Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 2.3.2017
844. díl
2.3.2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Padesát let Komunity z Capodarca

Papež František přijal na audienci dva a pů tisíce dobrovolníků a chovanců Komunity z Capodarca. S italskou komunitou se setkal u příležitosti oslav padesátého výročí jejího vzniku. Jako nevládní organizace dnes pečuje o vážně nemocné a zejména postižené. Založil ji P. Franco Monterubbianesi. Současný ředitel P. Vinicio Albanesi se podělil o několik osobních zkušeností.

 

Apoštolská cesta do Jižního Súdánu

V letošním roce plánuje papež František návštěvu Portugalska, Indie a Bangladéše. Teď nastal čas přidat ještě další možnou cestu, do Jižního Súdánu. Svatý otec svůj záměr prozradil při návštěvě římské anglikánské farnosti Všech svatých.

 

Začátek postní doby v Brně

Brněnští vysokoškoláci se pravidelně scházejí na studentských bohoslužbách v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Na popeleční středu společně vstoupili do postní doby. Při mši svaté proběhla také sbírka na adoptovanou sedmiletou holčičku Modelene z Haiti.

 

Duchovní obnova na Velehradě

Ve velehradském poutním a exercičním domě Stojanov se konala víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel. Duchovní na modlitbu a společné zamýšlení se nad různými prvky liturgie. Duchovní obnovu vedl Mons. Vojtěch Šíma.

 

Kurz hospicových dobrovolníků

Odborné kurzy pro své nové dobrovolníky připravuje pravidelně ostravský Hospic sv. Lukáše. Naplňují ho desítky hodin teorie i praxe tak, aby absolventi mohli nemocným v závěru života pomáhat s lidskou účastí, ale také kvalifikovaně. Ke každému přistupují individuálně, zároveň však tvoří dobrý tým.

 

Výstava v Anežském klášteře

Národní galerie v Praze zveřejnila podkresby deskových obrazů ze 14. až 16. století. Výstavu „Očím skryté“ mohou návštěvníci vidět v Anežském klášteře. Infračervené snímky podkreseb dokládají i případné rozdíly mezi původním záměrem malíře a výsledným dílem.

 

Závody hospodářských koní v Těrchové

Pozvednout selského ducha a ukázat, že sedláci nevysedávají jen v hospodě špinaví a smrdiaci od hnoje, se rozhodla skupina terchovská nadšenců a připravila závody gazdovských koní. Autorem myšlenky byl Jan Grondžák.

 

 

VE ZKRATCE

 

•    Slovenský salesián Titus Zeman po zavření klášterů v roce 1950 dvakrát tajně převedl mladé bohoslovce přes Rakousko do Itálie. Při třetím přechodu hranic byl zatčen a obviněn ze špionáže a velezrady. Ve vězení prožil třináct let, v roce 1969 na následky věznění zemřel. Papež schválil dekret o jeho mučednictví, který otevírá cestu k beatifikaci. Podle vicepostulátora procesu může být Titus Zeman přímluvcem za nová povolání.

 

•   Předseda Papežské rady pro náboženský dialog kardinál Jean-Louis Tauran se v Káhiře zúčastnil zasedání dialogu mezi Apoštolským stolcem a muslimskou univerzitou Al-Azhar. Jak po jeho návratu oznámilo Rádio Vatikán, dostal Svatý otec pozvání do Egypta. Kardinál Tauran vyjádřil přesvědčení, že tato cesta by byla podporou místní církve i další pobídkou k mezináboženskému dialogu, o který univerzita Al Azhar usiluje.

 

•    Šestý ročník celoslovenské sbírky Postní krabička pro Afriku spustila Popeleční středou Slovenská katolická charita. Už před začátkem půstu rozeslala do více než šesti set padesáti farností po celém Slovensku čtyřicet tisíc obálek s postními krabičkami. Na obalu přinášejí tvář a příběh pětiletého Maniriha z Rwandy. Výtěžek sbírky pomůže dětskému vzdělávacímu a zdravotnickému centru v Ugandě, které slovenská Charita provozuje.

 

•  Velikonoční várce piva Pilsner Urquell požehnal v plzeňském pivovaru biskup Tomáš Holub. Navázal tak na několikaletou tradici svého předchůdce Františka Radkovského.  Požehnal také všem pracovníkům pivovaru. V dubnu poputuje 2017 lahví z požehnané várky do Vatikánu. Při audienci budou spolu se zvonem, při jehož výrobě bylo použito i plzeňské pivo, předány papeži Františkovi.

 

•   Výstava Svědkové lidskosti s podtitulem Odpůrci nacismu z řad sudetoněmeckých křesťanů v letech 1938 – 1945 je k vidění v Emauzském klášteře v Praze. Přibližuje osudy pěti kněží, dvou řeholnic a tří laiků, kteří se postavili proti nacismu. Zemřeli v koncentračních táborech nebo byli popraveni. Od dubna bude výstava putovat Českou republikou. Loni byla její německá verze prezentována ve Würzburgu.

               

•   Vítězkou loňského ročníku ankety Strom roku se stala lípa na Lipce z Chrudimska. Osm set let stará lípa roste u cesty směřující k místu, které je dnes upravené jako hrobka původních majitelů panství. Jako vítězka národního kola postoupila památná lípa do internetového hlasování o Evropský strom roku 2017. Slavnostní vyhlášení výsledků této ankety a ocenění vítězného stromu proběhne 21. března v Bruselu.

 

 

Z DIÁŘE

 

Olomouc, 6. března

Gregoriánský chorál

Březnové Setkání u studny v Olomouci začne malým koncertem Svatomichalské gregoriánské scholy v katedrále. Pokračovat bude v kavárně Amadeus besedou s Josefem Gerbrichem.

 

Praha, 8. března

Půst v dialogu

Nejen senioři jsou v rámci své Akademie zváni na postní duchovní obnovu, tentokrát na téma Půst v dialogu. V Pastoračním středisku v Praze-Dejvicích ji povede jáhen Martin Opatrný.

 

Opava, 9. března

Duše muže a její proměna

Seminář pro ženy na téma „Duše muže a její proměna“ povede v Opavě Petr Smékal. Dlouhodobě zabývá komunikací mezi mužem a ženou, třeba i slaďováním jejich představ a očekávání.

 

České Budějovice, 10. března

Martin Luther a jeho doba

Nový kurz církevního historika prof. Martina Weise bude probíhat v Českých Budějovicích. V šesti čtyřhodinových blocích přiblíží dobu, život a dílo reformátora Martina Luthera.

 

Příbor, 10. března

Počátky hukvaldského panství

Středověký rod Hückeswagenů pocházel z Porýní. O něm a počátcích hukvaldského panství za vlády Přemyslovců ve třináctém století bude v příborském muzeu přednášet Igor Jalůvka.

 

Chrudim, 10. – 12. března

Ikonopisecká dílna

Kurz psaní ikon v Chrudimi povede františkán bratr Šimon. Účastníci se naučí připravovat dřevo, míchat barvy i další pracovní postupy. Vytvoří si také svou křesťanskou ikonu.

 

Plzeň, 10. – 12. března

Nade všechno mějte lásku

Ekumenická konference pro mladé UNIT se bude konat v Plzni, letos na téma „Nade všechno mějte lásku“. Na programu budou společné večery chval, kázání, semináře a mnohé další.

 

Dřevohostice, 10. - 12. března

Jarní pouť Antiochie

Společenství Antiochia zve na jarní prosebnou pouť v Dřevohosticích na Přerovsku. Cílem pěší pouti bude Svatý Hostýn a bohoslužba v tamní bazilice. Bude také další program.

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.