Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 2. 5. 2017
861. díl
2. 5. 2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Setkání papeže s egyptskými představiteli

Při návštěvě Egypta se papež setkal i s představiteli státních a občanských institucí a diplomaty. V úvodu setkání s osmi stovkami osobností egyptský prezident Abdel-Fattah Al-Sisi poděkoval Svatému otci za jeho návštěvu a zmínil se také o pevných vztazích mezi Egyptem a Vatikánem, o které usiluje už několik let.

 

Webové stránky Credofunding.fr

Už třetím rokem pomáhá tento web získávat finance na různé projekty, například na výstavbu exercičních domů, opravy kostelů nebo nákup varhan do nich.

 

Nová klubovna skautů ve Sviadnově

Novou klubovnu mají skauti ve Sviadnově u Frýdku-Místku. Na její výstavbě se mnozí z nich sami podíleli. K dispozici teď budou mít také pozemek pro venkovní hry. Při slavnostním otevření prostory požehnal biskup František Václav Lobkowicz.

 

Konference o pronásledování křesťanů

Křesťané jsou nejvíce pronásledovanou náboženskou skupinou. Loni jich bylo kvůli víře zabito na devadesát tisíc a pronásledováno či diskriminováno více než pět set milionů dalších. Konferenci o pronásledování křesťanů pořádala v Praze Křesťanská mezinárodní solidarita a Občanský institut.

 

Mezinárodní přehlídka v Košicích

Za účasti studentů z Maďarska, Čech a Slovenska se v Košicích konala pátá Mezinárodní přehlídka zájmové umělecké činnosti církevních škol. Měla kategorii hudební, taneční a dramatickou.

 

Charitní Blešák v Brně

Sedmiletý Petřík Holinka trpí nevyléčitelnou svalovou dystrofií a zvýšenou lomivostí kostí. Vysokoškolské katolické hnutí se rozhodlo Petříka a jeho rodinu finančně podpořit v rámci Charitního blešáku, který se uskutečnil v brněnském studentském centru.

 

Bitva o Bílé Karpaty

Na louce mezi obcemi Strání a Korytná si diváci společně s dvaceti kluby vojenské historie připomněli duben před dvaasedmdesáti lety: Právě tady se odehrávala velmi tvrdá bitva druhé světové války. Prezentovala se však i naše současná armádní technika včetně letounů Grippen.

 

 

 

 

VE ZKRATCE

 •   Od prvního do sedmého května probíhá v katolické církvi Týden modliteb za duchovní povolání. O čtvrté neděli velikonoční ho uzavírá neděle Dobrého pastýře, která je už po padesáté čtvrté zároveň Světovým dnem modliteb za povolání. K této příležitosti zaslal papež František biskupům, kněžím, zasvěceným osobám a věřícím laikům z celého světa poselství, které tentokrát věnoval misijnímu rozměru povolání.

 •   Za účasti biskupů a kněží z celého světa se ve Svaté zemi konalo mezinárodní setkání Neokatechumenátní cesty. Jeho program naplnila hlavně osobní svědectví zakladatele hnutí a dalších členů. Jedinečnými chvílemi bylo obnovení biskupských slibů ve Večeřadle a modlitba u Svatého hrobu i na dalších místech spojených se životem Krista a jeho učedníků. Setkání završilo vyslání rodin na misie do oblasti Sibiře.

 •   První polský Národní den čtení Písma svatého probíhal na Biblickou neděli 30. dubna. Záštitu nad ní převzal předseda Polské biskupské konference arcibiskup Stanisław Gądecki. Liturgii ve Varšavě předsedal kardinál Kazimierz Nycz. V kostelích celého Polska se četly úryvky z novozákonního Listu sv. Pavla Galaťanům. S radostí se o polské Bibické neděli zmínil papež František před polední modlitbou Regina Coeli.

 •  Oslavy Dne vítězství a konce druhé světové války u nás začaly už koncem dubna. V Drnovicích se konala bohoslužba za oběti masakru na Ploštině a pietní akt u památníku. O týden později byla mše svatá na Vařákových pasekách. Slavnostní bohoslužba k připomenutí konce války bude 7. května ve sboru církve husitské v Praze na Vinohradech. O den později v Plzni oslavy uzavře varhanní koncert v katedrále.

 •   Projekt Otevřené brány zpřístupní ve Zlínském kraji od května do září na třicet sakrálních staveb s bezplatným výkladem průvodců. Sezónu zahájil slavnostní koncert v kostele sv. Františka Xaverského v Uherském Hradišti. Vystoupili v něm žáci a učitelé tamní Základní umělecké školy. V letošním roce Zlínský kraj rovněž zřizuje nový webový portál, kde návštěvníci najdou informace a zajímavosti s projektem související.

 •   Třináctý květen je Světovým dnem pro fair trade, tedy spravedlivé obchodování. Vede spotřebitele k pochopení, že mnohé potraviny, čaj a káva pocházejí od farmářů, kteří velmi tvrdě pracují, za svou práci však nedostávají spravedlivě zaplaceno. Od poloviny dubna probíhá v České republice a na Slovensku druhý ročník kampaně Fandíme Fairtrade. Jejím cílem je, aby co nejvíce zákazníků kupovalo fairtradové výrobky.

  

Z DIÁŘE

 

Praha, 6. – 8. května

Mezinárodní ekumenické setkání žen

Mezinárodní ekumenické setkání žen k výročí reformace se koná v kostele sv. Václava v Praze Na Zderaze. Na programu jsou přednášky, diskuse, filmové projekce, koncert a mnohé další.

 

Broumov, 5. – 7. května

Broumovská klávesa

Sedmý ročník mezinárodní soutěže mladých pianistů se koná v broumovském klášteře. Zúčastní se jí klavíristé do sedmnácti let z evropských zemí včetně České republiky a z Asie.

 

Frýdek, 6. května

Pouť novojičínského děkanátu

Ve frýdecké bazilice se koná pouť novojičínského děkanátu za nová duchovní povolání a obnovu rodin. Mši svatou bude sloužit nově jmenovaný biskup Mons. Martin David.

 

Ostrava-Nová Ves, 6. května

Setkání dobrovolných hasičů

Setkání dobrovolných hasičů v Nové Vsi začne bohoslužbou v kostele svatého Bartoloměje. Následuje průvod obcí s požehnáním hasičské technice, kulturní a společenský program a výstava. 

 

Javorník, 6. května

Folkmáj

Na folklorní festival v Javorníku zve tamní řecká obec. Vystoupí taneční a hudební soubory a skupiny z Čech, Moravy, Slovenska i Řecka, mimo jiné Thrácký taneční soubor ze Stuttgartu.

 

Mikulčice, 7. května

Noc věží

V Noci věží v Mikulčicích budou moci návštěvníci pozorovat západ slunce nebo se zúčastnit nočního výstupu. Bude i kulturní program, ve kterém bude hrát i violistka Pavlína Malíková.

 

Ostrava a Nový Jičín, 7. a 8. května

Výročí souboru Ondrášek

K padesátému výročí svého vzniku připravuje pěvecký sbor Ondrášek z Nového Jičína dva koncerty s Janáčkovou filharmonií a dětskými sbory ze Šumperku, Sušice, Dačic a Českého Krumlova.

 

Stěbořice, 8. května

Memoriál otce Jožky

Vzpomínková akce na bývalého duchovního správce otce Josefa Motyku se ve Stěbořicích uskuteční už po čtvrté. Tradičnímu závodu bude předcházet mše svatá, den zakončí koncert.

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.