Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 7. 9. 2017
889. díl
7. 9. 2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Papež František v Kolumbii

Papež František odcestoval do Kolumbie, kde žije čtyřicet sedm milionů katolíků. Od 6. do 11. září navštíví čtyři kolumbijská města. Pro každé z nich bylo vybráno jedno téma. Program prvního dne v Bogotě se zaměřil na to, jak se stát „propagátorem míru a života“.

 

Učme se od pronásledovaných křesťanů

Odpuštění, naděje a síla jsou některé ze ctností pronásledovaných křesťanů po celém světě, kteří čelí svému neštěstí. Projekt StandTogether zve všechny, aby se od nich učili místo toho, aby je litovali.

 

Římský kostel Santa Maria della Scala

V roce 1592 nechal papež Klement VIII. v Římě postavit kostel Santa Maria della Scala . Tento portrét uložený v mramoru je známý pod názvem „Madonna Dei Miracoli, neboli Panna Maria Zázračná“. Jak název obrazu napovídá, děly se před ním zázraky. A v šestnáctém století je papež uznal.

 

Zahájení stavby kostela v Brně-Lesné

Pátého září byla v Brně-Lesné společným poklepáním na základní kámen slavnostně zahájena stavba kostela blahoslavené sestry Marie Restituty Kafkové. Kostel bude navazovat na duchovní centrum postavené před třinácti roky.

 

Výstava Reformace v českých zemích

V evangelickém kostele Martin ve zdi byla slavnostně otevřena pražská část putovní výstavy Reformace v českých zemích. V roce oslav pěti set let luterské reformace představuje českému publiku vzájemný vztah těchto linií  hnutí křesťanské církve. V kostele Martin ve zdi bude expozice k vidění do 27. září.

 

Na prahu nového života

Charitní dům sv. Zdislavy v Ostravě podporuje matky s dětmi a těhotné ženy, které se dostaly do nepříznivé sociální situace spojené se ztrátou bydlení. Charita jim pomáhá nejen najít sílu k novému životu a zapojit se znovu do  společnosti, ale také vykouzlit úsměv na tvářích matek i dětí.

 

Křesťanští uprchlíci ze Sýrie ve Vatikánu

Šestého září 2015 mluvil papež František na Svatopetrském náměstí o uprchlících: Ať každá farnost, každé náboženské společenství, každý klášter v Evropě přijme jednu rodinu. V době promluvy Svatého otce přicházel ze Sýrie do Říma Semaan Daoud. On, jeho žena a dvě děti se stali syrskými uprchlíky v Itálii.

 

 

VE ZKRATCE

 

•  Pátého září před dvaceti lety zemřela Matka Tereza, loni byla svatořečena. U příležitosti těchto výročí se stala spolupatronkou kalkatské arcidiecéze. Hlavním patronem je sv. František Xaverský, který do jihovýchodní Asie přinesl křesťanství. Ve výroční den byla Matce Tereze také zasvěcena katedrála v kosovské Prištině. Na blízkém poutním místě Letnica přijala jako dítě svátosti.

 

•   Homeless World Cup neboli Světový pohár bezdomovců v malé kopané se konal v norském Oslu za účasti fotbalistů ze 74 zemí. Vedle dosažení sportovních úspěchů je jeho cílem nasměrovat hráče k trvalému zlepšení jejich životní situace, dostat je tedy z okraje společnosti zpět do jejího středu. V turnaji zvítězil tým Brazílie, který ve finále porazil obhájce titulu z Mexika. Třetí byli Rusové. Soutěže se účastnily také ženy. 

 

•   Druhý kurz pro zpovědníky na Slovensku se konal v kněžském semináři biskupa Jana Vojtašáka ve Spišské Kapitule. Přihlásilo se do něj sto padesát kněží. Hlavní téma vyjadřoval název: „Kněz lékař: činy kajícníka a kněze při zpovědi“. V průběhu kurzu vystoupil regens Apoštolské penitenciárie Mons. Krzysztof  Nykiel, prof. José Noriega z římského Institutu Jana Pavla II. pro manželství a rodinu a další osobnosti.

 

•   Vláda schválila informaci ministerstva kultury, že se Česká republika bude ucházet o pořádání Světových dnů mládeže v roce 2022. Podle předpokladu ministerstva by se setkání zúčastnilo více než tři sta tisíc mladých lidí z celého světa a závěrečného víkendu přes milion lidí. Kandidaturu předkládá Česká biskupská konference, ještě ji musí projednat vatikánské úřady. Loni se mladí lidé sešli v Polsku.

 

•   Jihočeská obec Heřmaň oslavila sedm set devadesát let od svého založení. Slavnostní program začal mší svatou se žehnáním obnoveného oltáře sv. Jana Nepomuckého. Požehnán byl také nový zvon, který nese světcovo jméno. V kostele sv. Jiljí pak duchovní písně zpívalo Komorní pěvecké sdružení Abwun z Českých Budějovic. Odpoledne byl zvon vyzdvižen do kostelní věže a ozvalo se první slavnostní vyzvánění.

 

•    Ke Dnům evropského dědictví se od 9. do 17. září připojí téměř tři sta míst v celé republice. Návštěvníkům budou zpřístupněny zajímavé prostory nejen historické, vstoupit bude možné i do řady objektů jindy uzavřených. Pořadatelé připravují také přednášky, koncerty a další doprovodný program. Místem slavnostního národního zahájení je Chrudim. Cílem akce je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace.

  

 

Z DIÁŘE

 

Ratiboř u Vsetína, 10. září

Církevní slavnost

Církevní slavnost k pěti stům let evropské reformace chystá v Ratiboři Českobratrská církev evangelická. Program zahájí slavnostní bohoslužby, poté bude symbolicky vysazen strom.

 

Praha, 10. září

Vinobraní v klášteře

Na příjemné odpoledne zve pražský Domov sv. Karla Boromejského. Vystoupí Eva Pilarová, Jožka Šmukař s cimbálovou muzikou, pěvecký sbor, taneční soubor Makotřaské Stařeny a další.

 

Kralovice, 10. září

Popelka Nazaretská

Literárně-hudební pásmo na text Václava Renče bude součástí programu pouti do Mariánské Týnice, Kralovic a Plas. Recituje Rudolf Kvíz, hraje Ztracená kapela a její přátelé.

 

Dvůr Králové nad Labem, 10. září

Slavnostní koncert

V kostele ve Dvoře Králové zazní ve světové premiéře skladba Jiřího Gemrota věnovaná tamnímu chrámovému sboru. Koncert připomene dvě stě let od nalezení Rukopisu královédvorského.

 

Hlinsko, 10. září

Výstava obrazů Jana Čiháka

Výstava obrazů malíře krajin Vysočiny Jana Čiháka bude otevřena v Hlinsku. Vernisáž hudebně doprovodí Adriana Sitařová a Kryštof Ptáček. Pro děti je připravená výtvarná dílnička.

 

Krásné Březno, 10. září

Varhanní koncert

Historicky první varhanní koncert zazní v kostele sv. Floriána v Krásném Březně. Duchovní hudbu převážně starých mistrů na varhany přednese Přemysl Kšica, zazpívá Jakub Koš.

 

Určice u Prostějova, 10. září

Pouť k Panně Marii Určické

V Určicích u Prostějova se popáté koná obnovená pouť k Panně Marii Určické. Mši svatou bude celebrovat bude provinciál salvatoriánů P. Piotr Filas, zpěvem ji doprovodí brněnský Magnificat.

 

Olomouc, 12. září

Setkání žen na cestě života

Po prázdninách pokračuje pravidelné setkávání žen v Olomouci. Pořádá je opět Centrum pro rodinný život, tentokrát ženy pozve na návštěvu a za poznáním Arcibiskupského paláce.

 

 

Reportáže Rome reports:

Pope leaves for Colombia today, his fifth trip to Latin America 

We must learn from the strength, faith and forgiveness of persecuted Christians

A 425 year old church built to preserve miraculous image suffers damage above it 

Syrian Christian refugee welcomed in Vatican parish: "God has always been by my side“

 

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.