Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 20. 6. 2017
875. díl
20. 6. 2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Soukromá audience Angely Merkelové

Už po šesté se ve Vatikánu setkala s papežem Františkem německá kancléřka Angela Merkelová. Podle Vatikánu spolu mluvili o „nadcházejícím setkání G20 v Hamburku, o odpovědnosti mezinárodního společenství v boji s chudobou a hladem, o globální hrozbě terorismu a v neposlední řadě také o klimatických změnách“.

 

Příklad dvou kněží dvacátého století

Papež František se v severní Itálii modlil u hrobů dvou kněží, kteří byli ve své době nepochopeni. Jsou jimi Primo Mazzolari a Lorenzo Milani. První z nich byl za první světové války vojenským kaplanem. Lorenzo Milani bránil právo vědomého nesouhlasu a proto také odmítl jít do války, což mu přineslo mnoho nenávisti.

 

Církev proti korupci

Korupce je nespravedlivá, protože negativně ovlivňuje ty nejchudší. Vatikán se snaží proti ní bojovat vlastní zbraní: dialogem. Biskupové, soudci, policisté, politikové a oběti korupce se shromáždili v Římě, aby si vyměnili zkušenosti z tohoto boje, který je v některých oblastech běžnou součástí každodenního života.

 

Evangelizace s komunitou Emmanuel

Tři pražské kostely s přilehlými náměstími a zahradami přivítaly mladé katolíky od nás i ze zahraniční na tradiční evangelizaci pořádané komunitou Emmanuel. Program setkání byl zaměřen na seznámení široké veřejnosti s možností životního stylu podle evangelia.

 

Setkání Křesťanské Aktivní Mládeže

SKAM neboli Setkání Křesťanské Aktivní Mládeže je název sportovní  události, která se koná každoročně o jedné z červnových sobot. Mladí si mohou zasportovat v několika disciplínách a vyhrát putovní pohár. Vše probíhá v areálu vedle kostela v Dolních Počernicích pod záštitou Salesiánů Dona Bosca.

 

Festival Golden Beggar v Košicích

Koncem minulého roku byl dokončen dokumentární film Příběh vínem psaný o vinaři z Hlohovce Ferdinandovi Fussmannovi. Tento odvysílala Slovenská televize, televize NOE a jiné regionální televíziena celém Slovensku. Film získal v Košicích ocenění na mezinárodním filmovém festivalu GOLDEN beggar 2017.

 

Nový  film o životě sv. Ignáce z Loyoly

Film s názvem „Ignác z Loyoly: voják, hříšník a světec“ vypráví příběh o této osobnosti. Zakladatel řádu jezuitů ve své době způsobil revoluci v katolické církvi.

 

 

 

VE ZKRATCE

 

•   K celosvětové růžencové štafetě se o slavnosti Nejsvětějšího srdce Ježíšova připojí více než sto významných poutních míst na celé planetě. Iniciátorkou dvaceti čtyř hodinové štafety je organizace WorldPriest. Modlitba za posvěcení kněží začne v korejském Soulu a přes Rusko, Austrálii, Indii, Japonsko, Rwandu nebo Izrael se přesune do Evropy. U nás se k ní připojí Svatý Hostýn.

 

•   Ve městě Reydarfjördur na východě Islandu byl vysvěcený nový katolický kostel sv. Torlaka. Vysvětil ho slovenský biskup Reykjavíku Dávid Bartimej Tencer. Na stavbu kostela bylo použito dřevo dovezené ze slovenské Polany a při stavbě také pomáhali slovenští dobrovolníci. Slavnosti svěcení se účastnila řada hostů včetně evangelických pastorů a slovenské delegace vedené premiérem Robertem Ficem. 

 

•   Světový kongres katolického sdružení pro komunikaci SIGNIS se koná v kanadském Québecu. Jeho účastníci si vyměňují zkušenosti a poznávají nové možnosti komunikačních prostředků k efektivnějšímu a autentičtějšímu hlásání evangelia. V jejich hledání nových technických a sociálních prostředků je ve svém poselství povzbuzuje papež František. Kongresu se účastní také ředitel televize Noe Leoš Ryška a P. Marcel Puvák.

 

•   Nová kaple Ducha Svatého v nemocnici v Českém Těšíně slouží pacientům, jejich rodinám i pracovníkům. Prostor pro soukromou modlitbu i bohoslužby požehnal nemocniční kaplan P. Václav Tomiczek a českotěšínský farář Mons. Jan Svoboda. Kaple otevřená v rámci oslav osmdesátého výročí založení nemocnice bude sloužit katolíkům i evangelíkům. V nemocnici také působí nemocniční kaplanka.

 

•  Kontejner s materiální sbírkou pro chudé obyvatele Haiti chce odeslat olomoucká Arcidiecézní charita letos na podzim. Do konce září mohou lidé přispívat školními pomůckami, knížkami ve francouzštině či angličtině, sportovními a hygienickými potřebami a spoustou dalšího. Hlavní však je vybavení šicí dílny, ve které se Haiťané mohou vyučit řemeslu. Věci lze odevzdávat v řadě Charit nejen v Olomouci, možný je i příspěvek finanční.

 

•   Moravsko-slezská křesťanská akademie se rozhodla svůj časopis „Dialog Evropa XXI“ převést z tištěné formy na elektronickou. Chce tak přispět k větší informovanosti a diskuzi nad aktuálními tématy a také oslovit širší okruh zájemců. Slavnostní prezentace nové podoby časopisu se koná 22. června odpoledne v sídle akademie v Brně. Už teď je možné ji sledovat na www.dialogevropa21.cz

 

 

Z DIÁŘE

 

Dolní Kounice, 23. – 25. června

Kefasfest

Křesťanský open air festival se odehrává v prostorách bývalého kláštera v Dolních Kounicích. Nabízí moderní křesťanskou kulturu v různých hudebních žánrech i divadelních představeních. 

 

Ze Sv. Hostýna na Velehrad, 23. - 25. června

Pouť tatínků s dětmi

Šedesátikilometrovou vzdálenost mezi dvěma nejvýznamnějšími poutními místy olomoucké arcidiecéze překonají účastníci osmého ročníku poutě tatínků s dětmi. Doprovázet je bude P. Jiří Putala.

 

Hora Matky Boží, 23. – 25. června

Duchovní obnova pro ženy

Na duchovní obnovu do kláštera na Hoře Matky Boží u Králík jsou zvány všechny ženy a dívky. Jejím tématem je „důvěra“ na podkladě textů evangelia sv. Matouše, povede ji P. Karel Moravec.

 

Velké Losiny, 23. června – 31. srpna

Inspirace papírem

Na letní výstavu inspirovanou papírem zve ruční papírna ve Velkých Losinách. Profesor František Hodonský bude vystavovat matrice a grafiky a Šárka Radová reliéfy a plastiky.

 

Svatá Hora, 24. června

Řeckokatolická pouť

Tradiční řeckokatolická pouť se koná na Svaté Hoře u Příbrami. Program začne modlitbou růžence, archijerejské svaté liturgii bude předsedat apoštolský eparcha biskup Ladislav Hučko.

 

Domažlice, 24. června

BiskupCUP

Diecézní fotbalový turnaj BiskupCUP se koná opět v Domažlicích. Posilou týmu kněží bude biskup Tomáš Holub a generální vikář Krzysztof Dedek. Způsobům fandění se meze nekladou.

 

Rožnov pod Radhoštěm, 24. června

Ovčácký den

Tradiční Ovčácký den se uskuteční v prostorách Střední školy zemědělské v Rožnově pod Radhoštěm v rámci oslav 120 let její existence. Program doplní kulturní vystoupení a ochutnávky sýrů.

 

Zlatá Koruna, 24. a 25. června

Malá pouť

Malá pouť s přednáškou, procesím, koncertem a divadlem se uskuteční v prostorách kláštera Zlatá Koruna. Při ranní bohoslužbě bude provedena první česká mše Antonína Borového.

 

 

 

Reportáže z Rome reports:

Angela Merkel and Pope Francis agree to push multilateralism

Pope Francis will pray at the tombs of two controversial priests of the twentieth century

Vatican organizes world congress to fight corruption

A new adventure film is released on the life of St. Ignatius of Loyola

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.