Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 20. 2. 2018
933. díl
20. 2. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Maronitští bohoslovci a kněží v Římě

Papež František přijal na audienci studenty a kněží Maronitské koleje v Římě. Pocházejí z Libanonu a jak jim papež také řekl, jejich posláním je rozsévat mír na Blízkém východě. Jejich země slouží jako příklad mírumilovného soužití mezi křesťany a muslimy.

 

Duchovní cvičení členů papežské kurie

Papež František a kněží, biskupové a kardinálové z římské kurie se vydali na každoroční duchovní cvičení do Ariccie.

 

Předsynodní setkání mládeže 

Jednou z přípravných etap říjnové biskupské synody o mládeži bude předsynodní setkání v týdnu od 19. do 24. března. Papež František chce, aby církev naslouchala hlasu mladých, umožní proto setkání tří set mladých delegátů, katolíků i nekatolíků z celého světa.

 

Duchovní obnova ve Slavkově u Brna

Komunita Chudých školských sester naší Paní působí ve Slavkově u Brna. V postní době připravila tradiční duchovní obnovu pro děvčata od patnácti let, letos pod názvem Jsem součástí velkého příběhu!.

 

Postní výtvarná intervence

V kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze byla na Popeleční středu představena letošní postní výtvarná intervence. Chrám, ve kterém působí pražská akademická farnost, hostí díla předních tuzemských i zahraničních umělců tradičně.

 

Koncert Beny Havlů

Netradičním koncertem v žižkovském Atriu v Praze oslavila své kulaté životní výročí xylofonistka Bena Havlů. Její umělecký život významně inspiroval polský virtuos Josef Guzikov, který hrál na čtyřřadý xylofon. Ona šla ještě dál a vystupuje s pětiřadým nástrojem.

 

Biskup na snowboardu

Nová kniha nakladatelství Vyšehrad Biskup na snowboardu je rozhovorem, který vede redaktor a moderátor Martin Veselovský s plzeňským biskupem Tomášem Holubem. Věnuje se aktuálním otázkám církve, ale také biskupovu osobnímu životu. Kniha byla představena na besedě s autogramiádou v Praze. 

 

Nový jihokorejský velvyslanec ve Vatikánu

Ani nebylo zapotřebí, aby papež František žádal nového jihokorejského velvyslance, aby se za něj modlil. Když korejský diplomat Baek Man Lee přinesl Svatému otci pověřovací listiny, o svých modlitbách ho sám ujistil, Využil také příležitosti a s římským biskupem se pomodlil.

 

 

VE ZKRATCE

 

•   Desáté výročí zřízení bratislavské arcidiecéze si připomněli věřící při slavnostní mši svaté v katedrále sv. Martina v hlavním městě Slovenské republiky. Bohoslužbě předsedal arcibiskup Stanislav Zvolenský, koncelebranty byli apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Guido Ottonello, košický arcibiskup Bernard Bober, prešovský arcibiskup Ján Babjak, další slovenští biskupové a na sto padesát kněží.

 

•   Polský prezident Andrzej Duda přijal ve Varšavě rodiny, které vychovávají větší počet dětí. Matkám poděkoval za velké úsilí při jejich výchově v duchu vlastenectví a lásky k bližním, některé z nich také za výchovu dětí vyznamenal. V souvislosti s letošním stým výročím nezávislého polského státu prezident zdůraznil, že největším dobrem země jsou matky, které vychovávají děti, dbají o domov i zachování tradic a jejich předávání dalším pokolením.

 

•    Do úřadu nového prezidenta Jihoafrické republiky byl uveden Cyril Ramaphosa. Po jeho inauguračním projevu se jihoafričtí katoličtí biskupové vyjádřili optimisticky o budoucnosti země. Podle biskupů neměl žádný prezident od začátků demokracie v roce 1994 takovou odvahu k zasazení se o nové směřování země jako Ramaphosa. Už prezident Mandela vyslovil přání, aby ho Ramaphosa v prezidentské funkci nahradil.

 

•    Deset let pomáhá Azylový dům Gloria v Praze maminkám v těžkých životních situacích, aby se mohly postarat o sebe a své nezletilé děti. Zařízení pražské Arcidiecézní charity jim poskytuje přechodné ubytování, ale také podporu, aby našly cestu zpět do běžné společnosti. Řada žen, které o pomoc požádaly, zažila mnohá traumata, asi polovina z nich i domácí násilí. Gloria už pomohla jedenácti stům matek a jejich dětem.

 

•    Smlouvu o spolupráci podepsala Právnická fakulta Univerzity Palackého s olomouckou Charitou. Škola tak získala zajímavého partnera pro zajištění praxí svých studentů, Charita má zase odbornou záštitu svého bezplatného poradenství, které poskytuje klientům v rámci Dluhové poradny. Nejčastěji pomáhá s návrhy na oddlužení, se zastavením exekuce, nastavením splátkové kalendáře nebo komunikací s věřiteli.

 

•    Zlatá Praha je název iniciativy, kterou organizuje hnutí Fokoláre a sdružení Pontes. Vychází z křesťanských hodnot a vytváří prostor k pravidelnému setkávání lidí různé víry a náboženského přesvědčení, kteří se snaží o duchovní obnovu svou i svého města. Únorové setkání Zlaté Prahy s názvem „Moudrost je plodem lásky“ přiblížilo právě tento aspekt hnutí fokoláre. Hosty byl historik Jaroslav Šebek a psycholog Jaroslav Šturma.  

  

 

Z DIÁŘE

 

Šumperk, 22. února – 22. dubna

Evangelíci na Šumpersku

Výstavu ke stému výročí vzniku Českobratrské církve evangelické připravilo muzeum v Šumperku. Přibližuje utváření a působení českých i německých evangelických sborů v regionu.

 

Brno, 23. února

Vzpomínka na oběti komunismu

Na místě bývalého popraviště v někdejší věznici v Brně na Cejlu připomene tichá vzpomínka s modlitbou a státní hymna osudy těch, kteří se po únoru 1948 stali obětí komunismu.

 

Chodov u Karlových Varů, 24. února

Sympozium duchovní architektury

Na faře v Chodově u Karlových Varů se koná „Sympozium duchovní architektura aneb stavba tvého života“. Setkání mladých naplní workshop, možnost duchovního rozhovoru a mnohé další.

 

Skuteč, 24. února

Věda, víra, skauting

Na semináři ve Skutči vystoupí kandidát na prezidenta Pavel Fischer, ředitel sdružení Post Bellum Mikuláš Kroupa a biskup František Radkovský, který bude také celebrantem mše svaté.

 

Ostrava, 24. února

Křesťan na křižovatce duchovních cest

Duchovní obnova na téma „Křesťan na křižovatce duchovních cest“ se koná v Ostravě. Veronika Barátová bude mluvit o tom, jak rozlišovat různé duchovní směry a zůstat na správné cestě.

 

Březová, 24. a 25. února

Večer chval a koncert

Večer chval a koncert skupiny Adorare se bude konat v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Březové u Uherského Brodu v rámci přípravy na Lidové misie. Budou v březnu a povedou je bratři vincentini.

 

Číhošť, 25. února

Výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Šedesáté osmé výročí smrti P. Josefa Toufara připomene v Číhošti výstava i mše svatá. Celebrantem bude opat kláštera v Nové Říši P. Marián Kosík, hudbou ji doprovodí skupina Listověj.

 

Ostrava, 25. února

Koncert Esther Yoo a Czech Virtuosi

První koncert Svatováclavského hudebního festivalu se koná netradičně už v únoru v kostele v Ostravě-Pustkovci. Hosty budou americká houslistka Esther Yoo a komorní soubor Czech Virtuosi.

 

 

Reportáž z Rome reports:

Pope Francis to priests from Lebanon: To build peace, place yourselves at service of all

Pope Francis begins spiritual exercises outside of Rome

Worldwide youth to be able to participate in “pre-synod” on Facebook

New ambassador from Korea deeply honored to present credentials to Holy Father

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.