Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 23. 1. 2018
925. díl
23. 1. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Papežovo rozloučení s Latinskou Amerikou 

Poslední mši svatou při cestě do Latinské Ameriky sloužil papež František v Limě. Na letecké základně Las Palmas se shromáždilo milion tři sta tisíc lidí. V homilii poslední mše svaté této své návštěvy Latinské Ameriky papež naléhal na ty, kteří v současnosti kráčejí ve svých komunitách různým tempem, aby věnovali pozornost lidem na okraji společnosti, které možná dříve přehlíželi.

 

Nový pomocný biskup pražský

Papež František dnes jmenoval nového pomocného biskupa pro pražskou arcidiecézi. Stal se jím její generální vikář Mons. Zdenek Wasserbauer. Na plenárním zasedání České biskupské konference v Praze to oznámil apoštolský nuncius Giuseppe Leanza.

 

Ekumenická slavnost v Praze

Na ekumenické slavnosti v kostele sv. Vojtěcha v Praze-Dejvicích se shromáždili  nejvyšší představitelé křesťanských církví, aby v rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů společně následovali liturgii, kterou letos připravili karibští křesťané všech denominací.

 

Pouť za jednotu křesťanů na Velehradě

V rámci celosvětového Týdne modliteb za jednotu křesťanů slavil poutní mši svatou ve velehradské bazilice pomocný biskup olomoucký Antonín Basler. Na závěr slavnostní bohoslužby se kněží s poutníky společně pomodlili v kapli Panny Marie, Matky jednoty.

 

Památka Jana Palacha

Před 49 lety se v Praze upálil student Jan Palach. Jeho hrdinství připomněl pietní akt u posmrtné masky na budově Filozofické fakulty a vzpomínka ve výroční den jeho smrti, které se zúčastnili hlavně zaměstnanci a studenti Univerzity Karlovy. Konala se v pražském Carolinu v prostorách Husova nádvoří.

 

Mše svatá za rozvedené

Před pěti lety vzniklo v Prešově společenství na pomoc rozvedeným křesťanům. Hlavním celebrantem mše svaté v konkatedrále sv. Mikuláše byl páter Ladislav Csontos (Čontoš), který se rozvedeným katolíkům věnuje.

 

Zvídálkové, vzhůru do muzea!

Program pro rodiny s dětmi nazvaný „Zvídalkové, vzhůru do muzea!" připravilo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. V rámci výstavy o nočním životě zvířat vysvětluje, jak a pomocí čeho se zvířata ve tmě orientují a jaký vliv na jejich život má člověk. Výstava potrvá do 4. března.

 

 

 

VE ZKRATCE

 

•   V Polsku začal měsíc modliteb za krajany žijící v zahraničí. Mši svatou za ně, jejich rodiny a zesnulé celebroval v kostele bosých karmelitánů v Přemyšli arcibiskup Adam Szal. Jak řekl v homilii, těší ho množství krajanů, kteří se v zahraničí účastní bohoslužeb, i když musí často ujet hodně kilometrů. Na druhé straně však mnozí na slavení neděle zapomínají, nenacházejí cestu k Bohu ani ke svátostem a stávají se z knich eurosirotci.

 

•   V bratislavské farnosti Povýšení svatého kříže se zapojily další desítky věřících do duchovní adopce nenarozeného dítěte. Duchovní adopce je součástí projektu Devět měsíců za život. V Bratislavě se do ní během pěti mší za život zapojilo na tři sta věřících. Po celé zemi iniciovala mše svaté na tento úmysl také Slovenská biskupská konference. Do adopce se mohou zapojit i ti, kteří se osobně mší za život neúčastnili.

 

•    Na Slovensku skončil další ročník kolednické Dobré noviny. Mladí lidé v celé zemi roznášeli radostnou zvěst všem, kteří jim otevřeli svá srdce i dveře. Konečný výsledek sbírky bude známý až koncem března, už teď však byla překonána hranice jeden milion euro. Hlavní projekt ukončeného ročníku podpoří zdravotní středisko na severu Etiopie, které vedou sestry vincentky. Také další peníze pomohou lidem v subsaharské Africe.

 

•   Českou republiku čeká druhé kolo prezidentských voleb. Stále platí výzva České biskupské konference k aktivní účasti na volbách a při výběru příštího prezidenta republiky. Je možné se také zapojit do několika modlitebních iniciativ, někteří biskupové se k volbám vyjádřili individuálně. Využijte i vy svého práva volit svobodně a zodpovědně, vyzývá rovněž Synodní rada Českobratrské církve evangelické.

 

•   Nově je centrem slavení eucharistie v děkanském kostele sv. Václava v Sušici zrekonstruovaný mramorový oltář. Při slavnostní mši svaté ho posvětil biskup Vlastimil Kročil. Koncelebroval děkan českobudějovické katedrály P. Zdeňek Mareš, který oltář sušické farnosti daroval. Před rekonstrukcí byl součástí českobudějovické katedrály. Z ní získala sušická farnost darem rovněž původní svícny.

 

•    Stánek církevní a klášterní turistiky na letošním veletrhu Regiontour navštívilo několik tisíc lidí. Své aktivity v oblasti cestovního ruchu prezentovalo šest českých a moravských diecézí, Konference vyšších představených ženských řeholí a opolská diecéze jako zahraniční partner. Největší zájem měli návštěvníci o nabídku zázemí na farách či v klášterech, kde lze najít prostor pro odpočinek a obnovu duchovních, duševních i fyzických sil.

 

 

 

Z DIÁŘE

 

Česká republika, do 26. ledna

Modlitba za prezidenta

K modlitbě novény za volbu prezidenta České republiky je možné se připojit kdekoliv, případně přijít do pražské katedrály denně ve čtvrt na pět odpoledne. Text modlitby připravil prof. Petr Piťha.

 

Jeseník nad Odrou, 26. ledna

Setkání s P. Ladislavem Heriánem SDB

Setkání se salesiánem P. Ladislavem Heriánem se uskuteční v Jeseníku nad Odrou. Po mši svaté v kostele Nanebevzetí Panny Marie bude přednáška na téma Boží milosrdenství a beseda.

 

Brno, 27. ledna

Setkání kamarádů Proglasu

Setkání Kamarádů Proglasu se koná v aule Biskupského gymnázia v Brně. Na setkání se těší Mons. Martin Holík, redaktoři i další pracovníci. Program zakončí mše svatá.

 

Praha, 27. ledna

Masopust 2018

Pražský masopustní průvod bude směřovat od stanice metra Opatov ke Komunitnímu centru Matky Terezy. Budou hry a soutěže pro rodiče i děti, tvořivá dílna a Klaunování s Robertem.

 

Svatá Hora, 28. ledna

Prohlídky zvonice

Při prohlídce svatohorské zvonice se návštěvníci dovědí mnohé o zdejších zvonech, jejich rozmístění i o tom, v jakém tónu laděné. Ze zvonice se nabízí také pohled na Příbram.

 

Vranov nad Dyjí, 29. ledna

P. Marek Dunda: Krokodýl

Kniha P. Marka Dundy nazvaná Krokodýl bude slavnostně představena ve Vranově nad Dyjí. Publikace s mnoha duchovními impulzy rozšiřuje nabídku duchovní literatury.

 

Praha, 2. února

Auto-tour de Prague

Křížová cesta kolem Prahy autem začne mší svatou v kostele sv. Jakuba Staršího ve Stodůlkách. Na každém dalším zastavení budou modlitby i slovo k zamyšlení. Pouť

skončí u kostela Panny Marie Vítězné.

 

Kroměříž, 2. února

Zahájení koncertního cyklu

Cyklus Bacha na Mozarta bude slavnostně zahájen v Kroměříži recitálem Adama Plachetky. Za doprovodu Czech Ensemble Baroque zazní árie z oper Mozartových a Salieriho.

 

 

Reportáž z Rome reports:

Pope Francis warns of “Jonah syndrome” in his final Mass in Peru

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.