Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 29. 11. 2018
29. 11. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

Svíčky za mír v Sýrii

Téměř osm let uplynulo od začátku války v Sýrii, ve které nikdo nevyhrál. Oběťmi této války jsou i tyto děti. Mnohé z nich ani mírový život nepoznaly. Katolická charitativní organizace Církev v nouzi zahájila vánoční kampaň, která není jen odpovědí na krizovou humanitární situaci způsobenou válkou.

Víra a umění

Jako fotograf a grafik propojuje Jordan Hainsey víru s uměním. Seminarista z Pensylvánie se zaměřuje na duchovní témata. K jeho posledním dílům patří cyklus „Svatí a blahoslavení“.

Nové varhany na Svaté Hoře

Po deseti letech úsilí má bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře nové velké varhany. Byly postaveny za peníze, které mezi sebou vybrali naši současníci. Při slavnostních nešporách na slavnost Ježíše Krista Krále je požehnal kardinál Dominik Duka.

Benefiční koncert v Košicích

Benefiční koncert pro dětské infekční oddělení fakultní nemocnice v Košicích se konal v kostele sv. Antonína Paduánského. Připravila ho zpěvačka Dominika Gurbaľová.

Staleté kořeny

V slovenském Hlohovci probíhá výstava figurek vyrobených z kukuřičného šustí, které zobrazují život v minulosti a tradice.

Červená středa v Praze

Česká republika se letos poprvé připojila ke kampani Červená středa, která vyjadřuje podporu pronásledovaným pro víru a svobodu. V Praze se konala konference o úloze náboženství a církví ve společnosti.

VE ZKRATCE

• Zhruba 61 % světové populace žije v zemích, které nerespektují náboženskou svobodu. Šest lidí z deseti tedy nemůže zcela svobodně projevovat svou víru. Údaj je jedním ze zásadních závěrů zprávy, kterou v Římě zveřejnila katolická charitativní organizace Církev v nouzi. Ve dvou desítkách zemí je zdrojem útoků na náboženskou svobodu radikální islamismus.

• V hlavním městě Portugalska se setkali podnikatelé a vedoucí pracovníci z oblasti obchodu a podnikání, kteří se řídí katolickou sociální naukou. Mottem mezinárodního kongresu v Lisabonu byl Byznys jako ušlechtilé povolání. Svatý stolec zastupoval sekretář vatikánského Úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji. Účastníky pozdravil prefekt tohoto úřadu, portugalský prezident a také papež František.

• Nová katedrála Spasení lidu v Bukurešti je označovaná za nejvyšší pravoslavný chrám na světě. V hlavním městě Rumunska ji požehnal konstantinopolský patriarcha Bartoloměj a rumunský patriarcha Daniel. Sto dvacet metrů vysoká dosud nedokončená stavba pojme až pět tisíc lidí. Podle církve stála už 110 milionů euro. Peníze převážně z veřejných zdrojů poskytly levicové i pravicové vlády.

• Letošní advent začne v neděli 2. prosince. Při bohoslužbách budou požehnány adventní věnce, rozsvítí se vánoční stromy na náměstích, začnou výstavy betlémů i koncerty. V českobudějovické katedrále požehná adventní věnce biskup Vlastimil Kročil, navečer pak zahájí prodej požehnaného piva. Přehled programů adventu a Vánoc v celé republice přinášejí webové stránky Křesťanskévánoce.cz.  

• Jezuitský řád si zvolil nového představeného v České republice. Provinciálem se stal velehradský farář a superior tamní komunity Petr Přádka. S dosavadním představeným Josefem Stuchlým si rodák z Frenštátu pod Radhoštěm předá úřad na začátku února. Nové vedení má také Kongregace milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Generální představenou se stala sestra Ancilla Anna Doležalová.

• Poutní kostel v Neratově v Orlických horách přišel v závěru druhé světové války o původní barokní báně, od listopadu ho zdobí báně nové. Dva sedmitunové kolosy byly na věže kostela Nanebevzetí Panny Marie usazeny v průběhu jednoho dne při teplotách už pod nulou. Do jejich makovic byly vloženy tubusy s poselstvím příštím generacím. Po Novém roce se věže otevřou veřejnosti, k vidění bude i výstava.

Z DIÁŘE

Koclířov, 1. prosince

1. mariánská sobota

Hostem mariánské soboty v Koclířově bude ředitel televize Noe Leoš Ryška. Uvede pořad na téma „Misie doma a ve světě“ a bude předsedat hlavní koncelebrované vigilii.

Olomouc, 1. prosince

Významné církevní osobnosti Československa

Významné české a slovenské osobnosti církve připomene mezinárodní konference v Olomouci. V jejím úvodu v Arcibiskupském paláci promluví biskup Josef Hrdlička.

Zlatá Koruna, 2. prosince

Adventní koncert

Na programu koncertu ve Zlaté Koruně jsou roráty Michaela Pospíšila a skladby starých mistrů. V podání Ensemblu Barokní Koruna a hostů zazní díla pro varhany, smyčce a soprán.

Hradec Králové, 4. prosince

Rozdělená společnost, rozdělená církev

Další přednáška projektu etického vzdělávání se koná v Hradci Králové. O „rozdělené společnosti, rozdělené církvi“ v dnešní situaci bude hovořit historik doc. Tomáš Petráček.

Kutná Hora, 4. prosince

Oslava svátku sv. Barbory

Kutná Hora se připravuje oslavit patronku města svatou Barboru. Bude poutní mše svatá, program pro děti, rozsvícení vánočního stromu, hodně hudby a vánoční trh.

Olomouc, 4. prosince

Adventní koncert

Na programu koncertu Tria Martinů v Olomouci jsou díla Antonína Dvořáka a Ludwiga van Beethovena. Výtěžek dobrovolného vstupného podpoří církevní školství v arcidiecézi.

Praha, 4. – 17. prosince

Odvaha ve 12 obrazech

Výstavu fotografií dětí se vzácným nervosvalovým onemocněním pořádá v prostorách Senátu v Praze Kolpingova rodina Smečno. Na péči o tyto děti se už více než deset let zaměřuje.

Praha, 4. – 19. prosince

Dny Bohuslava Martinů

V rámci festivalu Bohuslava Martinů vystoupí v Praze výrazné osobnosti české i světové hudební scény, mimo jiné klavírista Ivo Kahánek a houslista Frank Peter Zimmermann.

Reportáže Rome reports:

Syrian children send candles to every country to ask for prayers for peace

Seminarian portrays saints with modern photography and graphic design

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.