Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 5. 4. 2018
946. díl
5. 4. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

Papežova modlitba na Velikonoční pondělí

Také na letošní Velikonoční pondělí se papež modlil modlitbu Regina Coeli v okně Apoštolského paláce. Na Svatopetrském náměstí se před polednem sešlo několik tisíc lidí. V promluvě před mariánskou modlitbou papež vysvětlil, že Ježíš o Velikonocích přináší bratrství, protože Kristus přemohl hřích, který rozděluje lidi.

Svatý týden ve Věčném městě

Více než tři statisíc turistů zaplavilo v průběhu Svatého týdne Řím. Mnozí z nich přijeli do Věčného města jako poutníci, kteří chtěli prožít něco mimořádného. Zúčastnili se obřadů, kterým předsedal Svatý otec, a mnozí navštívili například také baziliku svatého Kříže Jeruzalémského.

Křížová cesta v Bílovci

Nová křížová cesta propojuje obce Bílovec a Bílov na Novojičínsku. V oblíbené výletní oblasti byla postavena jako první křížová cesta v Moravskoslezském kraji v novém tisíciletí. Za velkého zájmu poutníků ji na Velký pátek požehnal P. Lumír Tkáč.

Cena Antona Neuwirtha

V Rajeckých Teplicích se konal dvacátý ročník konference „Vyber si život“. Její součástí je už několik roků udělování Ceny Antona Neuwirtha za ochranu života. Fórum života takto oceňuje lidi, kteří se významným způsobem přičinili o šíření úcty k životu od početí do přirozené smrti.

Koncert v Kračúnovcích

Už několik let pořádají v Kračúnovcích postní koncerty klasické hudby. Letos zaplavil sál koncert zpěváků s komorním orchestrem.

Tulipománie v Buchlovicích 

Pětidenní výstava s názvem Tulipománie byla k vidění v prostorách zámku Buchlovice. Jak název tradiční expozice napovídá, jedná se o výstavu tulipánů. V interiéru zámku byly k vidění květinové dekorace a v sala terreně mohli návštěvníci obdivovat řezané květiny.

Mladý truhlář v Žilině

Zřizovateli Střední odborné školy sv. Josefa dělníka v Žilině jsou salesiáni Dona Bosca. Na podporu talentovaných budoucích mladých řemeslníků v březnu uspořádali další ročník soutěže středních škol Mladý truhlář.

ZKRATKY

● O navýšení podpory, která má pomoci křesťanům zůstat na Blízkém východě, požádal patriarcha Koptské pravoslavné církve Tawadros II. papežskou nadaci Církev v nouzi. Prosbu vyjádřil na setkání s ředitelem britské národní kanceláře katolické dobročinné organizace v průběhu jeho návštěvy Egypta. Prosím, nepomáhejte křesťanům odejít, pomozte jim zůstat, požádal patriarcha.

● Před padesáti lety byl ve Spojených státech amerických zavražděn občanský aktivista, teolog a nositel Nobelovy ceny míru Martin Luther King. Filosofie nenásilné občanské neposlušnosti z něj učinila jednoho z nejvýznamnějších obránců lidské důstojnosti a práv menšin. V roce 1964 ho přijal na soukromé audienci papež Pavel VI. Lutherovu vraždu pak ostře odsoudil a vyjádřil přání, aby jeho oběť nebyla marná.

● Účastníci světového setkání mládeže v Panamě se budou modlit za mír ve světě. Darem dostanou jeden a půl milionu růženců, které už vyrábějí křesťanské rodiny v Betlémě. Jejich zhotovení financuje švýcarské sdružení sv. Jana Maria Viannyeye z Lausanne. Růžence musejí být hotové do října, aby se mohly včas vydat z izraelského přístavu Ašod na plavbu do Panamy, vzdálené dvanáct tisíc kilometrů.

● Biskup Vlastimil Kročil přijal velvyslance Španělského království v České republice Pedra Calva-Sotela Ibáñeze-Martína. Stalo se tak u příležitosti Dnů španělské kuchyně na Biskupském gymnáziu Jana Nepomuka Neumanna v Českých Budějovicích. Po přijetí na biskupství se oba společně zúčastnili ochutnávky španělské kuchyně ve školní jídelně gymnázia a kulturního programu studentů v kostele Svaté rodiny.

● Osmnáctý Národní pochod pro život a rodinu se bude konat 7. dubna v Praze. Podpoří požadavky na sociální podporu vícečetných rodin i lepší péči o ženy, které nečekaně otěhotní. Organizátorem je Hnutí Pro život, které usiluje o respekt k životu nenarozených dětí, ale také o konkrétní změny ve zdravotnictví a sociální oblasti. Pod heslem „Nesoudíme. Pomáháme.“ provozuje Hnutí už dvanáct let Linku pomoci.

● Na letošní Noc kostelů už připravuje programy pro veřejnost více než tisíc kostelů a modliteben v celé republice. Po desáté budou moci lidé poznat kulturní hodnotu staveb i základy křesťanství prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadla, rozhovoru či setkání. Letošní Noc kostelů se bude konat v pátek 25. května. Tradice Noci kostelů vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila i na Slovensko, do Estonska a Švýcarska.

Z DIÁŘE

Napajedla, 7. dubna

Poutní bohoslužba

Tradiční poutní bohoslužba s následným průvodem ke hrobu Aničky Zelíkové a modlitbou růžence se koná v Napajedlích. Mši svatou bude celebrovat pomocný biskup olomoucký Antonín Basler.

Skalná, 7. dubna

Barokní hudba

Symfonický koncert barokní hudby zazní v kostele sv. Jana Křtitele ve městě Skalná. Účinkovat bude Chursächsische Philharmonie z Bad Elster. Výtěžek koncertu podpoří opravu kostela.

Odry-Kamenka, 7. dubna

Benefiční koncert

Na benefiční koncert na podporu opravy kostela zvou také pořadatelé v Odrách-Kamence. V kostele Nejsvětější trojice bude účinkovat Marian Jurečka se svými hosty.

Náměšť nad Oslavou, 7. dubna

Od křížku ke křížku

Velikonoční putování v Náměšti nad Oslavou povede od křížku ke křížku. Start i cíl je u kostela sv. Jana Křtitele, je možné jít údolím Oslavy a Chvojnice nebo delší cestou na Sedlecký hrad.

Česká republika, 7. dubna

Ukliďme svět, ukliďme Česko

Na sedmý duben se připravuje hlavní vlna úklidů v rámci akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“. Loni se aktivně zapojilo přes 96 tisíc dobrovolníků. Letošní patronkou je Gabriela Koukalová.

Chrudim, 8. dubna

Svěcení nového oltáře

Nový oltář, ambon a sedes v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi posvětí při slavnostní mši svaté královéhradecký biskup Jan Vokál. Zpěvem slavnost doprovodí chrámový sbor.

Vysoké Mýto, 8. dubna

Koncert studentské jezuitské scholy

Na koncert studentské jezuitské scholy z Brna zve římskokatolická farnost Vysoké Mýto. Křesťanské písně zazní v kostele sv. Vavřince pod vedením sbormistryně Martiny Sírové.

Praha, 10. dubna

Bohoslužba ke Dni Země

Ekumenická bohoslužba ke Dni Země bude v kostele Nejsvětějšího Salvátora. Kázáním poslouží prof. Pavel Hošek, zpívat bude sbor Gabriel. Zve Ekologická sekce křesťanské akademie.

Reportáže z rome reports:

Pope Francis at Regina Coeli: We must rediscover brotherhood of early Christians

Relics from Passion of Christ can be seen in Rome

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.