Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 22. 6. 2017
876. díl
22. 6. 2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

Papež František navštíví Chile a Peru

První zahraniční cesta papeže Františka na začátku příštího roku povede do Chile a Peru. Vatikán oficiálně oznámil také její termín, od 15. do 21. ledna. Cesta byla nepochybně jedním z témat rozhovorů papeže s biskupy obou zemí při jejich návštěvě Ad limina.

Pětkrát o uprchlících

Pokud jde o uprchlickou krizi, převládají ve světě smíšené pocity. Papež František je však ve svých tvrzeních stálý. Patří k těm, kteří se k tomuto problému vyjadřují v celé šíři, s naléhavostí mluví o občanské povinnosti, přijetí, pohostinnosti a lásce.

Zemřel kardinál Ivan Dias

Ve věku 81 let zemřel v Římě indický kardinál Ivan Dias. Usměvavý, laskavý a nenápadný kněz pracoval dlouhá léta jako diplomat u Svatého stolce. V roce 1996 ho Jan Pavel II. jmenoval arcibiskupem v Bombaji a o několik let později kardinálem.

Benedikt XVI. ho povolal do Říma jako prefekta Kongregace pro evangelizaci.

Párové doprovázení manželů

V brněnské katedrále sv. Petra a Pavla byl slavnostně zakončen kurz Párové doprovázení manželů. Biskup Vojtěch Cikrle vyslal deset manželských párů, aby ve svých farnostech doprovázeli a podporovali novomanžele.

Kapka krve v Košicích

V Košickém Dómu sv. Alžběty se konala děkovná mše svatá pro dárce krve. Slovenská Národní transfúzní služba pořádala už desátý ročník akce Kapka krve, která pomáhá hlavně nemocným dětem.

Charitní výstava v Neplachovicích

Zámek v Neplachovicích u Opavy pochází z devatenáctého století. Prošel mnoha přestavbami a jedna z jeho místností byla svého času přestavěna na novogotickou kapli. V turistické sezóně je otevřen veřejnosti a svou expozici tu mají také chráněné dílny opavské Charity.

Nové CD scholy Rytmig

Schola Rytmig má patnáctiletou tradici. Pravidelně doprovází studentské bohoslužby v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze. Schází se dvakrát týdně a tvoří ji společenství studentů a mladých pracujících. V těchto dnech vydali své první CD.

Festival Musaionfilm v Uherském Brodě

Letos podvacáté proběhl v Muzeu Jana Ámose Komenského v Uherském Brodě festival Musaionfilm. Současně se u nás poprvé konal Mezinárodní festival muzejní audiovize ICOM. Zvláštní cenu v něm získal animovaný film Orbis Pictus, který vytvořila Marie Kadlčíková z pořádajícího muzea.

VE ZKRATCE

• V Litvě bude blahořečen mučedník sovětského režimu arcibiskup Teofilius Matulionis. Téměř šestnáct let prožil v sovětských věznicích a pracovních táborech, zemřel v roce 1962 za nevyjasněných okolností. Bohoslužbu v litevské katedrále bude slavit kardinál Angelo Amato, koncelebrovat bude také kardinál Dominik Duka. První litevský blahoslavený z éry Sovětského svazu je vůbec prvním svatým narozeným v Litvě.

• V klášteře při bazilice Santa Maria sopra Minerva v Římě je otevřena výstava křesťanských rukopisů z iráckého Mosulu. Před jistou zkázou je zachránil mosulský dominikán Najeeb Michael: Několik týdnů před dobytím města takzvaným Islámským státem se mu podařilo nejcennější písemné památky odvézt do Kurdistánu. Konzervace vzácných iráckých rukopisů a starých tisků se ujme Vatikánský archiv a knihovna.

• Plenárního zasedání Slovenské biskupské konference se zúčastnil také emeritní apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordano a v úvodu vystoupil premiér Robert Fico. Ocenil přínos církví a náboženských společností ve výchově, vzdělávání a charitě i v boji za demokracii, budovaní slovenské státnosti a udržení sociálního smíru. Předseda SBK arcibiskup Zvolenský hovořil mimo jiné o budoucnosti Evropy a Evropské unie.

• Cena za šíření dobrého jména České republiky v cizině Gratias agit bude letos udělena patnácti osobnostem. Jedním z oceněných je polský kněz a publicista Tomasz Dostatni. Po sametové revoluci začal jako jeden z prvních polských kněží trvale působit v Československu. Byl novicmistrem v dominikánském klášteře a administrátorem polské katolické farnosti v Praze, působil také jako novinář. Dnes žije v klášteře v Lublinu.

• Vězňům nacistického koncentračního tábora Dachau byla útěchou kaple, do které se s pomocí biskupa Nathana podařilo propašovat sochu Panny Marie z kláštera v Krnově. V šedesátých letech byl v Dachau postaven karmelský klášter a originál krnovské sošky Matky Boží nadále zůstává v tamní kapli. Do Krnova v těchto dnech doputovala její kopie. Bude instalována ve farním kostele sv. Martina při mši svaté 23. června.

• Do série oblíbených knih pro mladé YouCat přibyl v těchto dnech nový český titul DoCat. Čtenáře provádí sociální naukou církve a předmluvu k ní napsal papež František. Stránky doplňují fotografie, ilustrace i citáty slavných osobností. Dílo připravil tým pod vedením kardinálů Christopha Schönborna a Reinharda Marxe. Spolupracovali s nimi známí vědci a mladí lidé, kteří také dohlédli, aby byl text srozumitelný jejich vrstevníkům.

Z DIÁŘE

Vsetín, 24. června

Svatojánský podvečer

Program ve Vsetíně nabídne tvořivé dílny či slunovratné zvyky v podání folklorních souborů a cimbálové muziky Krkoštěna. Bude i bubnování, povídání o bylinkách a pro děti putování broučků.

Heřmanův Městec, 25. června

Ohnivá klasika

Festival v Heřmanově Městci nabídne hudební aranžmá skladeb klasiků ve spojení s etno a world music, jazzem a dalšími žánry. V Ohnivé klasice vystoupí slovenský soubor Cigánští Diabli.

Hukvaldy, 25. června

Barokní opera

Jednu z velmi úspěšných oper Antonia Vivaldiho provede v motě hukvaldského hradu olomoucký Ensemble Damian. Barokní dramaticko-hudební večer je součástí festivalu Janáčkovy Hukvaldy.

Zábřeh, 25. června

Mužstvo kněží vers. FC Kolovrat

Na hřišti v Zábřehu u Dolního Benešova se odehraje zápas mužstva kněží ostravsko-opavské diecéze s místním klubem Kolovrat. Na pátý ročník fotbalového utkání zve farnost sv. Martina.

Opava, 26. – 28. června

Ošetřovatelské dny prevence

Na bezplatný program ošetřovatelských dnů v Opavě zve Slezská univerzita. Nabídne měření krevního tlaku nebo cukru, zkušební jízdu na invalidním vozíku a mnohé další. Děti si budou moci zasoutěžit.

Ústí nad Labem, 28. června

Dominikáni – 400 let historie

Čtyři sta let působení dominikánů v Ústí nad Labem připomíná výstava v městském muzeu. Doprovodný program nabízí projekci dokumentárního filmu Psi Páně, besedu a komentovanou prohlídku expozice.

Brno, 29. června

240 balónků nad Petrovem

Dvě stě čtyřicet nafukovacích balónků jako symbolické poděkování Bohu se vznese nad Petrov. V den slavnosti diecézních patronů sv. Petra a Pavla si tak brněnské biskupství připomene výročí svého založení.

Cvilín, 30. června – 4. července

Františkánské setkání mládeže

Františkánské setkání mládeže připravují bratři minorité na Cvilíně a v Krnově. Už po dvacáté prvé čekají účastníky dny naplněné modlitbou, rozjímáním, sdílením, přednáškami a koncerty.

Reportáže z Rome reports:

Pope Francis: Today we use the word "friend" superficially

Latin American presidents meet with Cardinal Parolin over crisis in Venezuela

South Sudan Missionary: "Going there is like going down to hell"

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.