Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 27. 6. 2017
877. díl
27. 6. 2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

Kongres hnutí Serra International

Papež František se setkal se členy mezinárodního sdružení laických katolíků Serra International. Jádro papežova poselství tvořily dvě jednoduché a základní myšlenky: přátelství a poslání.

Obavy z krize ve Venezuele

Bývalí prezidenti Bolívie a Kolumbie, Jorge Quiroga a Andrés Pastrana se setkali s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem. Vyjádřili před ním své obavy ze zatím posledního úderu venezuelského prezidenta Nicolase Madura: Vyhlásil volby do jediné instituce, ve které má dosud opozice většinu.

Válka a hlad v Jižním Súdánu

Vatikánské diplomatické sbory chtějí i nadále působit v zemích, jakými jsou Venezuela a Jižní Súdán, přestože nedávné pokusy o spolupráci s nimi ztroskotaly. Yudith pracuje jako misionářka v Africe už téměř dvacet let.

Opravy Vlašské kaple v Klementinu

Vlašská kaple přiléhá ke kostelu Nejsvětějšího Salvátora a chrámu sv. Klimenta v pražské Karlově ulici. Nedávno prošla rekonstrukcí vnějšího pláště. Za účasti ministrů kultury České republiky a Itálie, která kapli vlastní, byla slavnostně ukončena první etapa oprav a zahájena rekonstrukce interiéru.

Konference o Titovi Zemanovi

Slovenský salesián Titus Zeman zemřel v roce 1969 na následky mučení a věznění komunistickým režimem. Za účasti hostů z Itálie se na Teologické fakultě v Košicích konala konference nazvaná Čtyři tváře Dona Tita Zemana.

Kefasfest v Dolních Kounicích

Tradiční křesťanský festival Kefasfest se konal opět o posledním červnovém víkendu v Dolních Kounicích. Tato akce pod otevřeným nebem dává prostor nejen hudbě, ale také divadlu a sportu. Především je však místem přátelských setkání s rodinnou atmosférou.

Hrdinové moderních dnů ve Městě svatých

Světci moderních dnů jsou v dnešním světě skutečně přítomní. Režisér Charles Kinnane, který natočil také „Lidskou zkušenost“, chce uvést jejich životy do povědomí prostřednictvím nové série „Město svatých“.

VE ZKRATCE

• Na výročním zasedání Asociace amerických knihoven v Chicagu získala kniha Tomáše Halíka „Chci, abys byl“ zlatou medaili a titul Kniha roku v oboru filozofie. Dílo se věnuje tématu lásky především z teologického úhlu pohledu. V anglickém překladu vyšlo loni, o jeho ocenění rozhodla porota složená ze čtenářů, knihovníků a knihkupců. Ceny byly uděleny v řadě kategorií, výsledky zveřejnili organizátoři na internetu.

• Ve slovenském řecko-katolickém poutním místě Ľutina se konala pouť rodin a setkání s dětmi, které byly u svého prvního svatého přijímání. Arcibiskup Ján Babjak při ní zasvětil prešovskou archieparchii Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu a Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Koncelebrantem svaté liturgie byl rovněž vladyka Milan Lach, nově jmenovaný apoštolským administrátorem severoamerické eparchie Parma.

• V kolumbijské Leticii se konalo třetí setkání Panamazonské církevní sítě. Její členové usilují o vytvoření nejvhodnějších strategií na ochranu amazonského biotopu. Ten je tvořen tropickými deštnými pralesy a rozkládá se na území Brazílie a dalších šesti zemí. V závěru setkání se odborníci a zástupci církví setkali s náčelníkem kmene původních obyvatel Uitoto, který představil návrh na smíření mezi domorodci a církví.

• Poprvé se v areálu nemocnice ve Vrchlabí uskutečnila ekumenická bohoslužba pod širým nebem. Kolem improvizovaného oltáře v prostoru nemocničního heliportu se shromáždili někteří pacienti, zástupci nemocničního personálu, představitelé města a další hosté. Spolu s děkanem římskokatolické farnosti P. Jiřím Šlégrem se v průběhu bohoslužby ujal slova zástupce církve evangelické Petr Chlápek a za husitskou církev Vladimír Hraba.

• Krameriovou cenu za nezávislou žurnalistiku převzali v Praze významní novináři, redaktoři a publicisté. Cena za televizní publicistiku byla udělena autorské a režisérské dvojici Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková. Společně natočili na šest set filmů a televizních pořadů, diváci televize Noe je znají například z cyklu Léta letí k andělům. Za celoživotní dílo byl oceněn spisovatel a publicista Benjamin Kuras.

• Druhého července uplyne sto let od bitvy u Zborova. V ní poprvé významně vystoupily Československé legie a položily tak základ naší republiky. Československá obec legionářská pořádá pouť na místo bitvy se slavnostním odhalením obnovené mohyly padlých. Občany z jejich domovských obcí zve k zapálení svíček u pomníků s jejich jmény. Výročí připomene i obřad na Olšanských hřbitovech a setkání na Vítkově.

Z DIÁŘE

Praha, od 26. června

Víra a krása

Hlavní součástí výstavy v pražském centru Alfirdaus jsou ukázky křesťanské, židovské a muslimské kaligrafie nebo předmětů používaných při obřadech těchto náboženství.

Litoměřice, od 27. června

Otevřené kostely

Letní komentované prohlídky v Litoměřicích zahrnují katedrálu sv. Štěpána a další kostely i Diecézní muzeum a galerii. Průvodci budou studenti historie Univerzity Karlovy.

Plzeň, 30. června

Pohádkové náměstí

Poslední červnové odpoledne v Plzni bude patřit dětem a pohádkovým bytostem, které zaplní Náměstí republiky. Připraveno bude plno her a soutěží, workshopy i divadlo.

Ostrava, 30. června

Oslavy svátku sv. Prokopa

Oslavy svátku patrona horníků a hutníků sv. Prokopa začnou v ostravské katedrále mší svatou za živé a zemřelé. Následuje komentovaná prohlídka kostela a kúru s varhanami.

Praha, do 30. června

Jeruzalémská bible, příběh a umění

Výstava na Pražském hradě představuje unikátní historické exponáty českých biblí a dalších vzácných tisků. Vystavena je i řada vydání Jeruzalémské bible a biblické ilustrace Jaroslava Šerých.

Ellwangen, 1. črvence

Národní pouť ke sv. Metodějovi

Čtyřicátá pátá národní pouť ke sv. Metodějovi se koná v německém Ellwangenu. Poutní bohoslužba bude v bazilice sv. Víta, následuje průvod a modlitba u pamětní desky světce.

Liptovská Sielnica, 30. června- 5. července

Odkazy

Týdenní program setkání v Liptovské Sielnici naplní duchovní obnova, závěr bude patřit chorvatské vigilii a oslavě svátku sv. Cyrila a Metoděje. Bude také požehnána jejich socha.

Bystřice pod Hostýnem, 30. 6. - 1. 7.

Na rynku v Bystřici

Bystřici pod Hostýnem roztančí vynikající moravské a zahraniční soubory. Ač se festival stále jmenuje Na rynku, budou se soubory střídat na pódiích v zámku a zámeckém parku.

Zprávy z Rome reports:

Pope Francis: Today we use the word "friend" superficially

Latin American presidents meet with Cardinal Parolin over crisis in Venezuela

South Sudan Missionary: "Going there is like going down to hell"

Modern-day heroes found in new short series: “City of Saints“

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.