Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 23. 10. 2018
23. 10. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Mons. Jan Baxant sedmdesátníkem

Několik životních výročí oslavil děkovnou mší svatou v litoměřické katedrále biskup Jan Baxant. Kromě sedmdesátých narozenin slavil také deset let biskupské služby a 45 let kněžství. Do Litoměřic přijeli biskupové z České republiky i zahraničí a účastnili se také zástupci veřejného života.

 

Misijní neděle v Luhačovicích

Misijní neděle je společná pro celou církev. Připomíná nám naše povolání, které vychází ze křtu: být těmi, kteří přinášejí druhým radostnou zvěst evangelia. Farníci v Pozlovicích pořádali na misijní neděli tradiční „Misijní koláč“. Prodejem koláčů pomáhají potřebným a chudým.

 

Žehnání nemocniční kaple

Nová nemocniční kaple ve Frýdku-Místku nese jméno patrona lékařů svatého Lukáše. Požehnal ji nemocniční kaplan Václav Tomiczek a administrátor frýdecko-místecké farnosti Jozef Novák. Každý den se otevírá pacientům, zaměstnancům i návštěvníkům nemocnice.

 

25 let školy JABOK

Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická JABOK oslavila dvacet pět let svého působení. V centru Prahy ji v roce 1993 otevřeli bratři salesiáni. Výročí si připomněla mší svatou a slavnostním večerem v Emauzském klášteře.

 

Svatohubertská slavnost v Bílé

Patrona myslivosti sv. Huberta oslavili mší svatou v obci Bílá zaměstnanci Biskupských lesů společně s  tamními obyvateli. Součástí slavnosti byl průvod od kostela sv. Bedřicha k loveckému zámečku. Čtrnáctý ročník slavností navázal na minulou tradici hospodaření církve v této části Beskyd.

 

Duchovní obnova zdravotníků

V duchovním centru svatého Františka z Pauly ve Vranově u Brna se na duchovní obnově sešli zdravotníci, sociální pracovníci a dobrovolníci nejen z hospiců.

 

  

VE ZKRATCE

 

•   Na 22. říjen připadá liturgická připomínka Jana Pavla II. Slaví se na výročí zahájení jeho pontifikátu, od kterého letos uplynulo čtyřicet let. Polský papež vstoupil do tehdejší doby hluboké studené války s apelem na nové otevření se Kristu. V letošní výroční den putovalo ke hrobu svatého papeže ve vatikánské bazilice obzvláště mnoho věřících. Pomodlil se u něj také papež František.

 

•    Na oběti hor se opět po roce vzpomínalo pod Ostrvou ve Vysokých Tatrách. Na symbolickém hřbitově u Popradského plesa jejich památku uctili příbuzní, přátelé či známí. Přečtením jmen obětí Tater na slovenské i polské straně za poslední rok vzdali hold všem, kteří v horách zahynuli. Pietní akt uzavřela mše svatá. Ke dni pietní vzpomínky bylo na tabulkách na hřbitově pod Ostrvou uvedeno 498 jmen.

 

•   Běh z Košic přes Velehrad do Bruselu pořádá slovenské sdružení „Oáza - naděje pro nový život“. Štafeta skončí 6. listopadu v Bruselu, kde se připravuje Evropské setkání lidí zažívajících chudobu. Na jeho slavnostním zahájení promluví také ředitel Oázy P. Peter Gombita. 28. října se běžci zastaví na Velehradě. Zúčastní se mše svaté a společně s Čechy oslaví sto let od vzniku společného státu.

 

 

•   Čeští a moravští biskupové i představitelé mužských a ženských řádů se sešli na plenárním zasedání v hotelu Clara Futura v Dolních Břežanech. V úvodním dnu se s nimi mohli věřící setkat v kostele sv. Jakuba Staršího v Praze-Zbraslavi na koncelebrované mši svaté, které předsedal biskup Zdenek Wasserbauer. Kázal biskup Josef Nuzík. V dalších dnech se bude jednání věnovat ekonomice i podnětům z komisí a rad ČBK.

 

•   Diecézní setkání seniorů se konalo v Hradci Králové. V kostele Nanebevzetí Panny Marie program otevřela mše svatá, kterou sloužil biskup Jan Vokál. V bloku přednášek hovořil Dr. Toman Brod, který přežil holocaust, P. Miloslav Fiala vzpomínal na své působení v diecézi v době komunismu a aktuální témata přiblížila europoslankyně Michaela Šojdrová. Na závěr seniorského dne zahrála cimbálová muzika.

 

•   Devátý ročník Mezinárodních dnů Petra Chelčického hostila jihočeská obec Chelčice. Program začal u pomníku významného náboženského myslitele a reformátora. Následovala ekumenická bohoslužba v kostele sv. Martina, kde zástupce pěti křesťanských církví a další přítomné přivítal P. Josef Prokeš. Kazatelem byl biskup Václav Malý. Celodenní program uzavřelo pásmo textů a písní k poctě Martina Luthera Kinga.

 

  

Z DIÁŘE

 

Ostrava, 24. října

Večer mladých

Večer mladých v Ostravě začíná mší svatou v kapli biskupství a pokračuje přednáškou s názvem „Ulice žije!“ Dobrovolníci z komunity Sant‘ Egidio v ní přiblíží svou práci s lidmi na ulici.

 

Opava, do 27. října

Varhanní soutěž Petra Ebena

Mezinárodní soutěže v Opavě se účastní téměř čtyři desítky mladých varhaníků z evropských zemí. Zakončí ji slavnostní koncert vítězů v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie.

 

Vsetín, 26. – 27. října

Konference pro křesťanské umělce

Čtyřiadvacetihodinová konference ve Vsetíně nabídne prostor pro společné chvály a modlitby, výběr ze seminářů a workshopů, možnost prezentovat své umění a mnoho dalšího.

 

Český Těšín, 26. – 28. října

Společná cesta

Víkendovou duchovní obnovu pro manželské páry pořádá v Českém Těšíně Škola nové evangelizace sv. Ondřeje. Bude mít formu zážitkového kurzu, nepůjde tedy jen o přednášky.

 

Třešť u Jihlavy, 26. - 28. října

Celostátní katechetický kongres

Celostátní katechetický kongres v Třešti u Jihlavy bude příležitostí k rozšíření odborných znalostí, načerpání inspirace a hlavně k setkání a výměně zkušeností.  Tématem je Misijní dimenze církve.

 

Praha, 27. října

Cena Celestýna Opitze

Ocenění udělované řádem milosrdných bratří převezmou v Praze tři laureáti při koncertu Davida Uličníka a Jiřího Škorpíka. Lékař Celestýn Opitz provedl první operaci v narkóze v Evropě.

 

Plzeň, 27. října

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří biskupství v Plzni nabídne výstavu k pětadvaceti letům diecéze a prezentaci farností. Bude možné prohlédnout si rovněž velký sál biskupství a plzeňské kostely.

 

Ostrava, 29. října

Domov pro Pavla

Výtěžek benefice v ostravské katedrále podpoří osmnáctiletého Pavla, který ochrnul na polovinu těla a teď mu hrozí i ztráta domova. V koncertu budou zpívat Hana Fialová a Tomáš Savka.

 

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.