Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 25. 5. 2017
868. díl
25. 5. 2017
Dobré zprávy pro všechny.

EPORTÁŽE

 

Americký prezident ve Vatikánu

Papež František přijal na soukromé audienci ve Vatikánu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Přivítal ho německý arcibiskup Georg Ganswein, který ho také provedl Apoštolským palácem. Třicetiminutového rozhovoru za zavřenými dveřmi zúčastnil se i Mons. Mark Miles z Vatikánu.

 

Setkání nemocničních kaplanů

V Brně na Petrově se uskutečnilo šesté jarní republikové setkání nemocničních kaplanů. Jeho cílem bylo vzdělávat se, vzájemně se povzbudit a probrat aktuality z jednotlivých diecézí. Setkání uzavřela mše svatá.

 

Tři dny křesťanské spirituality

Tři dny křesťanské spirituality uspořádalo Pastorační středisko brněnské diecéze a Karmelitánské nakladatelství v Brně. Třináctý ročník duchovní obnovy zahájila přednáška v aule Biskupského gymnázia.

 

Husitská fara v Horních Počernicích

Po rekonstrukci otevřeli zástupci Církve československé husitské a pravoslavné církve husitskou modlitebnu a faru v Praze-Horních Počernicích. Ve farním sále nově působí dětský klub Divizna. Pamětní deska na domě připomíná pravoslavného biskupa Gorazda, který se tady ukrýval před nacisty.

 

Výročí prospěšné společnosti SIRIRI

Jedenáct let činnosti oslavila obecně prospěšná společnost SIRIRI na střeše pražské Lucerny. Pestré aktivity SIRIRI směřují k pomoci Středoafrické republice. Setkání bylo příležitosti poděkovat všem dobrovolníkům a spolupracovníkům za pomoc a podporu. Bez ní by nebyl vytvořen ani program „Škola hrou“ pro rozvoj školství ve Středoafrické republice.

 

Florbalový turnaj vozíčkářů

Za účasti šesti týmů probíhá v Ostravě Play off Česká pošta extraligy ve florbalu vozíčkářů. Co nejlepší podmínky pro sportovní zápolení stejně jako příjemné prostředí pro sportovce a jejich fanoušky připravili pořadatelé z domácího FBC Abak.

 

  

VE ZKRATCE

 

•   Po koncertu Ariany Grande v britském Manchesteru došlo k teroristickému útoku, při kterém zemřelo dvaadvacet lidí a sto dvacet dalších je zraněno. Papež František ve svém kondolenčním telegramu označil krveprolití za „barbarský útok“ a „nesmyslné násilí“. Den po tragedii se na pietní akci v centru Manchesteru sešly tisíce lidí. Památku obětí uctili minutou ticha a připojili se k modlitbám.

 

•   Tradiční Dny evangelické církve začaly v Berlíně. Otevřela je debata kancléřky Angely Merkelové s bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou v centru metropole před Braniborskou bránou. Na čtyřdenní program Kirchentagu připravili organizátoři na dva tisíce dalších akcí, očekává se účast až sta tisíc lidí. Závěrečné bohoslužby pod otevřeným nebem ve Wittenbergu by se mělo zúčastnit na dvě stě tisíc lidí z celého světa.

 

•   Spišské Podhradí a Spišská kapitula ožívají pátým ročníkem kulturně-duchovního festivalu nazvaného Spišský Jeruzalém. Čtyřdenní program nabízí pestrou paletu přednášek, koncertů, divadelních představení a výstav, připraven je i program duchovní. Poslední den festivalu vystoupí smíšený řeckokatolický chrámový sbor Chrystostomos z Vranova nad Teplou a společnost Via Cassa sehraje středověké divadelní představení.

 

•    Biskup František Václav Lobkowicz udělí 28. května biskupské svěcení generálnímu vikáři Martinu Davidovi, kterého papež František jmenoval pomocným biskupem ostravsko-opavským. Spolusvětiteli budou olomoucký arcibiskup Jan Graubner a brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Biskupské svěcení začíná v katedrále Božského Spasitele v patnáct hodin a televize Noe ho bude vysílat v přímém přenosu.

 

•   Dveře a prostory kostelů v Hradci Králové se už počtvrté na týden otevřely veřejnosti se širokou nabídkou různých programů. Po tradičním zahájení mší svatou pro rodiny s dětmi v neděli následovala zahradní slavnost u sester Notre Dame. Každoročně se na ní setkávají věřící různých vyznání a z různých církví i lidé nevěřící. Také další dny Týdne otevřených kostelů nabízejí přednášky, výstavy svědectví, liturgické drama a další zajímavá setkání.

 

•  První stálá expozice haptických modelů v Jihočeském kraji zpřístupňuje zrakově postiženým umění prostřednictvím předmětů určených pro vnímání hmatem. V kostele Obětování Panny Marie v Českých Budějovicích ji otevřel biskup Vlastimil Kročil a děkan Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity Michal Vančura. V první fázi jsou zpřístupněny modely tří gotických reliéfů s popisky děl v Braillově písmu, postupně se expozice rozšíří.

  

 

Z DIÁŘE

 

Praha, do 28. září

… Mezi svobodou a totalitou

Výstava „Josef kardinál Beran - Mezi svobodou a totalitou“ je k vidění v kostele Nejsvětějšího srdce Páně v Praze. Vystaveny jsou archiválie a předměty, které užíval, i dary od českých věřících.

 

Praha, 28. května

Jihoměstské posvícení

Před deseti lety bylo posvěceno pražské Komunitní centrum Matky Terezy. Mši svatou k připomenutí výročí bude celebrovat P. Vojtěch Kodet. Pohádku pro děti zahraje Víťa Marčík ml.

 

Brno, 28. května

Koncert pro Nesvačilku

Na benefiční koncert vážné hudby ve prospěch dokončení kaple Panny Marie bolestné s meditačním parkem v Nesvačilce zve farnost Moutnice. V kostele u jezuitů v Brně vystoupí Musica animae.

 

Praha, 30. května

Křesťané a šoubyznys

Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková pracují jako scénáristé a režiséři pro řadu médií. O svých zkušenostech budou hovořit v Komunitním centru v Praze-Stodůlkách.

 

Plzeň, 31. května

Den Plzeňské Madony

Na oslavu dne vzniku plzeňské diecéze při bohoslužbě se zvláštní pozorností věnované Plzeňské Madoně zve do katedrály biskup Tomáš Holub. Bude také otevřena výstava o blahoslaveném Hroznatovi.

 

Ludgeřovice, 31. května

Pouť Charit

Letošní pouť Charit ostravsko-opavské diecéze se bude konat v Ludgeřovicích. Mši svatou bude sloužit biskup František Václav Lobkowicz, další program mimo jiné připomene biskupa Nathana.

 

Zábřeh, 1. června

O Božím milosrdenství mezi námi

 „O Božím milosrdenství mezi námi: Jak hovoří Bible o Bohu a co z toho vyplývá pro člověka“, takový je název přednášky P. Ladislava Heryána. Zve křesťanská akademie v Zábřehu.

 

Velká Morava, 1. - 4. června

Dny slovanské kultury

Dny slovanské kultury letos představí kulturu polskou a chorvatskou. Konají se opět v místech spojených s tradicí Velké Moravy, tedy v Uherském Hradišti, Starém Městě, Modré a Velehradě.

 

 

 

Reportáž z Rome reports:

Pope asks Donald Trump to work to build peace

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.