Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 25. 9. 2018
25. 9. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Papež František ve Vilniusu

Apoštolskou cestu do Pobaltí zahájil papež František v hlavním městě Litvy Vilniusu. Na letišti ho přivítala litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová, členové vlády, představitelé místní církve i děti v tradičních krojích.

 

Prozatímní dohody Vatikánu s Čínou

Po dlouhém vzájemném sbližování Svatého stolce a Číny byla podepsána Provizorní dohoda ohledně jmenování biskupů.

 

Dožínky čtyř národů

Za účasti místních rodáků i Romů, hostů ze Slovenska a Gorolů z Polska se konaly dožínkové slavnosti v Ostravě Kunčičkách, Po mši se všichni přesunuli v průvodu do areálu hasičárny, kde se podával tradiční bigos a čepovalo svatováclavské pivo. Vystoupily děti ze souboru goralských tanců a písní.

 

Církevní hotel v Dolních Břežanech

Náročnou rekonstrukcí vznikl z bývalé letní rezidence pražských arcibiskupů v Dolních Břežanech čtyřhvězdičkový hotel Chateau Clara Futura. Myšlenka zemřelého arcibiskupa Miloslava Vlka tak po dlouhých letech došla své realizace.

 

Den otevřených dveří Radia Proglas

Hlavní redakce Radia Proglas v Brně se opět otevřela návštěvníkům. Pro posluchače z různých částí republiky byly připraveny prohlídky redakce, workshopy i hudební vystoupení. Nechyběla ani společná modlitba Anděl Páně vysílaná v přímém přenosu.

 

Petice na podporu manželství

Petici s více než 50 000 podpisy předali zástupci Aliance pro rodinu předsedkyni petičního výboru parlamentu Heleně Válkové, Petice podporuje poslanecký návrh, který chce ústavně zakotvit manželství jako svazek muže a ženy. Její podepisování stále pokračuje.

100 let republiky

Stylová oslava stého výročí založení Československa se konala v parku a na nádvoří zámku Šilheřovice. Na jednom pódiu mimo jiné zahrály hvězdy swingu z Česka i Slovenska, vystoupil také kytarový virtuóz Štěpán Rak a kytarista Jan-Matěj Rak.

VE ZKRATCE

 

• Novým apoštolským nunciem v České republice jmenoval papež František Američana Charlese Daniela Balva. Rodák z Brooklynu působil v diplomatických zastupitelstvích Svatého stolce v řadě zemí. V dalších byl apoštolským nunciem, mimo jiné v Keni a v Súdánu. Hovoří anglicky, italsky, španělsky a francouzsky. Protože působil také jako rada Apoštolské nunciatury v Praze, orientuje se i v češtině.

• Hlavní oslavy Jubilejního roku prešovské archieparchie a dvoustého výročí prešovské eparchie se konaly v největším poutním místě slovenských řeckokatolíků v Ľutině. Slavnostní liturgii předsedal arcibiskup Ján Babjak, hlavním hostem a kazatelem byl prefekt Kongregace pro východní církve kardinál Leonardo Sandri. Přítomno bylo na třicet arcibiskupů a biskupů ze Slovenska i zahraničí.

• Ve 155 farnostech ve Vídni a Dolním Rakousku probíhá do 22. října charitní sbírka trvanlivých potravin. Kromě nich dostávají lidé a rodiny zasažené chudobou za symbolickou cenu také hygienické potřeby. K dispozici je i sociální pracovník, který může pomoci najít východisko ze svízelné sociální situace. Na zahájení sbírky vyzval kardinál Christoph Schönborn a předseda Charity Michael Landau občany k její podpoře.

• Svatováclavské putování Prahou s Palladiem Země české se uskuteční opět 27. září. Procesí začne na Pražském hradě mší svatou ve svatojiřské bazilice a v katedrále ve svatováclavské kapli. Putování se zastaveními k modlitbám v chrámech a žehnáním na významných místech zakončí duchovní setkání na Václavském náměstí. U sochy sv. Václava Palladium převezme kardinál Dominik Duka.

• Oslavy stého výročí založení Českobratrské církve evangelické budou v Pardubicích od 27. do 30. září. Motto tradičního sjezdu mládeže a celých oslav zní „Radujme se vždy společně“. Na několika místech ve městě budou koncerty pro všechny generace, přednášky, panelové diskuze, divadelní představení, výstavy, bohoslužebná setkání a další aktivity. Hlavní bohoslužba bude pod širým nebem na náměstí.

• Den Charity připadá na 27. září, tedy na svátek sv. Vincence z Pauly. Po celé republice se konají dny otevřených dveří a další akce. Charita rovněž děkuje za podporu a přízeň dobrovolníkům a dárcům. Program v Brně obohatí hudební vystoupení klientů stacionáře Effeta nebo aktivity pro nejmenší. Den otevřených dveří v Novém Hrozenkově doplní soutěž o nejlepší štrúdl. V Černé Vodě bude první pouť Charity Jeseník.

Z DIÁŘE

 

Frýdek-Místek, 26. září

Pouť seniorů

Mše svatá, přednáška, vystoupení dětí, …

Pouť seniorů začne ve frýdecké bazilice, mši svatou bude sloužit o. Roman Janáč. V zámku pak bude občerstvení a možnost sdílení, bude i přednáška a vystoupí soubor Ostravička.

Pardubice, 27. září Barocco sempre giovane

Soubor Barocco sempre giovane zahájí podzimní cyklus koncertů v Pardubicích. Sólistou bude držitel mnoha ocenění ze světových soutěží, mladý klarinetista Irvin Venyš.

Strakonice, 27. - 30. září

Pouť ke sv. Václavu

Poutní program ve Strakonicích začne koncertem pěveckých sborů Hlasoň, Fere angeli a chrámového sboru. Na svátek sv. Václava bude mše svatá s modlitbou za město a život v něm.

Žďár nad Sázavou, 29. září

Den venkova

V celodenním programu ve Žďáru nad Sázavou budou ukázky spousty zemědělských dovedností, mnohé si mohou návštěvníci vyzkoušet. Letošním hlavním tématem je sucho.

Rejchartice, 29. září

Svatomichalská pouť

Svatomichalská pouť v Rejcharticích začne slavnostní mší svatou. Odpoledne zazpívá Eva Benešová operní melodie a zahraje kapela Holátka. Další pestrý program doplní tradiční jarmark.

Starý Jičín, 29. září

Běh sv. Václava

Běh sv. Václava ve Starém Jičíně je pro všechny, trasa je dlouhá 4,5 kilometru. Start je u Oční studánky a cíl u kostela sv. Václava, kde bude po vyhlášení výsledků mše svatá.

Vrchlabí, 30. září

Mše svatá věnovaná dětem

Mše svatá věnovaná především dětem bude v kostele sv. Vavřince ve Vrchlabí. Na závěr budou požehnány školní batohy a aktovky, které si přítomní donesou. Po bohoslužbě bude pohádkový program.

Příbor, 30. září

Žehnání varhan

Obnovené varhany v kostele sv. Valentýna v Příboře požehná při slavnostní mši svaté pomocný biskup Martin David. V inauguračním koncertu je představí varhaník a skladatel Martin Šturm.

Reportáže z Rome reports:

Pope in Lithuania: warns of voices that sow division and confrontation

Vatican and China sign historic deal to appoint new bishops

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.