Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 4. 10. 2018
4. 10. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Klíč k synodě o mládeži

Biskupská synoda biskupů o mládeži a povolání začala mší svatou na Svatopetrském náměstí. Ve Vatikánu se bude konat až do neděle 28. října.

 

Modlitba za jednotu

V srpnu učinil papež František mimořádné opatření: Požádal katolíky, aby se začali modlit a činit pokání za skandály sexuálního zneužívání a jejich krytí.

V říjnu požádal křesťany o modlitbu znovu.

 

50 let poutního domu Velehrad

České náboženské centrum Velehrad v Římě slavilo 50. let od svého založení. Pod záštitou českého velvyslance ve Vatikánu Václava Kolajy a rektora římské koleje Nepomucena P. Romana Czudka se konala v bazilice sv. Petra slavnostní mše svatá.

 

Zahájení akademického roku v Brně

V katedrále svatých Petra a Pavla v Brně se sešli vysokoškolští studenti s biskupem Vojtěchem Cikrlem, aby modlitbou zahájili nový akademický rok.

 

Podzimní setkání nemocničních kaplanů

Na Velehradě se uskutečnilo již čtrnácté formačně vzdělávací setkání pastoračních pracovníků ve zdravotnických a sociálních službách. Akce nabídla účastníkům duchovní obnovu a odborný program naplněný přednáškami i diskuzemi.

 

Rozkvetlé památky

V rámci výstavy Flora Olomouc také letos rozkvetou  místní památky. V kostele sv. Mořice, kostele Panny Marie Sněžné a u Sloupu Nejsvětější Trojice si tak připomeneme výročí vzniku Československa

 

Centrum Notre Dame v Jeruzaléme

"Svatá země Izrael je každoročně častým cílem tisíců turistů a poutníků, kteří přijíždějí na místa spojená s příběhy Bible a ty je potřeba všechny někde ubytovat. Jedním z oblíbených poutnických  zařízení v Jeruzalémě je centrum Notre Dame v samém srdci města.

 

 

 

VE ZKRATCE

 

•   Od konce září do poloviny listopadu putují severskými zeměmi relikvie sv. Terezie od Dítěte Ježíše a jejích rodičů. Navštíví Švédsko, Norsko, Finsko, Dánsko a Island. Skandinávská biskupská konference vydala k této příležitosti pastýřský list, který vysvětluje protestantské většině ve zmíněných zemích smysl ostatkové pouti, úctu k relikviím v katolické církvi a spiritualitu sv. Terezičky.

Připomíná také důležitost a význam rodiny.

 

•   Před rokem 30. září byl slavnostně blahořečen slovenský salesián Titas  Zeman. V první výroční den byla odhalena socha v jeho rodných Vajnorech. Životní příběh mučedníka za duchovní povolání přibližuje v místech, kde měl primiční mši svatou. Po slavnostním odhalení dílo požehnal arcibiskup Stanislav Zvolenský. V  kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů v Bratislavě byl odhalen dvojobraz dona Bosca a Tita Zemana.

 

•   Setkání Světové katolické organizace pro sdělovací prostředky SIGNIS se konalo v irském Dublinu. Televizi Noe zastupoval vedoucí náboženského vysílání o. Marcel Puvák a koordinátor Lukáš Jirsa. Zástupci třiceti televizí z celého světa se zabývali hlavně problematikou marketingu. Prostor byl i pro výměnu zkušeností, kontaktů a vyrobených pořadů. Účastníky také pozdravil dublinský arcibiskup Martin Diarmuid.

 

•  Františkánské misie se konaly v posledním zářijovém týdnu v Ústí nad Labem. Pořádali je bratři františkáni, Školské sestry sv. Františka a přátelé ve spolupráci s litoměřickým biskupstvím a místními farnostmi. Začaly mší svatou v kostele Nejsvětější Trojice na Střekově. O víře a životním stylu současných křesťanů se lidé ve městě mohli dovídat z přednášek, divadelních představení a diskuzí, při setkáních mohli požádat o modlitbu.

 

•   Mezinárodní den za vymýcení chudoby připadá na 17. říjen. Různé akce na řadě míst k němu připravují Charity i další humanitární organizace. V Ostravě budou od 8. října Dny proti chudobě, začnou ekumenickým setkáním v Domově Přístav Armády spásy. Na Ostravské univerzitě bude seminář Samostatné bydlení. V brněnském azylovém Domově sv. Markéty pro matky s dětmi v tísni bude 11. října Den otevřených dveří.

 

•   Národní památkový ústav popáté ocenil nejlepší počiny v oblasti památkové péče. Držitele ocenění vybírala odborná porota ve čtyřech kategoriích, v internetovém hlasování veřejnosti vyhrál Pavel David. Za záchranu renesanční tvrze Kobylků z Kobylího získal rovněž bronzovou plaketu generální ředitelky památkového ústavu. Ocenění za celoživotní přínos v péči o kulturní dědictví převzal profesor Miloš Stehlík.

 

 

 

 

 

Z DIÁŘE

 

Valašské Klobouky, 6. října

Poslaný

Katolická konference s názvem „Poslaný“ bude zaměřená na modlitbu chval, na její aspekty a službu při chválách. Řečníky ve Valašských Kloboukách budou hlavně vedoucí a členové chválových kapel.

 

Uherský Brod, 6. a 7. října

Růžencová pouť

V Uherském Brodě se připravuje tradiční pouť k Panně Marii Růžencové. Na programu je několik mší svatých, modlitební bdění pro mládež nebo krojované procesí.

 

Jeseník nad Odrou, 7. října

Putování Františkovou stezkou

Na Putování Františkovou stezkou v Blahutovicích zve Jeseník nad Odrou, spolek Bayerův odkaz a přátelé svatého Františka z Assisi. Cesta začne v komunitním centru Klášter.

 

Praha, 9. října

Bohoslužba vděčnosti za stvoření

Ekumenická bohoslužba vděčnosti za stvoření bude ve sboru husitské církve v Praze Na Zderaze. Kázáním poslouží farářka Martina Kopecká, zpívat bude sbor Josef. Následuje beseda.

 

Praha, do 9. října

Současné čínské umění

Putovní výstava současného čínského umění je k vidění v Kongresovém centru v Praze. Díla spojují tradice s moderním vnímáním světa. K vidění jsou i obrazy pražských dominant nebo Český Krumlov.

 

Velehrad, 10. října

Velehradská pouť 1985

Na Velehradě bude beseda s představením nové knihy o pouti v roce 1985. Hosty budou historičky z Ústavu pro výzkum totalitních režimů Markéta Doležalová a Stanislava Vodičková.

 

Žilina, 10. - 13. října

Žilina Voce Magna

Mezinárodní festival sborového zpěvu přivede do koncertních sálů a kostelů v Žilině a okolí třicet souborů. V zahajovacím koncertu vystoupí německý chlapecký sbor Jenské filharmonie.

 

Olomouc, 11. – 12. října

Modlitba růžence

Společná čtyřiadvacetihodinová modlitba růžence se uskuteční v dominikánském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci. Ukončí ji večerní mše svatá.

 

 

Reportáž z Rome reports:

Keys to the Synod on Youth and Vocation

Pope Francis asks to pray against the division sown by the devil

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.