleckých předmětů s motivem květin, a to včetně dosud neprezentovaných exponátů z arcibiskupské sbírky.

Z DIÁŘE

 

Svatý Hostýn, 21. - 23. dubna

Víkendový kurz pro snoubence

Víkendový kurz na Svatém Hostýně je určen snoubencům, kteří chtějí pracovat na svém vztahu a těm, kteří žádají o církevní sňatek. Práce bude probíhat v párech, skupinách i formou přednášek.

Libice nad Cidlinou, 22. dubna

Svatovojtěšská pouť

Dvacátého třetího dubna před 1020 lety byl zavražděn svatý Vojtěch. Mši svatou v jeho rodných Libicích bude o den dříve slavit biskup Jan Vokál. Následuje modlitební cesta na Slavníkovské Hradiště.

Lukov - Přibyslavice, 22. dubna

Pěší pouť

Druhá pěší pouť za obnovu manželství a rodin na přímluvu mučedníků P. Jana Buly a P. Václava Drboly začne v kostele sv. Jana Křtitele v Lukově. Cíl je v Přibyslavicích, kde bude sloužena mše svatá.

Rumburk, 22. dubna

Hudba Šluknovska

Koncert dobových skladeb ze Šluknovska v podání místních hudebníků se koná v klášterním kostele sv. Vavřince v Rumburku. Mši svatou celebruje generální vikář Mons. Martin Davídek.

České Budějovice, 22. dubna

Oblastní setkání charismatické obnovy

Oblastní setkání charismatické obnovy v Českých Budějovicích naplní chvály, přednáška, svědectví, praktické tipy a mše svatá. Pozvání přijali také tři hosté z komunity Chemin neuf.

Vranov u Brna, 23. dubna

Rodinná pěší pouť

Rodinná pouť na Vranov u Brna se koná na svátek Božího milosrdenství. Účastníky čeká cesta dlouhá pět a půl kilometru z Lelekovic, na Vranově bude mše svatá a katecheze i úkoly a divadlo pro děti.

Branice, 23. dubna

Pouť Charit

Putování do Městečka Milosrdenství v polských Branicích ke 150. výročí narození a 70. výročí úmrtí biskupa Josefa Martina Nathana pořádá ostravsko-opavská Charita.

Ostrava, 23. a 30. dubna

Jarmark tréninkové dílny

Na jarmark tréninkové dílny zve Charitní středisko sv. Lucie v Ostravě do kostela sv. Ducha a o týden později do kostela sv. Josefa. Ke koupi budou tašky, chňapky, prostírání a další výrobky.

Reportáže Rome reports:

What is Pope Benedict XVI doing for his 90th birthday? Can history prove the Blessed Mother existed?

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.