Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 5. 9. 2017
888. díl
5. 9. 2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Světový den modliteb za péči o stvoření

Poselství ke Světovému dni modliteb za péči o stvoření napsal papež František a patriarcha Bartoloměj. Ve společném textu naléhavě apelují na ty, kteří zaujímají významné pozice v sociálním, ekonomickém, politickém a kulturním prostředí, „aby odpovědně naslouchali křiku země, dbali o potřeby těch, kdo jsou marginalizováni, a především aby vyhověli četným prosbám a podpořili globální konsens a dosáhlo se tak uzdravení zraněného stvoření“. 

 

Bible pro mladé

Dvanáct set stránek knihy a více než tisíc kapitol by mohlo odradit nejednoho čtenáře, zejména pokud byla kniha napsaná před více než dvěma tisíci let. Aby se tak nestalo, vytvořila nadace YOUCAT Foundation Bibli pro mladé.

 

Výročí reformace ve Wittenbergu

Místem Světové výstavy k pětistému výročí reformace se na tři měsíce stal německý Wittenberg. Město, kde Martin Luther zveřejnil svou výzvu k obnově církve, připravilo spolu s církvemi kulturní a duchovní ochutnávku plodů této historické události. Představily se i dvě církve z České republiky.

 

Nový školní rok na gymnáziu v Kroměříži

Začátek školního roku v Kroměříži oslavilo Arcibiskupské gymnázium a Základní církevní škola bohoslužbou v chrámu sv. Mořice. Po ní otec arcibiskup požehnal nový školní automobil, zrekonstruované prostory domova mládeže a obraz sv. Stanislava.

 

Svatováclavský hudební festival

Německým rekviem Johannesa Brahmse začal v Ostravě Svatováclavský hudební festival. V sakrálních prostorách Moravskoslezského kraje nabízí třicet pět koncertů se špičkovými interprety. Největší festival duchovní a staré hudby v naší zemi skončí 28. září.

Výstava Františka Kapsy v Nivnici

Výstava obrazů malíře Františka Kapsy nazvaná Deo Gratias je k vidění  v Nivnici na Uherskobrodsku. Vystavena jsou díla, ve kterých malíř ztvárnil osobnosti rodné obce i celého Slovácka. Věnoval se také krajinám, abstrakci a kopiím velkých barokních maleb. K vidění jsou rovněž kresby a drobná plastika.

 

Kino pro každého

Velký divácký úspěch v našich kinech slaví šestý film Jana a Zdeňka Svěrákových Po strništi bos. V prvních deseti dnech promítání ho vidělo více než dvě stě třicet tisíc diváků. Díky nadačnímu fondu Mathilda na něj mohou do kina přijít i neslyšící a nevidomí diváci.

  

 

VE ZKRATCE

 

•  Ničivý hurikán Harvey zasáhl oblast Houstonu v americkém státě Texas. Na svědomí má desítky obětí na životech. Náklady na obnovu zdevastovaných území přesáhnou sto dvacet miliard dolarů. Neděle byla ve Spojených státech Dnem modliteb za oběti hurikánu.  Papež František zaslal soustrastné poselství kardinálu Di Nardovi. Představitelé české katolické církve se rozhodli lidem v postižených oblastech pomoci finančně.

 

•  Za účasti padesáti tisíc rolníků se konaly polské národní dožínky na Jasné Hoře. Největší slavnost díkůvzdání za plody a chléb byla také příležitostí k poděkování zemědělcům za jejich práci, respekt k tradici a víru. Letos byla rovněž příležitostí k modlitbě za ty, kteří kvůli bouřkám a vichřici přišli o všechno, a poděkováním za solidaritu a nezištnou pomoc. Hlavním celebrantem mše svaté byl arcibiskup Stanisław Gądecki. 

 

•  Mezinárodní teologická interdisciplinární konference „The Challenge of fraternity“ se konala ve Štrasburgu. V jejím průběhu vystoupili významní řečníci, prostor však dostali i začínající doktorandi. Byla rovněž předána cena za nejlepší teologickou knihu. Setkání pořádala Evropská společnost pro katolickou teologii. V závěru byl jejím novým viceprezidentem zvolen děkan Teologické fakulty Trnavské univerzity Miloš Lichner.

 

•  Nový školní rok začal čtvrtého září i ve sto třiceti církevních školách a školských zařízeních. Kardinál Dominik Duka zaslal všem ředitelům, učitelům a žákům církevních škol povzbuzení a požehnání ve společném úsilí o výchovu a vzdělání dalších generací. Na Biskupském gymnáziu a Církevní základní škole v Českých Budějovicích zahájili školní rok biskup Vlastimil Kročil a místopředseda parlamentu Jan Bartošek.  

 

•  Památku mučedníka sv. Melichara Grodeckého uctili společně čeští a polští věřící v kostele sv. Máří Magdaleny v polském Cieszynie. Český průvod kněží, ministrantů a farníků s biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem vyšel z kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Českém Těšíně. Na hraničním mostě se věřící z obou zemí setkali a s ostatky mučedníka se vydali do kostela v Cieszynie, kde společně slavili mši svatou.

 

•  Mezinárodní sympozium zaměřené na témata související se současnou migrací do Evropy se konalo na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Teologové ze středoevropských zemí uvažovali nad daty z několika výzkumů, které se zabývaly problematikou uprchlíků a tím, jak ji interpretují křesťané. Sympozium zakončila mše svatá v katedrále sv. Mikuláše a přijetí diecézním biskupem Vlastimilem Kročilem.

 

 

Z DIÁŘE

 

Praha, 7. září

A. Dvořák: Stabat Mater

Oratorium Antonína Dvořáka zazní večer před výročím skladatelova narození v pražském Rudolfinu. Účinkují špičkoví světoví sólisté, orchestr PKF a Český filharmonický sbor Brno.

 

Český Těšín, 8. září

Benefice pro Guty

Benefiční koncert na podporu obnovy dřevěného kostela v Gutech se koná v kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Českém Těšíně. Účinkují houslista Pavel Šporcl a Marián Jurečka s hosty.

 

Nejdek, 9. září

Pouť Slováků k Panně Marii

Slováci v Čechách se každoročně scházejí v Nejdku ke slavení svátku své národní patronky Panny Marie Sedmibolestné. Hlavním celebrantem mše svaté je premonstrát  P. Augustin Jan Kováčik.

 

Praha, do 9. září

Hovory o víře

Hlavním tématem letošních Hovorů o víře je liturgie a liturgika. Bohatý program nabízí vedle přednášek i exkurze a každý den modlitby a mši svatou. Koná se v břevnovském klášteře.

 

Slivice-Milín, 9. září

Ministrantské setkání pro mladší

Ministrantské setkání pro kluky od sedmi do třinácti let se koná ve Slivici - Milíně u Příbrami. Kromě nácviku ministrantské služby a mše svaté je čekají soutěže a chybět nebude tradiční fotbálek.

 

Jablonné v Podještědí, 9. září

Pouť kmotrů a kmotřenců

Hlavním celebrantem poutní mše svaté v Jablonném v Podještědí bude P. Krzysztof Mikuszewski z Bozkova. Následuje doprovodný program a divadelní festiválek v blízkých Petrovicích.

 

Ostrava, 9. září

750 let Ostravy

Mši svatou v rámci oslav 750. let od první písemné zmínky o Ostravě budou v centru města celebrovat biskupové František Václav Lobkowicz a Martin David. Živě v televizi Noe.

 

Strašín na Šumavě, 9. - 10. září

Slavnost Narození Panny Marie

Ve Strašíně na Šumavě bude poutní mši svatou celebrovat P. Martin Weis, pěvecky ji doprovodí pražský Sbor sv. Vladimíra. Večer se koná přednáška na téma Mučedníci bolševické revoluce.

 

 

 

Reportáže Rome reports:

Day of Prayer for Creation: May the powerful support the care of a wounded Creation

Pope Francis describes this as “a book like fire”

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.