Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 22. 8. 2017
886. díl
22. 8. 2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

Po útocích v Barceloně

Pár hodin po šokujících útocích v Barceloně vyjádřil svou soustrast i papež František. V telegramu podepsaném státním sekretářem stojí, že „papež František je hluboce zarmoucen nad ztrátou lidských životů v tomto nelidském skutku“ a „je nablízku jejich příbuzným a celé katalánské a španělské společnosti“.

Pomoc katolíků v Thajsku

O situaci v Thajsku hovořil ve Vatikánu doktor Sandro Calvani, který se celý život zabývá problémy drog a s nimi související kriminalitou. Pracoval pro Světovou zdravotnickou organizaci i Organizaci spojených národů.

Pouť k Panně Marii Svatotomské

Pouť k Panně Marii Svatotomské se konala v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně. Předcházelo jí přípravné triduum se slavením mší svatých a augustiniáni připravili také koncerty a přednášky.

Dožínky v Kroměříži

Dožínky Zlínského kraje v Kroměříži zahájil krojovaný průvod. Hejtman Jiří Čunek přijal dožínkové věnce od zástupců Hané, Luhačovicka, Slovácka a Valašska. V jeden velký dožínkový věnec je symbolicky spojil žezlem se znakem Zlínského kraje.

Výstava Tempus Fugit

Výstava o skupině barokních broumovských kostelů Tempus Fugit putovala po Severní Americe. Šestnáct velkoformátových fotografií Dana Veselského si klade za cíl přilákat pozornost i sponzory pro nutnou opravu broumovského kulturního skvostu.

Křižáček v kinech

Do kin byl v srpnu uveden vítězný film karlovarského festivalu, Křižáček režiséra Václava Kadrnky. Rytíř Bořek v něm hledá svého synka, který se chce vydat na křížovou výpravu. Svým meditativním stylem se film jasně vymyká z obvyklé filmové produkce a divákům nabízí zcela nevšední zážitek.

Umění jako způsob evangelizace

Získá film s myšlenkami papeže Františka o umění Oscara? Předlohou dokumentárního snímku je kniha novinářky Tiziany Lupi nazvaná „Moje představa o umění“. Svatý otec v ní odkazuje na umění jako na způsob evangelizace lidí.

VE ZKRATCE

• Na čtyřdenní návštěvu Ruské federace zavítal státní sekretář Svatého stolce kardinál Pietro Parolin. Po příjezdu do Moskvy se setkal s pravoslavným metropolitou Hilarionem Alfejevem. Na programu prvního dne návštěvy bylo i setkání s katolickými biskupy a mše svatá v moskevské katedrále. V úterý přijal kardinála moskevský patriarcha Kirill. Je plánované i setkání s prezidentem Putinem.

• Bohoslužba za oběti teroristického útoku ve španělské Barceloně se konala v chrámu Sagrada Familia. Zúčastnili se jí také španělští politici a král Filip VI. s manželkou. Protože mezi zraněnými a mrtvými jsou lidé z třiceti pěti zemí, byla liturgie částečně sloužena v jiných jazycích. Bohoslužbu zahájil barcelonský arcibiskup Juan José Omella čtením kondolenčního telegramu papeže Františka.

• Před pěti sty lety přibil Martin Luther svých 95 tezí na dveře kostela ve Wittenbergu. Do září je toto město dějištěm světové výstavy o reformaci. Zdejší muzea prošla rekonstrukcí a panorama vytvořené současným umělcem přibližuje atmosféru Lutherovy doby. Ve výstavních pavilonech a stanech se postupně představují luterské církve z celého světa. Na přelomu srpna a září to budou i církve z České republiky.

• Jak bylo oznámeno při mši svaté na Celostátním setkání mládeže v Olomouci, stává se novým ředitelem Sekce pro mládež České biskupské konference P. Kamil Strak. Po kněžském svěcení nastoupil jako kaplan do farnosti v Místku. Rok nato se stal ředitelem ostravsko-opavského Diecézního střediska mládeže ve Staré Vsi a tamním farářem. Funkce se ujme prvního října.

• Takzvaný Dům přijetí byl postaven v areálu komunitního centra při františkánském klášteře v Liberci-Ruprechticích. Jsou v něm pokoje pro hosty a nová kaple stigmatizace sv. Františka z Assisi. Objekt spolu s kaplí požehnal a nový oltář vysvětil biskup Jan Baxant. Slavnosti se zúčastnil i provinciál františkánů z Wrocławi. Dům bude sloužit těm, kteří chtějí strávit pár dní v tichu a modlitbě.

• Nová ručně štípaná mozaika s motivem stromu života na fasádě fary v Radotíně připomíná sté výročí založení zdejší samostatné duchovní správy. Dílo vytvořil výtvarník a restaurátor Petr Hampl se svými spolupracovníky. Inspirací jim byla římská práce ze dvanáctého století. Dvacátého sedmého srpna mozaiku v Radotíně požehná a slavnostní mši svatou bude celebrovat kardinál Dominik Duka.

Z DIÁŘE

Vsetín, 24. - 26. srpna

UNITED

Tématem letošního festivalu UNITED ve Vsetíně je Nenahraditelný. Na programu je široká škála koncertů různých hudebních stylů, semináře, workshopy, divadlo, film, sport i modlitby a duchovní poradenství.

Svatý Hostýn, 26. srpna

Pouť rodin a den s Rodinným životem

Součástí arcidiecézní pouti rodin na Svatém Hostýně bude den s časopisem Rodinný život. Mši svatou celebruje arcibiskup Jan Graubner, zpěvem a hudbou ji doprovodí Děcka ze Skoronic.

Trojmezí, 26. srpna

Pouť tří národů

Pouti tří národů na Trojmezí se účastní věřící z Polska, Slovenska a České republiky. Čeští poutníci vyjdou společně od hrčavského kostela, pouti se s nimi zúčastní biskup Lobkowicz.

Odry, od 26. srpna

W. A. Mozart: Korunovační mše

Festival duchovní hudby v Odrách zahájí koncert Chrámového sboru a orchestru Chorus Collegium v kostele sv. Bartoloměje. Zazní Mozartova Korunovační mše a další skladby.

Semanín, 27. srpna

Bartolomějská pouť

Bartolomějská pouť s poděkováním za deset let oprav kostela se koná v Semaníně. Hudební doprovod obstarají Peštovi a Kántry kapela Polička. Pěší poutníci mohou vyjít z České Třebové.

Šenov, 27. srpna

O vědě, náboženství a umění

V kostele Prozřetelnosti Boží v Šenově u Ostravy bude „O vědě, náboženství a umění“ besedovat astronom a astrofyzik Jiří Grygar, fyzik Zdeněk Stuchlík a sociolog Jiří Siostrzonek.

Vysoké Tatry, 30. srpna – 3. září

S milosrdnými bratry do hor

Výlet do Vysokých Tater s milosrdnými bratry se nabízí mladým mužům hledajícím své povolání v touze sloužit bližním, nemocným a potřebným. Bude čas na turistiku i duchovní rozhovory.

Lučina, 2. a 3. září

Festival Na vodě

Multižánrový mezinárodní festival Na vodě se uskuteční opět v přírodním amfiteátru na přehradě Lučina u Tvarožné Lhoty. Účinkuje Petr Bende Band, Folk Team a další.

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.