Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 21. 9. 2017
893. díl
21. 9. 2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Papežský institut pro nauky o manželství a rodině

Papež rozhodl o změně názvu a právního statutu institutu Jana Pavla II. pro studium manželství a rodiny.  Název se mění na Papežský teologický institut Jana Pavla II. pro nauky o manželství a rodině. Je pokračováním instituce, kterou Jan Pavel II vytvořil v roce 1981.

 

P. Tom Uzhunnalil na svobodě

Osmnáct měsíců po únosu v Jemenu je bratr Tom Uzhunnalil opět volný. Psychicky vyčerpaný a o více než dvacet kilogramů lehčí salesiánský misionář pláče, když vzpomíná na čtyři misionářky lásky a dvanáct starších lidí, kteří byli při únosu zabiti.

 

Tony Blair na generální audienci

V závěru generální audience pozdravil papeže bývalý britský ministerský předseda Tony Blair. Svatému otci řekl, že se zajímá o situaci menšin na Blízkém východě, a nabídl mu možnost spolupráce a ochotu pomáhat.

 

Den církevních škol v Brně

Ve středu 20. září proběhlo již druhé setkání mateřských, základních a středních církevních škol. Na Moravském náměstí v Brně se představilo v rámci pestrého kulturního i informačního programu sedm pedagogických zařízení.

 

Cena Evropského občana

V Praze byly slavnostně předány Ceny evropského občana. Evropský parlament je uděluje za prosazování lepšího vzájemného porozumění, solidarity, vzdělávání a integrace mezi občany a státy. Za Českou republiku letošní ceny převzali Charita a mobilní hospic Strom života z Nového Jičína.

 

Sympozium kanonického práva

Po dvou letech se ve Vranově u Brna konalo další sympozium kanonického práva. Letos si tu také připomínají výročí 160 let církevního soudu, 240 let brněnské diecéze a pět let Akademie kanonického práva.

 

Soubor KUK Na festivalu v Monaku

Divadelní soubor KUK! neboli Klub uměleckých katastrof slavil v závěru prázdnin úspěch  na Světovém festivalu amatérského divadla v Monaku svou autorskou inscenací Jídelna aneb vařím, vaříš, vaříme... Hra vznikala několik let na motivy Farmy zvířat George Orwella.

 

O významu dobrovolnictví

Svatá Terezie z Lisieux křesťanům připomíná, že „nic není v Božích očích malé. Vše, co děláte, dělejte s láskou.“ Tak jedná i papež František. Ukazuje, že jeden malý skutek lásky zmůže mnoho. I proto zdůrazňuje význam dobrovolnictví a s dobrovolníky se setkává.

 

 

 

VE ZKRATCE

 

•   Soud ve východním Pákistánu odsoudil tamního křesťana k trestu smrti kvůli urážce islámu. Pětatřicetiletý James Nadeem byl obviněn poté, co údajně poslal svému muslimskému příteli prostřednictvím aplikace WhatsApp báseň urážející islám. Podle právníka obviněného se jeho klient proti rozsudku odvolal. Z bezpečnostních důvodů proběhl soudní proces ve vězeňském komplexu, protože obviněnému a jeho rodině bylo vyhrožováno.

 

•   Plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí se poprvé v historii koná v Bělorusku. Společně s tamní katolickou komunitou budou evropští biskupové na přelomu září a října slavit 750 let od první písemné zmínky o Minsku a pět set let od vytištění Bible v běloruštině. Konference se bude zabývat dvěma hlavními tématy, současnou situací mladých lidí a přínosem církve při budování společné Evropy.

 

•   Sto gajdošů z evropských zemí a Austrálie se představilo v Oravskej Polhore na osmnáctém ročníku festivalu dudáků a dudáckých muzik „Gajdovačka“. Program obohatila soutěž zpěváků gajdošských písní a řezbářský plenér. Festival v nejsevernější obci Slovenska zakončila slavnostní mše svatá, při které zazněly lidové písně osmi zemí s dudáckým doprovodem. Současní gajdoši se také poklonili památce svých předchůdců. 

 

•   Ekumenickou bohoslužbu v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje slavili členové šesti církví. Předsedal jí biskup Tomáš Holub, kázání se ujal kněz církve husitské Martin Chadima. Hlavní myšlenkou byl text z Žalmu 139, který je i letošním mottem plzeňské diecéze: „Bože, zkoumej mě, ty znáš mé srdce, zkoušej mě, ty znáš můj neklid, hleď, zda jsem nesešel na cestu trápení, a po cestě věčnosti mě veď.“

 

•    Budova Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci má tři sta let. K výročí je na 22. září připraven celodenní program pro akademickou i širokou veřejnost. Oslavy zahájí mše svatá, kterou bude v kostele Panny Marie Sněžné celebrovat arcibiskup Jan Graubner. Následují přednášky a workshopy, divadelní představení, koncerty a setkání s významnými osobnostmi.

 

•   Soutěž pro studenty středních škol na téma Člověk a jeho vztah k víře a náboženství vyhlašuje česká Charita. Soutěž je součástí projektu „Žijeme spolu, mluvíme spolu – výukou k toleranci a kultuře dialogu“. Příběh člověka o tom, jak se víra či náboženství projevují v jeho životě, lze zpracovat jako krátké video nebo psaný text s fotografiemi. Soutěžní práce je třeba zaslat do konce října. Více informací na webu Charity.

  

 

Z DIÁŘE

 

Praha, 24. září

20. narozeniny Domečku

Program k dvacátým narozeninám Mateřského centra Domeček je připraven v Komunitním centrum matky Terezy. Bude dort i houpačky a hudební doprovod skupiny Ten Sing Praha.

 

Brno, od 24. září

Jeden kapucínský den

Vernisáž fotografií Adély Mackové se koná v Kapucínské hrobce v Brně. Na snímcích autorka zachycuje průběh všedního dne řeholníků i jedinečnost klášterního prostředí.

 

Kravaře, 24. září

Koncert manželů Radových

Koncert křesťanských písní, žalmů a spirituálů se koná v kostele svatého Bartoloměje v Kravařích. Písně většinou ze své tvorby zazpívají manželé Radovi, účinkovat bude také jejich dcera.

 

Svatý Kopeček, 24. - 25. září

Díkůvzdání za dary země a plody lidské práce

Dožínková děkovná pouť na Svatém Kopečku u Olomouce se bude slavit už po čtvrté. Po slavnostní mši svaté následuje další program pro duši i tělo, který pamatuje na dospělé i děti.

 

Šumperk, 25. září

Koncert Elišky Gattringerové

V klášterním kostele v Šumperku bude slavné árie ze světových oper zpívat sopranistka Eliška Gattringerová. První ze sedmi koncertů otevře podzimní část cyklu Klasika Viva.

 

Pyšel, 25. září

Fotbalové utkání kněží

Tradiční fotbalové utkání kněží z Moravy proti duchovním z Čech se tentokrát odehraje v brněnské diecézi ve farnosti Pyšel. Předchozí zápas v Praze - Prčicích vyhráli kněží z Čech.

 

Moutnice, 27. září

Vězení s klíčem uvnitř

Na přednášku Kateřiny Lachmanové „Vězení s klíčem uvnitř“ zve farnost Moutnice do kostela sv. Jiljí. Přednášce bude předcházet mše svatá, kterou bude celebrovat P. René Strouhal.

 

Hradec Králové, do 24. října

Dny ukrajinské kultury

Dny ukrajinské kultury v Hradci Králové nabízejí workshopy s ukrajinskými malíři, výstavy, koncert a mnohé další. Přijde i novinář, fotograf, básník a písničkář z Charkova Igor Kostrominy.

 

 

 

 

 

 

Reportáže Rome reports:

Pope relaunches Pontifical Institute created by John Paul II on the family

Priest freed after 18 months of abduction: "I thanked God for each new day of life"

Tony Blair to the pope: I support minorities in the Middle East

What Pope Francis has to say about the importance of volunteering

 

 

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.