Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 3. 7. 2018
3. 7. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

Čtrnáct nových kardinálů

Čtrnáct nových kardinálů uvedl papež František do funkce ve svatopetrské bazilice.Konzistoř začala promluvou patriarchy Louise Raphaela Saka z Iráku. Jménem čtrnácti nových kardinálů připomněl mučedníky, kteří i dnes umírají kvůli své křesťanské víře.

Proces blahořečení Eileen O´Connor

Austrálie by zanedlouho mohla mít svou druhou světici, Eileen O´Connor. Je spoluzakladatelkou řádu Zdravotních sester chudých Panny Marie. Byl založen v roce 1913 a existuje dodnes.

Pouť na Prašivé

Na patnáct set dětí z ostravsko-opavské diecéze prožilo první prázdninový den na tradičním setkání s biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem. Po mši svaté vystoupily děti s doprovodem na Prašivou, kde program pouti pokračoval. Letošním tématem bylo stavění mostů mezi lidmi.

Exhortace Gaudete et exsultate

Pražské knihkupectví Paulínky připravilo prezentaci apoštolské exhortace Radujte se a jásejte. Papež František v ní reflektuje všeobecné povolání ke svatosti. Zamýšlí se, jak můžeme na tuto výzvu odpovědět v dnešním světě. Hlavní myšlenkou je, že svatost znamená následování Ježíše.

Festival v Dambořicích

Už posedmé hostila obec Dambořice soutěžní festival folklorních souborů. Představilo se na tisíc účinkujících z Čech, Moravy, Slovenska i vzdálené Chile. Jednotlivá vystoupení se odehrávají na třech místech a v průběhu festivalu se počet obyvatel Dambořic více než zdvojnásobí.

Výstava Plečnikův dům

V pražském Studijním centru Norbertov je do konce září k vidění výstava o výsostném katolickém architektovi nazvaná „Plečnikův dům - Architektovo pokusné pole“. Prezentuje obnovu vlastního Plečnikova domu v Lublani, který byl architektovým životním a pracovním prostředím.

Rescued v Olomouci

Po třech letech, v obměněné sestavě a s novým repertoárem přijela do Olomouce americká křesťanská kapela Rescued. Skupina hudebníků, kteří slouží hudbou ve svém domovském sboru ve státě Idaho, u nás mimo koncerty uspořádala také workshop, aby lidem přiblížila chvály.

VE ZKRATCE

• Na oslavu svého začlenění do kardinálského sboru pozval papežský almužník Konrád Krajewski do vatikánské menzy lidi bez domova a migranty, o které pečuje Komunita Sant´Egidio. Pozvánky rozdával těm, kterým spolu se švýcarskými gardisty běžně rozdává jídlo. Na hostinu přišlo na 280 lidí. Nečekaně mezi ně zavítal papež František. „Nepřijel jsem za tebou, přišel jsem za chudými,“ řekl novému kardinálovi.

• V americkém státě Ohio byl do funkce biskupa řeckokatolické eparchie Parma slavnostně uveden vladyka Milan Lach. Liturgii v katedrále předsedal arcibiskup Pittsburghu za přítomnosti apoštolského nuncia ve Spojených státech a mnoha dalších hostů i místních věřících. Koncelebranty byli také biskupové z Evropy včetně košického eparchy Milana Chautura. Čtyřiačtyřicetiletý biskup původem ze Slovenska je v pořadí pátým biskupem této eparchie.

• Slovensko slaví každoročně svátek slovanských věrozvěstů a spolupatronů Evropy sv. Cyrila a Metoděje národní poutí v Nitře. V roce 1055. výročí jejich příchodu na naše území bude hlavním celebrantem mše svaté prešovský arcibiskup Ján Babjak. Také letos očekávají pořadatelé účast několika tisíc věřících. Odpoledne se veřejnosti otevřou brány Nitranského hradu, biskupských zahrad a dalších míst.

• Multikulturní den se v závěru školního roku konal v areálu Tylova gymnázia v Hradci Králové. Integrační centrum hradecké diecézní charity jím chtělo studentům přiblížit kulturu a zvyky cizinců, kteří v kraji žijí nebo pracují. V poznávací soutěži gymnazisty zaujaly hlavně exotické země. Do života indických dětí a tamního školského systému mohli nahlédnout i prostřednictvím charitativního projektu Adopce na dálku.

• Rekonstrukci tří svatostánků z broumovské skupiny kostelů požehnal prvního července břevnovsko-broumovský arciopat Prokop Siostrzonek. Požehnání se účastnil také dlouhodobý podporovatel Broumovska poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský. Obnova kostelů sv. Michala ve Vernéřovicích, Všech svatých v Heřmánkovicích a sv. Jakuba v Ruprechticích bude z 95% hrazena z fondů Evropské unie.

• K velehradským Dnům lidí dobré vůle patří i výstavy a vernisáže. Letos budou k vidění velkoformátové fotografie Papežských misijních děl, vítězné práce ze dvou soutěží a dvě výstavy ke stému výročí vzniku Československa. První připomene vztah církve a státu v minulém století a druhá zásluhy Tomáše a Jana

Z DIÁŘE

Svatý Antonínek, 5. – 8. července

Duchovní obnova

Na duchovní obnovu zve farnost Blatnice a Matice svatoantonínská. Jejím tématem bude učednictví a povede ji biskupský vikář ostravsko-opavské diecéze P. Adam Rucki.

Kutná Hora, 5. – 8. července

Ikonopisecký kurz

V průběhu víkendového kurzu v Kutné Hoře se zájemci seznámí s materiály, jakými jsou ikony tvořeny, a vyzkoušejí si je v praxi. Zkusí také napsat ikonu dle svého výběru.

Jeseník, 7. července

Koncert Evy Urbanové

V lázních Jeseník bude zpívat první dáma české operní scény Eva Urbanová. S klavírním doprovodem Davida Švece přednese slavné árie českých a světových mistrů.

Hluboké Mašůvky, 7. a 8. července

Hlavní pouť

O hlavní pouti v Hlubokých Mašůvkách bude první bohoslužba v němčině, poté bude mši svatou u památníku padlých celebrovat biskup Vlastimil Kročil. V neděli budou mše v kostele i lurdské jeskyni.

Římov, 8. července

Letní pouť

Letní pouť k svátku Navštívení Panny Marie se bude konat v jihočeském Římově. Začne mší svatou v Loretě, po slavné mši svaté v ambitech bude následovat svátostné požehnání.

Křešice u Litoměřic, 8. července

Mariánská poutní slavnost

Mariánská poutní slavnost v Křešicích u Litoměřic začne procesím od kostela sv. Matouše ke kostelu Navštívení Panny Marie. Hlavním celebrantem mše svaté bude biskup Jan Baxant.

Filipov, 8. července

150 let poutního místa

V rámci koncertu ve Filipově bude slavnostně představen sborník z konference ke 150. výročí vzniku poutního místa. Obsahuje příspěvky z odborného setkání i zajímavé dokumenty.

Soběslav, do 10. července

Setkání s hudbou

Desátý ročník festivalu a interpretačních kurzů Setkání s hudbou v Soběslavi nabízí dvanáct koncertů v jedenácti dnech. Vystoupí řada hostů a několikrát i účastníci kurzů.

Reportáže Rome reports:

Pope Francis to new cardinals: None of us should feel superior to anyone

Australia might gain their second Catholic saint

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.