Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 24. 1.2019
24. 1.2019
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Místa panamských setkání

V Panamě pozná papež František s poutníky i jedno z nejvýznamnějších historických měst Latinské Ameriky.  Nazývá se Stará Panama  a od centra moderního velkoměsta je vzdáleno zhruba deset kilometrů. Jeho ruiny jsou pozůstatkem jednoho z prvních evropských velkoměst na americkém pobřeží Tichého oceánu.

 

Pronásledování křesťanů ve světě

Křesťanská nevládní organizace Otevřené dveře informovala o stále větším pronásledování křesťanů ve světě. Potvrzuje, že kvůli víře je pronásledován jeden z devíti křesťanů.

 

Ekumenická bohoslužba ve Zlíně

V Týdnu modliteb za jednotu křesťanů se konala ekumenická bohoslužba také v římskokatolickém kostele sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně. Setkali se při ní věřící sedmi církví, které ve městě působí. Při společné modlitbě prosili o jednotu křesťanských církví na celém světě.

 

Olomoucká Charita na Ukrajině

Více než čtyři sta vánočních balíčků od českých dárců přivezli na Ukrajinu pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc. Zavítali do Charit v Ternopilu a Kolomyji a do sociálního centra v Lopatyně.

 

Přežila jsem Gulag

Když bylo brněnské rodačce Věře Sosnarové 14 let, byla spolu se svou matkou a devítiletou sestrou odvlečena do ruského pracovního tábora na Sibiři. Bylo to v roce 1945 a v gulagu žila dalších 19 let.

 

Mezinárodní cena za humanismus

Mladého lékaře ze Středoafrické republiky Cédrica Ouanekpona (Sedrika Uankpona) podporovala při studiu česká společnost SIRIRI. V lednu mu byla udělena Mezinárodní cena za humanismus.

 

Píseň pro Panamu 2019

Peruánský zpěvák a skladatel Elton Rey vystupuje na Světovém setkání mládeže počtvrté. Také v Panamě se chce zapsat do povědomí účastník svou písní.

 

 

Z DIÁŘE

 

Příchovice, 25. - 27. ledna

Panama - víkend

Centrum mládeže v Příchovicích pořádá víkend s propojením na Panamu. Bude mše svatá s biskupem Janem Baxantem, přednáška biskupa Tomáše Holuba a sledování vigilie s papežem Františkem.

 

Velehrad, 25. - 27. ledna

Duchovní obnova

Víkendová duchovní obnova na Velehradě je určena hlavně těm, kteří přijali svátosti v dospělosti, ale zváni jsou i další, kteří si chtějí prohloubit duchovní život. Setkání povede otec Vítězslav Řehulka.

 

Stonava a Orlová, 26. a 27. ledna

100 let od sedmidenní války

Koncem ledna uplyne sto let od tzv. sedmidenní války o Těšínsko. Výročí připomene ekumenická bohoslužba ve Stonavě a pietní akt u památníku padlým na hřbitově v Orlové.

 

Ostrava, 27. ledna

Pocta Petru Ebenovi

Koncert k nedožitým devadesátým narozeninám Petra Ebena se koná v Ostravě v evangelickém kostele. Účinkuje místecký chrámový sbor Cantores Domini a jako host Ostravské zvonky.

 

Olomouc, 28. ledna

Jano Köhler

Nová kniha „Jano Köhler“ bude představena v olomouckém Arcibiskupském paláci. Publikaci o významném malíři požehná arcibiskup Graubner, promluví zástupci samospráv a zahrají studenti Konzervatoře.

 

Praha, 29. ledna

Filipínské rugby

Dokumentární film Martina Rýznara z prostředí dětí bez domova na Filipínách uvidí diváci v Komunitním centru sv. Prokopa v Praze-Stodůlkách. Následuje diskuse s jeho tvůrci.

 

Brno, 29. ledna

Autorský večer

Autorský večer s brněnským biskupem Církve československé husitské a spisovatelem Jurajem Jordánem Dovalou se koná v jihomoravské metropoli ve sborovém domě Betlém.

 

Brno-Žabovřesky, 30. ledna

Bible – nebezpečná kniha

Další Žabovřeské rozmlouvání se koná v kostele Panny Marie Pomocnice v Brně-Žabovřeskách. Hostem tentokrát bude biblista a religionista, kazatel církve bratrské Pavel Hošek.

 

Český Těšín, 27. ledna

Koledy a duchovní hudba

Koledy a duchovní hudba budou znít farním kostelem v Českém Těšíně. Skladby z různých dob a v různých jazycích zazpívá dětský sbor Trallala s doprovodem varhan, klavíru a dalších nástrojů.

 

Praha, 28. ledna

Den otevřených dveří

Na den otevřených dveří zve Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Zájemcům budou nabídnuty podrobné informace o všech studijních programech.

 

 

Reportáže Rome reports:

Most symbolic places the pope will visit in Panama

In 11 countries of the world Christians suffer extreme persecution

 

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.