Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 19. 9. 2017
892. díl
19. 9. 2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Misionářem v Koreji

Pokaždé tam sloužil jako ošetřovatel a pečoval o téměř tisíc pacientů. Otec Gerard Hammond byl už více než padesátkrát jako misionář v Severní Koreji. Přiznává, že po svém kněžském svěcení měl ze svého působení v Korei trochu obavy. Nicméně hned po příjezdu se mezi ním a korejskými dětmi vytvořilo pouto, které časem ještě zesílilo.

 

Zasedání Rady kardinálů

K problémům, které řešilo poslední zasedání Rady kardinálů, patřil „výběr a kompetence personálu" v Kurii. Vatikán se zabývá možností najmout méně kněží, méně Italů a více laiků, jak mužů, tak i žen. Chce tak omladit pracovní týmy a pomoci jim, aby byly více mezinárodní.

 

Slovenská národní pouť v Šaštíně

Přibližně 40.000 poutníků přišlo v pátek 15. září do Šaštína na národní pouť u příležitosti svátku Sedmibolestné Panny Marie, která vyvrcholila mší svatou před národní bazilikou za přítomnosti slovenských biskupů.

 

Fond PULS v brněnské diecézi

V brněnské diecézi byl založen fond PULS.  S cílem shromažďovat prostředky na materiální zajištění kněží a pastorace brněnské diecéze ho založil biskup Vojtěch Cikrle. K pomoci chce pozvat všechny věřící, a to i duchovní podporou či modlitbou.

 

Pouť na prešovské Kalvárii

Na prešovské Kalvárii slavili poutníci svátek Povýšení Svatého Kříže. Na toto poutní místo putují věřící už stovky let. Tentokrát s nimi přišel svátek slavit i košický arcibiskup Bernard Bober.

 

Sportovní den (nejen) pro klienty Charity

Charitativní Sportovní den (nejen) pro klienty uspořádaly společně Okresní fotbalový svaz a Charita v Opavě. I v dešti se akce mimořádně vydařila. Mimo jiné vynesla téměř 70 tisíc korun ze sponzorských darů a další téměř tři a půl tisíce z dobrovolného vstupného.

 

Selské slavnosti

Selské slavnosti pro rodiny s dětmi uspořádala Asociace soukromého zemědělství na farmě rodiny Němcových v Radonicích u Prahy. Asociace soukromého zemědělství představuje veřejnosti rodinné farmy jako výrobce a dodavatele kvalitních, čerstvých a zdravých českých potravin.

  

 

VE ZKRATCE

 

•   Po téměř čtyřech měsících byl ze zajetí teroristické skupiny vysvobozen filipínský kněz Teresito „Chito” Suganob. Kněz a další civilisté byli uneseni při útoku teroristů na filipínské město Marawi a tamní katedrálu Panny Marie. Biskup Edwin dela Pena z Marawi ocenil armádu za její úsilí při osvobození kněze i dalších rukojmí. Dověděl se o něm po svém návratu z Říma, kde mluvil o situaci v Marawi a mezináboženském dialogu.

 

•   Mezinárodní konference hnutí Modlitby matek probíhá po celý týden v Krakově. Účastní se jí maminky z třiceti pěti zemí šesti světadílů i řada kněží a biskupů. V rámci Dne otevřených dveří je na programu mše svatá v bazilice sv. Jana Pavla II., po jejím skončení se uskuteční setkání se zakladatelkou hnutí Veronikou Williamsovou. Na setkání do Polska se vydaly také členky hnutí Modlitby matek z naší republiky.

 

•   Bývalý ředitel Vatikánského rozhlasu se významně přičinil o jeho technický rozvoj, k narozeninám mu blahopřál i papež. Sté narozeniny oslavil bývalý ředitel Vatikánského rozhlasu P. Antonio Stefanizzi. Ředitelem rozhlasu se stal v pětatřiceti letech. Jako mladý jezuita se zaměřoval na exaktní vědy a jako ředitel se významně přičinil o technický rozvoj Radia Vaticana. Mimo jiné mu byla svěřena příprava baziliky na zasedání II. Vatikánského koncilu a televizní přenosy z jeho jednání.

 

•    Na třech místech v českobudějovické diecézi měli věřící možnost v průběhu tří dnů uctít sochu Panny Marie Fatimské. Program začal při setkání kněží v katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích, poté byla milostná socha v kostele Obětování Panny Marie. Odtud byla převezena do Dobré Vody u Nových Hradů. Slavnostně uvítaná bude také v Klokotech u Tábora. Dalším místem jejího zastavení bude katedrála v Plzni.

 

•    „Kořeny – rodina – smysl“, taková byla hlavní témata letošní romské pouti na Svatém Kopečku u Olomouce. Poutníky z celé republiky přivítal kněz a ředitel českobudějovického diecézního centra mládeže Vojtěch Vágai. V kulturním programu vystoupily známé romské hudební kapely a taneční soubory, byly i ukázky tradičních řemesel. Už devatenáctou pouť Romů pořádala olomoucká Charita.

 

•   Dvaadvacátou pouť národů hostilo poutní místo Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor. Přijelo na ni dva tisíce věřících z České republiky, Polska a Německa, aby se společně modlili k Matce Boží za rodiny. Po modlitbě růžence slavili poutníci mši svatou. Hlavním celebrantem byl biskup František Václav Lobkowicz, jedním z koncelebrantů byl pomocný biskup opolský Rudolf Pierskała. Odpoledne se konala pobožnost ke cti Panny Marie Fatimské.

  

 

Z DIÁŘE

 

Pardubice, 21. září

Barocco sempre giovane

Podzimní cyklus koncertů Barocco sempre giovane zahájí v Pardubicích večer s italským klarinetistou Claudio Mansuttim. Zazní skladby Josefa Suka, Antonína Dvořáka´a dalších mistrů.

 

Teplice, do 22. září

Herní festival

Nízkoprahové kluby pro děti a mládež se poslední týden v září tradičně otevírají široké veřejnosti. Salesiáni v Teplicích zvou při té příležitosti na Herní festival do svého zařízení Luna.

 

Markvartice, 23. září

Slavnost dokončení opravy kostela

Po patnácti letech byla dokončena obnova kostela v Markvarticích na Děčínsku, po půl století zazní z jeho věže kostelní zvon. Mši svatou budou celebrovat dva biskupové a čeští a němečtí kněží.

 

Soběslav, 23. září 

Dobroběh

Na první ročník Dobroběhu, tedy běhu, který živí dobrou věc, zvou pořadatelé do Soběslavi. Svou účastí běžci podpoří dobrovolnické centrum Rolničky, které provozuje tamní Diakonie.

 

Zlín, 23. září

Den Zlínského kraje

Pestrý program připravil Zlínský kraj pro své občany i další návštěvníky krajského města. Bude hudba, ukázky lidových řemesel a mnohé další včetně vlaku taženého parní lokomotivou.

 

Rudy u Ratiboře, 23. září

Prajzská pouť

Třináctá prajzská pouť se koná v polských Rudách u Ratiboře. Poutní mši svatou bude sloužit člen misijního řádu verbistů Georges Makonzo Mondo z Demokratické republiky Kongo.

 

Příbor, do 23. září

Mauric Remeš – příběh lékaře …

Příborský rodák Mauric Remeš strávil většinu života v Olomouci. Byl lékařem a zabýval se geologií a paleontologií. Výročí jeho narození připomíná výstava v příborském muzeu.

 

Česká republika, 23. září

Ukliďme svět, ukliďme Česko

Největší dobrovolnická akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ vyhlásila podzimní kolo úklidů. Zaměří se na odpadky kolem řek, na pláže a okolí turistických tras, bude i v dalších termínech.

 

 

 

Reportáže Rome reports:

North Korea missionary: romance of mission is falling in love with the people you serve

Council of Cardinals Meeting: Calls for more laity, fewer priests and an international Curia

 

 

 

 

 

 

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.